Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2017 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Novela priniesla rekordný počet osobných bankrotov

BRATISLAVA 6. októbra 2017 – V treťom štvrťroku 2017 zbankrotovalo 1 940 občanov Slovenska.

V treťom štvrťroku 2017 bolo na Slovensku vyhlásených historicky najviac osobných bankrotov – až 1 940. Ide o prvý štvrťrok, v ktorom sa v plnom rozsahu prejavili účinky novelizácie zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii. Ako vyplýva z údajov analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (ďalej CRIF SK), v tomto roku do konca septembra zbankrotovalo celkom 2 775 obyvateľov Slovenska. „Úprava zákona, ktorá vstúpila do platnosti 1. marca 2017, výrazným spôsobom zmenila podmienky a spôsob oddlženia platobne neschopných fyzických osôb, čo sa najvýraznejšie prejavuje v medziročnom porovnaní – kým pred rokom v treťom štvrťroku zbankrotovalo iba 181 ľudí, v rovnakom období tohto roka je to až o 972 percent viac,“upresňuje Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF SK.

Spomínaná novela sprístupnila osobný bankrot väčšiemu okruhu ľudí. Kým pred novelou o oddlženie mohli požiadať iba občania, po novele tak môžu urobiť aj občania – podnikatelia. „Nakoľko podiel fyzický osôb – podnikateľov na celkovom počte osobných bankrotov v treťom štvrťroku 2017 predstavuje iba 3,76 percenta, príčina nárastu počtu osobných bankrotov do rekordných čísel spočíva predovšetkým v uľahčení podmienok osobného bankrotu,“ vysvetľuje Jana Marková. Slová analytičky potvrdzuje aj fakt, že až 99,54 percenta osobných bankrotov v treťom štvrťroku 2017 prebiehalo podľa právnych predpisov platných od 1. marca 2017. Oddlženie formou konkurzu v treťom štvrťroku 2017 využilo 1 922 občanov Slovenska, možnosť splátkového kalendára si zvolilo 18 dlžníkov.

Z celkového počtu osobných bankrotov, vyhlásených v treťom štvrťroku 2017, ich 1 215 pripadalo na mužov a 725 na ženy. Najväčšiu skupinu dlžníkov so 605 osobnými bankrotmi tvoria ľudia vo veku 40 – 49 rokov. Takmer 8 percent dlžníkov má vysokoškolské vzdelanie. Najviac osobných bankrotov bolo vyhlásených v Banskobystrickom kraji – 514 a Žilinskom kraji – 382, najmenej v Nitrianskom a Trnavskom kraji – v oboch rovnako 132.

CRIF SK analyzuje vývoj osobných bankrotov na Slovensku od roku 2008. Do analýzy vstupovali údaje o fyzických osobách, ktoré v súlade s novými ustanoveniami zákona o konkurze a reštrukturalizácii sami podali návrh na svoje oddlženie (osobný bankrot) prostredníctvom Centra právnej pomoci buď formou konkurzu alebo splátkovým kalendárom. Do štatistiky počtu vyhlásených osobných bankrotov boli zahrnuté aj rozhodnutia súdov o vyhlásení konkurzu v treťom štvrťroku, avšak ešte podľa pôvodnej právnej úpravy, nakoľko návrhy na osobný bankrot boli podané pred dátumom nadobudnutia účinnosti novely zákona. V analýze nie sú zahrnuté údaje o fyzických osobách – podnikateľoch, na majetok ktorých bol vyhlásený konkurz návrhom inej osoby alebo subjektu, tieto sú zahrnuté do štatistiky firemných bankrotov.

O SPOLOČNOSTI CRIF – SLOVAK CREDIT BUREAU, S. R. O.:Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau je prevádzkovateľom významného informačného portálu Cribis Univerzálny register obsahujúceho komplexné informácie o všetkých subjektoch na Slovensku, vrátane informácií o ich platobnej disciplíne.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

PROFIL SKUPINY CRIF:CRIF je globálna spoločnosť špecializujúca sa na oblasť rozvoja a riadenia úverového reportingu, obchodných informácií a systémov pre podporu rozhodovania. Bola založená v roku 1988 v talianskej Bologni. Dnes pôsobí na štyroch kontinentoch, a to v Európe, Amerike, Afrike a v Ázii, kde poskytuje svoje služby viac ako 2 400 bankovým a finančným inštitúciám. CRIF je vedúcou spoločnosťou v kontinentálnej Európe v oblasti úverových bankových služieb a je jedným z najväčších poskytovateľov medzinárodných integrovaných služieb pre riadenie obchodných a podnikateľských rizík či efektívne riadenie úverov a pre marketingové rozhodnutia. Patrí tiež k najväčším spoločnostiam, ktoré celosvetovo ponúka systémy pre podporu úverového rozhodovania.

Ďalšie informácie www.crif.sk, www.crif.com

K téme

Veľké firmy sa musia pripravovať na ESG reporty. Časť firiem sa však tejto povinnosti vyhne Iba približne štvrtina Slovákov investuje, ostatní robia základnú chybu a dlhodobo nesporia vôbec nič

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.