Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. septembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Najvyšší čas na lepšie služby pre občanov

BRATISLAVA 30. septembra – Vybavenie potvrdenia na jeden klik, žiadne úradné hodiny. Informatizácia samosprávy má jasné ciele: dostupnejšie služby pre občanov, efektívnu prácu úradov a zmysluplné čerpanie prostriedkov. Ako na to sa zástupcovia samospráv dozvedia už zajtra na konferencii DATALAN Digitálne mesto.

Konferencia DATALAN Digitálne mesto sa koná 1. októbra v Hoteli Sitno vo Vyhniach. Stretnú sa na nej technologickí lídri a vyše 200 zástupcov miest a obcí, ktorí sa zaujímajú o inovatívne technologické riešenia, ako aj prínosy zapojenia sa do výzvy OPIS. Konferenciu organizuje spoločnosť DATALAN, ktorá je jedným z najväčších dodávateľov riešení pre samosprávu a verejnú správu na Slovensku. „Čo primátori a starostovia pre proces informatizácie potrebujú, sú zdroje, jednak finančné, ale i časove a ľudské. No dôležitú úlohu zohráva aj dostatok informácií o možnostiach nových technológií, ktoré môžu mestá a obce využiť,“ uviedol Ľuboš Petrík, manažér pre strategické projekty samosprávy zo spoločnosti DATALAN.

Ako potvrdila aj aktuálna štúdia Európskej komisie o elektronických službách verejného sektora, nároky občanov na verejné služby rastú. Takmer každý druhý občan v Európe využíva elektronické služby verejného sektora, avšak zároveň spokojnosť s týmito službami zaostáva za on-line službami komerčného sektora. Dôvodom sú najmä problémy pri používaní služieb (24 %) a nedostatočná informovanosť o ich existencii (21 %). Na Slovensku až 46 % respondentov, ktorí elektronické služby nevyužívajú, argumentuje, že po predložení elektronickej žiadosti by aj tak museli predložiť časti podania v papierovej forme.

Pre efektívnu správu miest a obcí, a jednoduchší život občanov DATALAN vyvinul unikátne riešenie DATALAN DIGITÁLNE MESTO©, ktoré v súčasnosti využívajú prakticky vo všetkých regiónoch Slovenska. Mestám a obciam prináša zjednodušenie procesov aj komunikácie. Témou konferencie však budú nielen nové moduly a funkcionality riešenia s ďalšími pozitívnymi prínosmi, ale aj aktuálne trendy v informatizácii a inšpiratívne nápady, úspešne fungujúce aj v praxi.

Konferenciu odštartuje Gabriel Rusznyák z MF SR, ktorý hostí oboznámi s aktuálnym stavom a prioritami výzvy eMestá, a o dátovom centre obcí a miest viac prezradí Martin Zbudila zo združenia DEUS. Ďalšími témami konferencie DATALAN Digitálne mesto budú nove výzvy OPIS, digitalizácia miest, obcí aj krajov, mobilne služby pre občanov, zelená pošta a praktické nástroje pre plánovanie, rozpočtovanie a reporting. Na účastníkov konferencie čakajú aj informácie o tom, ako znížiť výdavky mesta, zvýšiť jeho bezpečnosť, ako využívať cloudové služby, či ukážky aplikácií v tablete a mobilných platieb za poplatky. Práve mobilné služby sú dnes pre mnohé samosprávy prioritou, dokazuje to aj záujem o aplikáciu Mesto v mobile. „Mobilnú aplikáciu môže využívať ktorékoľvek mesto a obec na Slovensku, je možné ju nastaviť individuálne, záleží len na meste, či obci, čo preferuje a aké informácie chce zdieľať,“ informoval Roman Jaroš, odborník na mobilné aplikácie v spoločnosti DATALAN. Samozrejme, nebude chýbať ani možnosť vyskúšať si služby portálu Digitalnemesto.sk. „Výhody portálu môže využívať aj malé mesto, resp. obec, keďže služby sú na prenájom už od pár eur,“ doplnil Milan Nemec, projektový manažér portálu.

Podľa už spomínanej štúdie EK je Slovensko v ukazovateľoch, ktoré merajú životné situácie, v hodnotení krajín na spodných priečkach a zaostáva aj v implementácii základných infraštruktúrnych komponentov. Konferencia DATALAN Digitálne mesto preto prinesie aj inšpiráciu – prípadové štúdie o projektoch digitálnych miest v Európe, vďaka ktorým sa hostia dozvedia ako to vyzerá napr. v Londýne, či Hamburgu. S úspešnými príkladmi zo slovenskej praxe sa zapoja predstavitelia Spišskej Belej, Banskej Štiavnice, či Chorvátskeho Grobu.

„Pre modernú samosprávu by mali byť elektronické a mobilné služby samozrejmosťou. Životný štýl obyvateľov sa mení, technológie sa stávajú súčasťou ich každodenného života, a ak chcú byť samosprávy k svojim obyvateľom bližšie, tak by mali tento trend nasledovať,“ zhodnotil Ján Vaculčiak zo spoločnosti DATALAN, zodpovedný za vývoj a implementáciu IT riešení v samospráve. S ním aj ďalšími odborníkmi môžete na tému informatizácie samospráv diskutovať už zajtra.

Partnermi konferencie DATALAN Digitálne mesto sú spoločnosti HP, Microsoft a Cisco. Viac informácií a program nájdete na www.datalan.sk/digitalnemesto.

O spoločnosti DATALAN, a. s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2009, ISO 14001:2005, OHSAS 18001:2009 a ISO/IEC 27001:2006.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Sumou takmer 70 000 eur podporia zákazníci dm ďalšiu inštaláciu fotovoltických panelov v školských zariadeniach Najviac slovenských výrobkov vystavuje v regáloch Kaufland, potvrdil to prieskum agentúry GfK

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.