Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júla 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Naši paralympionici majú vlastnú poštovú známku

BRATISLAVA 13. júla – Novú poštovú známku „Paralympijské hry Londýn 2012“ dnes predstavili Jean – Jacques Ciazynski, člen predstavenstva generálneho partnera slovenských paralympionikov – SPP, Veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Susannah Montgomerry, vedúca filatelistického obchodu a propagácie Slovenská pošta, a.s., POFIS Monika Podolská a predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš. Jedinečnú poštovú známku vydala Slovenská pošta, a.s., k 28. júnu 2012, pri príležitosti už XIV. letnej paralympiády.

Na novej poštovej známke je zobrazený paralympijský športovec na vozíčku s dominantou Londýna v pozadí, tzv. „London Eye“, ktorá pripomína zrkadlenie kolesa vozíčka. Autorom výtvarného návrhu známky je akademický maliar Peter Uchnár.

Deň vydania: 28. 6. 2012
Nominálna hodnota: 0,90 
Rozmery známky: 44,1 x 26,5 mm
Forma tlačového listu: TL
Počet známok na tlačovom liste: 25
Počet známok v sérii: 2
Autor výtvarného návrhu známky:
akad. maliar Peter Uchnár
Tlačiareň: Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s.
Technika tlače: Ofset
Náklad známok: 200 000 ks

SPP je od roku 2004 generálnym partnerom Slovenského paralympijského výboru a s hrdosťou sprevádzal slovenských reprezentantov už na dvoch zimných paralympiádách a dvoch letných paralympiádách, z ktorých priniesli spolu až 29 medailí.

„Naša dlhodobá spolupráca so Slovenským paralympijským výborom má jedinečný charakter, ctí si všetky základné hodnotové princípy SPP, tradíciu, výnimočnosť a solidaritu. Naša spoločnosť dokazuje, že je spoľahlivý partner, ktorý neprehliada ani tých, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom znevýhodnení, o to viac sú odhodlaní a vytrvalí zvíťaziť. Výkony všetkých športovcov na paralympijských hrách sú veľkou motiváciou nielen pre SPP. Našich paralympijských reprezentantov bude sprevádzať vlastný maskot, vlastná hymna a dokonca aj vlastná poštová známka. Verím, že im prinesú veľa šťastia a úspechov v Londýne,“ poprial športovcom člen predstavenstva SPP, Jean – Jacques Ciazynski.

Spolu s poštovou známkou „Paralympijské hry Londýn 2012“ predstavili zástupca SPP, Slovenskej pošty a SPV aj unikátnu publikáciu „Paralympijské hry vo filatelii“, ktorá priblížuje vznik, rozvoj a tiež súčasnosť paralympijského hnutia, paralympijských hier a jeho osobností vo svete a na Slovensku cez optiku filatelie. Jej iniciátorom a zároveň autorom je Ervín Smažák, ktorý na objednávku SPV skompletizoval zbierku poštových materiálov s paralympijským motívom z celého sveta. Väčšina z nich bola vydaná pri príležitosti jednotlivých letných a zimných paralympijských hier.

Publikácia je rozdelená do štyroch kapitol. V prvej sú chronologicky zdokumentované všetky paralympijské hry, ktoré sa konali od ich vzniku doteraz z pohľadu filatelie. V druhej kapitole sú spracované všetky poštové materiály, ktoré dokumentovali účasť a úspechy slovenských paralympionikov na paralympijských hrách od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. V tretej sú zhrnuté poštové materiály, ktoré vydala poštová správa Veľkej Británie ako usporiadateľskej krajiny najbližších hier. Posledná kapitola je obohatená o originály a príslušné textové komentáre poštových materiálov, ktoré vydala Slovenská pošta, a.s. na propagáciu XIV. PH v Londýne.

XIV. PARALYMPIJSKÉ HRY LONDÝN 2012
• Hry sa uskutočnia od 29. augusta do 9. septembra 2012 v Londýne.

• Oficiálnym maskotom podujatia je jednooká bytosť s mimozemským výzorom pod menom Mandeville.

• Naši reprezentanti majú k 13. júlu, kedy zostáva do slávnostného otvorenia hier 47 dní, potvrdených 32 miesteniek – v atletike (3), boccii (5), cyklistike (5), lukostreľbe (4), plávaní (2), stolnom tenise (8), športovej streľbe (3), tenise na vozíku (1) a tlaku na lavičke (1). V porovnaní s Pekingom vypadlo jazdectvo, takže Slovensko v Londýne obsadí deväť športov.

• Paralympijské súťaže v 21 športoch: atletika, basketbal na vozíku, boccia, cyklistika, džudo, futbal-5, futbal-7, goalball, handbike, jachting, jazdectvo, lukostreľba, plávanie, rugby, stolný tenis, streľba, šerm na vozíku, tenis na vozíku, tlak na lavičke, veslovanie, volejbal sediaci.

• Na posledných letných PH v roku 2008 v Pekingu vybojovalo Slovensko šesť medailí. O dve zlaté sa postarali strelkyňa Veronika Vadovičová a dvojica Ján Riapoš – Rastislav Revúcky v stolnotenisovej súťaži družstiev. Tri strieborné medaily pridali Rastislav Tureček (handbike – časovka), Alena Kánová (stolný tenis – súťaž jednotlivcov) a Richard Csejtey s Miroslavom Jamborom (stolný tenis – súťaž družstiev). Jediný bronz získal Miroslav Jambor v stolnotenisovej súťaži jednotlivcov.

• Slovenskí reprezentanti v doterajšej histórii samostatnej Slovenskej republiky vybojovali na deviatich paralympiádach (piatich zimných a štyroch letných) spolu 79 medailí, z toho 18 zlatých, 30 strieborných a 31 bronzových.

• Účasť viac než 4 000 športovcov zo 166 krajín sveta.

Do slávnostného otvorenia najväčšieho sviatku paralympijského športu zostáva už len 47 dní
Viac na: www.spv.sk a https://www.facebook.com/SlovenskyParalympijskyVybor

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Faster Than a Train: Byť rýchlejší ako vlak a správať sa ekologicky V TIPOSE sme pripravení naskočiť do hry

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.