Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Novela zákona môže byť pre podnikateľa likvidačná

Prečo považujete návrh novely za nešťastný?

Novela zákona rozširuje skupinu takzvaných povinných osôb, teda špecifických právnických osôb ktorých sa bude zákon týkať a zároveň upravuje hranicu hotovostných operácií pre podnikateľov. Zároveň im udáva nové povinnosti, ktoré im spôsobia časové i finančné náklady. Predkladatelia novely zaťažujú podnikateľské prostredie, pritom napríklad verejne známe podvody s DPH ostávajú nevyšetrené.

Aký je rozdiel medzi pôvodným a navrhovaným stavom?

Platné znenie zákona sa vzťahuje na povinné osoby, ktorými sú napríklad banky, poisťovne, účtovníci, audítori a všetci podnikatelia, ktorí vykonávajú organizačné a ekonomické poradenstvo, na niektoré služby advokátov a notárov, ktoré sa týkajú prevodu nehnuteľností alebo založenia a činnosti obchodných spoločností, rovnako ako aj o každého podnikateľa pokiaľ vykonáva hotovostnú transakciu vo výške minimálne 15 tisíc eur. Novela navrhuje znížiť hranicu pre hotovostnú transakciu medzi podnikateľmi na 10 000 eur, pričom nemusí ísť o jednorazovú platbu, ale napočítavajú sa opakované platby.

V čom je teda v rámci návrhu z pohľadu podnikateľa najväčší problém oproti aktuálnemu stavu?

Rozšíri sa tak počet firiem, ktorým pribudnú povinnosti dané týmto zákonom. Takzvané povinné osoby budú musieť vo vzťahu k svojim klientom vykonať niekoľko úkonov, ktoré majú za cieľ odhaliť prípadnú legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Napríklad overenie jeho totožnosti, a to nielen podľa údajov na doklade totožnosti, ale aj nad jeho rámec. Musia zistiť pohlavie klienta, mailový kontakt, telefónne číslo, údaje o zamestnaní alebo zamestnávateľovi, či zistiť vlastnícku alebo riadiacu štruktúru klienta – právnickej osoby.

Výška pokuty za nesplnenie povinnosti tiež nie je zanedbateľná…

Presne tak. Podľa návrhu novely zákona by mali povinné osoby tieto zistené informácie archivovať v listinnej podobe a priebežne tieto informácie aktualizovať. A to po dobu trvania obchodného vzťahu a počas nasledujúcich piatich rokov. To znamená, že sa v dobe digitalizácie znovu vraciame k zakladaniu spisov o jednotlivých osobách. Navyše pribudne povinnosť mať osvedčené podpisy v prípadoch, ak klient nekoná vo vlastnom mene. Pritom predkladateľ zákona navrhuje rozšíriť okruh správnych deliktov a výška pokuty sa zvyšuje z 331 939 eur až na 5 miliónov eur.

Viete si predstaviť jednoduchšie riešenie ako zabrániť praniu špinavých peňazí na Slovensku?

Administratíva, byrokracia a pokuty určite nie sú riešením. Najväčšie podvody predstavujú podvody na dani z pridanej hodnoty takže tu by bolo riešením zaviesť prenos daňovej povinnosti alebo tzv.samozdenie na čo najširšie spektrum tovarov a služieb čím by sme sa vyhli hotovostným transakciám s DPH. Pri prevode spoločnosti potrebujete súhlas správcu dane, kdežto pri zlúčení nie a tak sa stáva, že biele kone na seba prepíšu množstvo firiem, ktoré dlžia daňovým úradom a iným veriteľom a nikdy svoje záväzky nezaplatia. No a v neposlednom rade vymožiteľnosť práva a rýchlosť konania súdov sú veci bez zlepšenia ktorých nevieme riešiť daňovú kriminalitu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

xa

K téme

Slovensko – úspešná krajina či trendsetter v digitalizácii? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance Vykazovanie informácií o udržateľnosti podľa európskych štandardov stanovené už aj v slovenskej legislatíve

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.