Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Nielen lekári, aj IT-čkári zachraňujú životy

BRATISLAVA 30. septembra (WBN/PR) – Nástup nových technológií mení aj zdravotníctvo. Keď v Dánsku ide k pacientovi sanitka, zdravotník získa prvé informácie o ňom ešte skôr, ako ho uvidí. Cez unikátny informačný systém od spoločnosti CSC skontroluje pacientovu zdravotnú kartu už cestou, takže vie, či ide k diabetikovi, alebo k človeku, čo má problémy so srdcom. Vďaka týmto informáciám priamo na mieste už nestráca čas zbytočnými otázkami a môže sa hneď venovať aktuálnemu pacientovmu problému. Aj pár ušetrených sekúnd či skutočnosť, že ošetrujúci lekár dopredu vie, na ktoré lieky je pacient alergický, sú pomocou, ktorá zachraňuje životy.

Elektronická PN-ka
Prenikanie informačných technológií do medicíny je nezastaviteľné a v blízkej budúcnosti sa s ním budú stretávať aj ľudia na Slovensku. Špecialisti na informačné technológie, napríklad spoločnosť Compute Science Corporation (CSC), totiž vyvíjajú a po svete zavádzajú celý rad systémov, ktorý pomáha zefektívňovať fungovanie zdravotníctva.

„Aj na Slovensku by sa veľmi rýchlo a efektívne dala spraviť napríklad elektronická PN-ka, ktorá by pacientov odbremenila od nutnosti navštíviť s vypísaným dokladom od lekára svojho zamestnávateľa,“ hovorí Ľubomír Mindek, zo spoločnosti CSC Slovakia. Rovnako rýchlo by sa dali od papierovania odbremeniť aj lekári, ktorí by určite vedeli viac svojej administratívny vybaviť elektronicky. Aj keď prvé lastovičky, napríklad elektronický systém komunikácie lekárov so Sociálnou poisťovňou, už fungujú aj na Slovensku, stále existuje veľa spôsobov, ako ho rozšíriť. Elektronizácia by mohla pomôcť aj v boji s podvodníkmi. S tými, čo zneužívajú systém péeniek. Ale aj toto sú iba začiatky toho, čo všetko sa dá pre zefektívnenie v oblasti zdravotníctva urobiť.

Pomoc pre pacientov aj inštitúcie
„Zmeny, ktoré sa dnes v zdravotníctve dejú, sú prevratné a my sme pri tom. Na Novom Zélande a v Austrálii sme napríklad vybudovali niekoľko systémov, ktoré dokážu ľuďom cez esemesky pripomenúť, kedy by mali ísť na kontrolu k lekárovi,“ hovorí Ľubomír Mindek zo spoločnosti CSC Slovensko. „Zároveň sa môžu objednať tak, aby nečakali zbytočne dlho. V neposlednom rade spoločnosť CSC vypracovala systém, ktorý dokáže elektronicky spracovať pacientovu cestu po zdravotníckych zariadeniach. Takže doktori majú k dispozícii najčerstvejšie informácie a pacient tak nemusí nikam nosiť žiadne záznamy. Popri komforte pre inštitúcie i pacientov to prináša aj nemalé úspory. Okrem priameho šetrenia na tom, že sa nerobia duplicitné vyšetrenia a všetko sa netlačí niekoľkokrát, sa ušetrí aj tým, že nemocnice a lekári fungujú efektívnejšie a s menšími prestojmi. Pri neustále rastúcich cenách je efektivita aj v zdravotníctve nesmierne dôležitá a je treba na to myslieť už dnes,“ dodáva Ľubomír Min
dek zo spoločnosti CSC.

Aj preto sa bude na zdravotníctvo do budúcna pozerať čoraz častejšie cez informačné technológie. Už dnes dokážu inteligentné systémy CSC vypracovať najefektívnejšie liečebné plány pre konkrétne diagnózy. Rovnako dokážu navrhnúť postupnosť jednotlivých vyšetrení tak, aby sa čo najmenej plytvalo časom a peniazmi a aby mal klient čo najväčšie pohodlie. Zdravotné poisťovne začínajú uvažovať, ako čo najlepšie motivovať ľudí, aby sa o seba starali, a aj na to sa už vyvíjajú informačné systémy.

Úspech vďaka špecialistom
Aby mohli tieto riešenia vzniknúť, IT firmy sa musia spojiť s odborníkmi z oblasti medicíny a spolupracovať. Spoločnosť CSC okrem toho, že má uzavreté globálne partnerstvá s niektorými z najvýznamnejších firiem z tohto odboru, zamestnáva veľa lekárov a ľudí z prostredia medicíny, ktorí jej pomáhajú tieto riešenia vyvíjať. „Neviem si predstaviť, že by toto zvládala IT spoločnosť, ktorá nerozumie medicíne. A práve v tom je spoločnosť CSC unikátna. Máme rozsiahle znalosti nielen z informačných technológií, ale aj z odborov, pre ktoré pracujeme,“ dodal Ľubomír Mindek.

Computer Science Corporation (CSC) je globálnym lídrom v riešeniach novej generácie, zameraných na informačné technológie. Medzinárodné skúsenosti spolu s najlepšími expertmi z kľúčových sektorov pomáhajú spoločnosti priniesť jej klientom riešenia, ktoré v sebe kombinujú najnovšie technológie s poznaním trhu. Výsledkom sú unikátne produkty zamerané na riešenie problémov a zefektívnenie podnikania. Spoločnosť CSC dnes zamestnáva približne 70-tisíc ľudí po celom svete a jej tržby v poslednom finančnom roku prekročili hranicu 12 miliárd dolárov. Klienti z oblasti priemyslu a zo štátnej správy po celom svete dôverujú spoločnosti CSC už viac ako 50 rokov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

sq

K téme

Rozprávkové Vianoce v Auparku Bratislava v znamení Luskáčika LANXESS predstavil inteligentné a udržateľné produkty pre polyuretánový priemysel

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.