Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Naprieč Slovenskom na jednu nádrž

BRATISLAVA 25. októbra – Dva dni, viac než 550 kilometrov, 3 súťažné tímy. Preteky Shell FuelSave Challenge 2013 poznajú svojho víťaza.

Len polovica nádrže paliva Shell FuelSave stačila tímu profesionálnych jazdcov na prekonanie viac než 550 km dlhej trasy Bratislava – Liptovský Mikuláš – Ostrava. Richard Gonda a Veronika Vanyová porazili tím celebrít a pravidelných zákazníkov spoločnosti Shell. Víťazná posádka dosiahla počas dvojdennej jazdy na náročnej ceste priemernú spotrebu 4,55 l na 100 km. Rozdiely medzi posádkami však neboli veľké – tím celebrít dosiahol priemernú spotrebu 4,90 l na 100 km a tím zákazníkov 4,95 l na 100 km. Tesné výsledky teda dokazujú, že jazdiť úsporne dokáže skutočne každý.

Súťažné posádky Shell FuelSave Challenge 2013 prechádzali Slovenskom v troch tímoch: známe osobnosti, automobiloví pretekári a vodiči vybraní spomedzi zákazníkov. Ich úlohou bolo čo najúspornejšie prejsť trasu Bratislava – Liptovský Mikuláš – Ostrava, teda viac než 550 kilometrov. Herec Filip Tůma, speváčka Misha, jazdec formulových pretekov Richard Gonda, automobilová pretekárka Veronika Vanyová aj bežní vodiči zároveň na diaľku súperili s českými posádkami, ktoré prechádzali trasu z Ostrova do Ostravy. Najlepšie výsledky dosiahla posádka automobilových pretekárov s celkovou spotrebou 4,55 l na 100 km. Richard Gonda a Veronika Vanyová tak potvrdili svoje skúsenosti z okruhov.

„Bola to pre mňa nová skúsenosť. Aby som vyhral vo formule, musím byť najrýchlejší. Tu to bolo naopak, súťaživosť ma nútila sťahovať nohu z plynu,“ hodnotí svoj výkon Richard Gonda, jazdec formule F3. Jeho slová o úspore potvrdila aj jeho spolujazdkyňa Veronika Vanyová, ktorá profesionálne jazdí seriál FIA Ladies Lotus Cup. „Som prekvapená, ako používanie tempomatu dokáže ovplyvniť spotrebu. Dva dni som si užila a zistila som, že spotreba pod 5 litrov sa dá dosiahnuť.“

Získané vedomosti o úspornej jazde si pochvaľovali aj ostatné tímy. „Zistila som, že jazdiť na úsporu neznamená nutne jazdiť pomaly, ale rozumne, plynulo a so správnym palivom,“ sumarizuje získané poznatky Veronika Hučková, členka tímu zákazníkov. Za pravdu jej dáva aj speváčka Misha z tímu známych osobností, ktorá aj hneď našla praktické využitie tipov na úspornú jazdu. „Som rada, že som si zopakovala zásady úspornej jazdy, pretože keď dvojičky vyrastú, budem ich veľa vyvážať do školy a na krúžky.“

Česi verzus Slováci
Dvojdenné preteky vyvrcholili v Ostrave, kde sa zišli slovenské aj české posádky na žltých vozidlách Ford Focus, poháňané úsporným motorom 1.0 EcoBoost. Najlepší český tím dokázal zajazdiť trasu z Ostrova do Ostravy s neuveriteľnou priemernou spotrebou 3,8 l na 100 km. Slovenské tímy však prechádzali náročným terénom horských prechodov. Preto si tímy z oboch krajín zmerali sily v ostravskom záverečnom finále, kde mali všetci rovnaké podmienky.

Tu sa ukázalo, že Slováci v ničom nezaostávajú za západnými susedmi. Richard Gonda a Veronika Vanyová dosiahli rovnaký výsledok ako tím zákazníkov z Čiech, a tak sa obe posádky tešili zo zmierlivej remízy a výslednej spotreby 4,0 l na 100 km.

„Naším cieľom bolo hlavne ukázať, že len malá zmena vodičských návykov spoločne s používaním úsporných palív Shell FuelSave dokáže znížiť náklady na prevádzku vozidla. To sa nám myslím podarilo, o čom svedčia nie len výsledky našich tímov, ale aj spokojní zákazníci na čerpacích staniciach,“ hodnotí súťaž Petr Šindler, manažér komunikácie spoločnosti SHELL Slovakia. „Je síce pravda, že Česi mali lepšie priebežné výsledky, avšak Slováci mali náročnejšiu trať. Vo finále si počínali zástupcovia oboch krajín výborne, a tak môžu byť so spravodlivou remízou spokojní všetci,“ dopĺňa Petr Šindler.

O súťaži Shell FuelSave Challenge 2013
Na svojej ceste Slovenskom sa tímy zastavili na čerpacích staniach Shell v Bratislave, Nitre, vo Zvolene, Banskej Bystrici, Valaskej, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku a Strečne. Priebeh súťaže a tipy na úspornú jazdu nájdete na stránke www.shell.sk/jazdiusporne2013

Shell FuelSave Challenge 2013 je súčasťou dlhodobého vzdelávacieho projektu spoločnosti Shell s názvom Jazdi úsporne. Okrem Shell FuelSave tipov na úspornú jazdu dostupných na stránke www.shell.sk/fuelsave, ponúka projekt aj interaktívne online hry na stránke www.shell.sk/jazdiusporne. Pomocou hier sa vodiči môžu zoznámiť so základnými pravidlami úspornej jazdy. Pokiaľ sa záujemcovia zaregistrujú do projektu Jazdi úsporne a zahrajú si online hry do 25. októbra môžu vyhrať hodnotné ceny – 4 poukážky v hodnote 250 eur na palivo Shell, 5 poukážok na kurz úspornej jazdy v Centre bezpečnej jazdy a 50 edukačných DVD so zásadami bezpečnej jazdy. Viac informácií na

O palivách Shell FuelSave
Palivá Shell FuelSave Natural 95 a Shell FuelSave Diesel predstavujú najnovšiu generáciu úsporných palív Shell. Technológia výroby zaručuje vodičovi úsporu paliva už od prvého natankovania, a to za cenu bežných pohonných hmôt*. Palivá Shell FuelSave vznikli na základe niekoľkoročného výskumu v laboratóriách aj v bežnej premávke. Úsporné palivá Shell FuelSave obsahujú unikátnu technológiu SEI (Shell Efficiency Improver), ktorá znižuje spotrebu paliva už od prvého natankovania. Pri benzíne Shell FuelSave Natural 95 pomáha technológia znížiť straty energie v motore mazaním v miestach, kde sú bežné motorové oleje menej účinné, napríklad v okolí horného piestneho krúžku. Technológia pre úsporu paliva SEI v palive Shell FuelSave Diesel umožňuje efektívnejšie vznietenie a spaľovanie oproti bežnej nafte. Palivo tiež pomáha chrániť pred vznikom usadenín a zlepšuje tak účinnosť motora. Viac informácií nájdete na www.shell.sk/fuelsave

* Platí pre minimálny objem nádrže a natankovanie aspoň 50 litrov paliva. Porovnané v podmienkach mestskej premávky medzi naším doteraz predávaným palivom Shell Natural 95 a naším novým palivom Shell FuelSave Natural 95; a medzi naším doteraz predávaným palivom Shell Diesel Extra a naším novým palivom Shell FuelSave Diesel. Zníženie spotreby sa môže líšiť v závislosti od typu vozidla, jazdných podmienok a štýlu jazdy.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Matúšova zem láka turistov na cyklotrasy a prírodné krásy Letné autobusy v Banskobystrickom kraji prispejú k sezóne plnej zážitkov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.