Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Nová legislatíva zjednoduší zápisy do obchodného registra

BRATISLAVA 18. decembra – V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa práve nachádza „Správa o stave podnikateľského prostredia v SR s návrhmi na jeho zlepšovanie“, ktorú predložilo Ministerstvo hospodárstva SR.

Jedným z návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia je novelizovať zákon o obchodnom registri, Notársky poriadok a Občiansky súdny poriadok tak, aby mohli notári vykonávať priame zápisy do obchodného registra online. Navrhované právne úpravy by pomohli odbremeniť vyťažené súdnictvo od nesporovej agendy, ktorú môžu riešiť notári ako nezávislé a nestranné osoby.

Spomínaný zámer by bolo možné realizovať novelou Zákona o obchodnom registri, ktorá by rozšírila infraštruktúru obchodného registra o 345 registračných miest – notárov – notárskych úradov. Obchodný register by tak mohol fungovať prostredníctvom siete notárskych úradov rovnako efektívne, elektronicky, ako funguje Notársky centrálny register záložných práv. Štát by bez akýchkoľvek nákladov využil infraštruktúru notárskych úradov, vedomosti a praktické skúsenosti notárov z oblasti obchodného práva, ich moderné hardvérové a softvérové vybavenie vrátane bezpečnosti, tak ako je to vo vyspelých štátoch Európskej únie bežné. Podobný zákon naposledy prijali v Českej republike a do platnosti u nich vstúpi už 1. januára 2014, odkedy notári budú vykonávať zápisy na počkanie ihneď po založení spoločnosti alebo po vykonaných zmenách.

Podľa súčasnej platnej právnej úpravy zákona o obchodnom registri, navrhovateľ môže podať návrh na zápis, zmeny zapísaných údajov alebo výmaz zapísaných údajov do obchodného registra len na ôsmich registrových súdoch, pričom súd vykoná zápis v lehote do 5 dní. V tom ešte nie je započítaná lehota na doručovanie, čiže reálne je takýto zápis vykonaný za 10 a viac dní. Podaný návrh by tak prispel aj k zrýchleniu konania a zlepšeniu podnikateľského prostredia.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Päť unikátnych gotických kostolov na Gemeri získa 500-tisíc eur na svoju obnovu Erózia vytvorila Kamennú izbu. V Šiatorskej Bukovinke sprístupnili novú turistickú lokalitu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.