Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Najlepšie lístkové cesto robia stredoškoláci z Kežmarku

BRATISLAVA 22. októbra – Len tri hodiny stačili študentom slovenských stredných odborných škôl, aby ukázali svoje zručnosti v robení najlepšieho lístkového cesta a pečení výrobkov z neho.

Spomedzi družstiev porotu najviac presvedčilo a hlavnú cenu si v 3. ročníku celoslovenskej súťaži o najlepšie lístkové cesto a výrobky z neho odnieslo družstvo zo SOŠ Kežmarok. V súťaži jednotlivcov zvíťazili v kategórii výroby klasického lístkového cesta Katarína Vágiová zo SOŠ Bratislava a v kategórii výroby plundrového lístkového cesta presvedčil Karol Tarr zo SOŠ Nitra.

Súťaže sa zúčastnilo 6 stredných odborných škôl z Bratislavy, Banskej Bystrice, Kežmarku, Košíc, Krupiny a Nitry, ktorých tímy predviedli svoje zručnosti v kategóriách klasické lístkové cesto a plundrové cesto. Do súťaže sa zapojili jednotlivci, ale aj 3 – členné družstvá 2. – 4. ročníka SOŠ.

Žiaci vytvárali kreácie z ciest na stoloch vedľa seba súčasne, pričom nápomocní im boli aj majstri. Za úlohu dostali upiecť 3 kusy štvorcov z lístkového cesta rozmerov 10 x 10 cm s hrúbkou 5 mm, a taktiež výrobky podľa vlastnej fantázie. Mladé talenty si so sebou doniesli aj širokú škálu pracovných pomôcok, ako napríklad nože, krájače, misky či mašlovacie štetce. Suroviny ako múka, droždie, soľ, olej, zlepšujúci prípravok, margaríny a vajíčka boli pre súťažiacich pripravené vopred, o čo sa postarali organizátori súťaže.

Pri hodnotení porota posudzovala výrobky z viacerých kritérií. Dôležitá bola okrem iného aj výška už spomínaného štvorca, presnosť práce ale aj originalita a nápaditosť, úprava povrchu a celkový vzhľad výrobkov a v neposlednom rade aj chuť.

Hostiteľom 3. ročníka bola hotelová akadémia v Košiciach. Tohtoročnými sponzormi súťaže, ktorá sa uskutočnila v dňoch 15. a 16. 10. 2013 pod záštitou Cechu pekárov a cukrárov východného Slovenska, boli IREKS ENZYMA, s.r.o., Prešov a Beluša Foods, s.r.o., Beluša.

Celá súťaž vznikla ako jeden z prostriedkov propagácie projektu www.podpormeremesla.sk, ktorého hlavným cieľom je dať do povedomia žiakom končiacim ZŠ, respektíve ich zákonným zástupcom dôležitosť odborného vzdelávania a prípravy, a taktiež podporiť rozvoj medzi zamestnávateľom a strednou odbornou školou. Celý projekt je financovaný z finančných prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu prostredníctvom Úradu vlády SR, a to v rámci programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

Súťažiacich hodnotila 3 –členná porota v zložení:
Ing. Viliam Kasperkievč – predseda poroty, pekáreň Kristián Nová Ľubovňa
Ing. Viera Žatkovičová – člen poroty, pracovník ŠIOV
Ing. Martin Jurica – člen poroty, pracovník Beluša Foods

Víťazstvo získali v kategórii jednotlivci: výrobky z klasického lístkového cesta
1. miesto: Katarína Vágiová – SOŠ Bratislava
2. miesto: Dominika Smolenová – SOŠ Kežmarok
3. miesto: Slavomír Jakubík – HA Košice

V kategórii jednotlivci: výrobky z plundrového lístkového cesta
1. miesto: Karol Tarr – SOŠ Nitra
2. miesto: Romana Potančoková – SOŠ Banská Bystrica
3. miesto: Petra Fudalyová – SOŠ – Kežmarok

V kategórii družstvá si prvenstvo vyslúžili žiaci z SOŠ Kežmarok a získali tak hlavnú cenu, ktorou bol 2 – dňový pekársky workshop v Beluša Foods spojený s ubytovaním a wellness relaxom v hoteli Alexandra.

Mladí študenti súťažili o viaceré zaujímavé ceny, ktoré boli výhercom odovzdané 16.10.2013 v budove hotelovej akadémie v Košiciach.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Nápad pre 3 generácie zverejnil víťazné projekty tohto roka PSS podporuje dobré nápady. Získajte až 7 500 eur z grantového fondu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.