Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Mladý vedec zo Slovenska získal zlatú medialu na olympiáde

BRATISLAVA 7. mája – Tibor Porubän, žiak Gymnázia J. A. Raymana v Prešove, získal zlatú medailu a finančnú odmenu 1 000 USD na Medzinárodnej olympiáde projektov trvalo udržateľného rozvoja (International Sustainable World Project Olympiad – Energy, Engineering and Environment) – I-SWEEEP 2012.

V dňoch 2. – 7. mája 2012 v George R. Brown Convention Center – Houston (Texas), nadaní žiaci stredných škôl v oblasti vedy a techniky zo 68 štátov z celého sveta predstavili 455 žiackych bádateľských projektov zameraných na riešenie problematiky trvalo udržateľného rozvoja v troch súťažných kategóriách – energetika, technológie a životné prostredie. Súťažné projekty posudzovala medzinárodná hodnotiaca komisia, ktorá pozostávala z 263 odborníkov na energetiku, technológie a životné prostredie.

Zlatú medailu a finančnú odmenu 1 000 USD získal Tibor Porubän, žiak Gymnázia J. A. Raymana v Prešove, za žiacky bádateľský projekt s názvom „Pieskoviská a pôda okresu Prešov ako zdroj pôvodcov larválnej toxokarózy ľudí“ v súťažnej kategórii životné prostredie. Slovenskú republiku na medzinárodnej olympiáde I-SWEEEP 2012 reprezentoval aj Peter Lenárt, žiak Gymnázia A. Sládkoviča v Banskej Bystrici, s bádateľským projektom s názvom „Mutovaná K527A HsdR podjednotka EcoR124l“ a Lucia Sviečková, žiačka Gymnázia v Gelnici, s bádateľským projektom s názvom „Analýza banskej haldy v Gelnici v lokalite Slovenské Cechy-Gaple s vysokým obsahom toxických kovov v substráte“.

Na I-SWEEEP 2012 žiaci postúpili z Celoštátnej súťažnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl – Scientia Pro Futuro 2011, ktorú organizovalo občianske združenie Mladí vedci Slovenska v rámci projektu „Aktivizácia talentovanej mládeže a jej celoročná systematická príprava na vedeckú prácu prostredníctvom účasti na medzinárodnej postupovej súťaži I-SWEEEP“ podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0351-09. Hlavným partnerom súťaže Scientia Pro Futuro sú Slovenské elektrárne, a. s. Viac informácií nájdete na www.scientiaprofuturo.sk a www.isweeep.org

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Mladí ľudia z centier pre deti a rodiny ukázali svoje nadanie v projekte Predveď svoj talent Tip na veľkonočný víkend: Vinárske podujatie bude na Bielu sobotu v Suchej nad Parnou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.