Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. mája 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Mladí bádatelia zo Slovenska na medzinárodnej olympiáde

BRATISLAVA 4. mája – Nadaní žiaci v oblasti vedy a techniky, ktorí uspeli na Celoštátnej súťažnej prehliadke bádateľských projektov žiakov stredných škôl – Scientia Pro Futuro 2011, v týchto dňoch súťažia na Medzinárodnej olympiáde projektov trvalo udržateľného rozvoja (International Sustainable World Project Olympiad – Energy, Engineering and Environment) – I-SWEEEP 2012 v americkom Houstone.

Už po piatykrát viac ako 600 mladých bádateľov zo 68 štátov z celého sveta sa stretáva v George R. Brown Convention Center – Houston (Texas), aby sa podelili o svoje inovatívne nápady, myšlienky, skúseností a vedomostí z oblasti riešenia problematiky trvalo udržateľného rozvoja. Olympiáda prebieha v troch súťažných kategóriách – energetika, technológie a životné prostredie. Cieľom olympiády I-SWEEEP je vzbudiť u žiakov stredných škôl záujem o riešenie výziev v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.

Slovenskú republiku na I-SWEEEP 2012 reprezentujú traja mladí bádatelia. Peter Lenárt, žiak Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, s bádateľským projektom s názvom „Mutovaná K527A HsdR podjednotka EcoR124l“. Tibor Porubän, žiak Gymnázia J. A. Raymana v Prešove, s bádateľským projektom s názvom „Pieskoviská a pôda okresu Prešov ako zdroj pôvodcov larválnej toxokarózy ľudí“ a Lucia Sviečková, žiačka Gymnázia v Gelnici, s bádateľským projektom s názvom „Analýza banskej haldy v Gelnici v lokalite Slovenské Cechy-Gaple s vysokým obsahom toxických kovov v substráte“.

V rámci programu olympiády pre súťažiacich je pripravený aj zaujímavý sprievodný vzdelávací program ako napr. návšteva vesmírneho centra NASA či múzea vedy. Finančné ocenenia a štipendiá, o ktoré žiaci súťažia, sú v celkovej hodnote viac ako 500 000 USD, pričom hlavná cena za najlepší projekt v danej kategórií je 3 000 USD.
Na I-SWEEEP 2012 žiaci postúpili z Celoštátnej súťažnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl – Scientia Pro Futuro 2011, ktorú organizovalo občianske združenie Mladí vedci Slovenska v rámci projektu

„Aktivizácia talentovanej mládeže a jej celoročná systematická príprava na vedeckú prácu prostredníctvom účasti na medzinárodnej postupovej súťaži I-SWEEEP“ podporovaného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe zmluvy č. LPP-0351-09. Hlavným partnerom súťaže Scientia Pro Futuro sú Slovenské elektrárne, a. s. Viac informácií nájdete na www.scientiaprofuturo.sk a www.isweeep.org.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Mladí ľudia z centier pre deti a rodiny ukázali svoje nadanie v projekte Predveď svoj talent Rod Stewart: Stále milujem skladanie hudby. Pre Bratislavu chystám poriadnu rockovú show s prekvapením!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.