Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. februára 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Nálada na trhoch v strednej Európe sa zlepšuje

Nálada na trhoch v strednej a východnej Európe sa v poslednom štvrťroku roku 2015 zlepšila – na rozdiel od zvyšku sveta, kde sa dôvera v trhy výrazne prepadá.

Podľa výsledkov najnovšieho pravidelného globálneho prieskumu medzi finančnými profesionálmi (GECS) organizovaného ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) a IMA (Inštitút manažérskych účtovníkov) síce nevyzerá celkový stav regiónu strednej a východnej Európy najlepšie, ale v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom tu došlo k relatívnemu zlepšeniu. Pokles ceny ropy prospel miestnym ekonomikám, predovšetkým Poľsku a Českej republike. Pomáha udržiavať infláciu na nízkej úrovni a umožňuje centrálnym bankám zachovávať uvoľnenú menovú politiku.

40% účastníkov prieskumu z celého stredoeurópskeho regiónu uviedlo, že svoju budúcnosť nevidia tak pozitívne ako pred tromi mesiacmi, čo v treťom štvrťroku predstavuje pokles z hodnoty 55 %. Takmer polovica firiem (46%) vo štvrtom kvartáli roku 2015 zaznamenala pokles príjmov.

Klesajúce príjmy predstavujú veľký problém aj pre firmy vo svete. Takmer polovica spoločností (46%) uviedla, že v poslednom štvrťroku roku 2015 im poklesli príjmy. Prieskum, na ktorom sa podieľalo viac ako 2 500 odborníkov na financie z celého sveta vrátane 200 finančných riaditeľov ďalej ukázal, že dôvera v obchodovanie klesla v globálnom meradle na dno – dôvera je u 44 % účastníkov prieskumu nižšia ako pred tromi mesiacmi.

Jednotlivé spoločnosti nevykázali len pokles príjmov, ale aj ťažší prístup k financovaniu. Polovica z nich musela znížiť počet zamestnancov alebo zastaviť prijímanie nových a 40% uvádza, že po treťom kvartáli roku 2015 museli zoškrtať investičné plány.

Dôvera na rozvíjajúcich sa trhoch zostáva na veľmi nízkej úrovni. Spomalenie Číny má vplyv na dôveru v obchodovanie po celom svete a značne zhoršuje problémy ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík, a to najmä tých, ktoré sa spoliehajú na vývoz komodít, ako je Brazília a Rusko.

Ďalší pokles ceny ropy ohrozuje aj producentov, ktorí boli na prepad cien v energetike relatívne dobre pripravení, ako je Saudská Arábia a SAE. Miestne vlády sa teraz snažia zlepšiť stav svojich financií a v dôsledku toho ich čaká pomalší rast. Viac ako 60% účastníkov prieskumu v tomto regióne uviedlo, že bolo nutné obmedziť investície a počet zamestnancov.

V krajinách, ktoré sú súčasťou OECD, je situácia lepšia. Väčšina vyspelých ekonomík energie dováža a pokles ceny ropy im preto vyhovuje. Americkej ekonomike sa aj naďalej darí relatívne dobre, aj keď dôveru v obchodovanie v poslednom štvrťroku ohrozoval silný dolár a očakávaná možnosť zvýšenia sadzieb.

K najvýraznejšiemu zvýšeniu obchodnej dôvery došlo v eurozóne, kde obavy z možného rozpadu jednotnej meny v krátkodobom časovom horizonte rozptýlil posledný záchranný balíček pre Grécko.

Problémom zostávajú rastúce náklady, ktoré trápia 40% spoločností. Ceny komodít síce klesli, ale mnoho častí sveta, najmä Ázia a Afrika, sa musí popasovať s rýchlym rastom miezd.

Faye Chua, riaditeľka Business Insights v ACCA, uvádza: „Väčšina spoločností sveta čelí znepokojujúcemu množstvu rizík. Mnoho z nich na pokles príležitostí reaguje obmedzením svojich kapitálových investícií a investícií do vlastných ľudí, čím
v konečnom dôsledku prispievajú k ďalšiemu spomaľovaniu svetového hospodárstva. Zároveň sú mnohé vlády nútené obmedziť svoje výdavky, čo je vzhľadom na celkovú situáciiu dôvod k obavám.“

Prieskum tiež ukazuje, že napriek obavám o globálny rast väčšina spoločností neočakáva väčšie vládne zásahy.

Vládne výdavky v poslednom štvrťroku klesli na vôbec najnižšiu úroveň. Štáty, ktoré sú pri plánovaní výdavkov závislé na príjmoch z komoditného sektora, ako je Saudská Arábia, SAE, Brazília, Rusko alebo Malajzia, sa môžu ľahko dostať do situácie, keď si budú musieť utiahnuť opasky. Väčšina firiem v Karibiku, v Strednej a Južnej Amerike, na Blízkom východe a v západnej Európe dnes počíta s tým, že budú musieť zoškrtať svoje výdavky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Aká je šanca, že ich príťažlivosť prerastie v lásku? Fusakle pomáhajú slovenským lesom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.