Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Migračné informačné centrum IOM pomáha už 10 rokov

BRATISLAVA 2. mája – Migračné informačné centrum IOM (MIC) je prvé a doteraz jediné informačné centrum na Slovensku, ktoré na jednom mieste poskytuje cudzincom komplexné služby v oblasti právneho, sociálneho a pracovného poradenstva, ďalšieho vzdelávania a začlenenia na trh práce a podporuje život komunít cudzincov. Za uplynulých 10 rokov centrum poskytlo pomoc vyše 16-tisíc cudzincom.

„Centrum otvorila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM)na Slovensku v apríli 2006 s cieľom poskytovať pomoc a poradenstvo cudzincom, ktorí na Slovensku žijú alebo plánujú žiť a pracovať,“ vyjadrila sa Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku. V súčasnosti sú služby MIC IOM určené pre občanov z krajín mimo Európskej únie.

Slovensko je cieľovou krajinou pre čoraz vyšší počet cudzincov. V roku 2006 žilo na území SR 32 153 cudzincov, k 31. decembru 2015 ich podľa štatistík Úradu hraničnej a cudzineckej polície P PZ bolo na Slovensku takmer 85-tisíc cudzincov s povoleným pobytom, čo predstavuje 1,56 percenta z celkovej populácie SR.

„Pre cudzincov, ktorí sa chcú zaradiť do pracovného a spoločenského života na Slovensku, sú kľúčové najmä informácie o pobyte, zlúčení rodiny, zamestnaní a vzdelávaní v SR, ako a kde si majú vybaviť rôzne doklady a povolenia, komunikácia s úradmi, zamestnávateľmi a domácimi obyvateľmi a možnosť uplatniť sa na trhu práce. S rastúcim počtom cudzincov na Slovensku sa každoročne zvyšuje aj počet klientov centra, ktorí považujú naše centrum za potrebné. Dôležitosť centra potvrdzuje veľké množstvo úspešne vybavených otázok a pozitívnej spätnej väzby,“ hodnotí Vatráľová. „Klienti na našom centre oceňujú najmä to, že na jednom mieste získajú užitočné poradenstvo potrebné pre život cudzincov na Slovensku. Ďalej oceňujú zrozumiteľnosť a užitočnosť informácií a odbornosť a ústretovosť poradenských pracovníkov

Centrum svojimi službami reaguje na najčastejšie potreby cudzincov. Poskytuje komplexné poradenstvo a praktické informácie v rôznych oblastiach života ako je pobyt, zamestnanie, podnikanie, zdravotná starostlivosť, zdravotné a sociálne zabezpečenie, rodinný život či vzdelávanie.

MIC IOM poskytuje cudzincom tiež pracovné poradenstvo, ktoré zahŕňa pomoc pri orientácii na trhu práce, hľadaní práce, komunikácii so zamestnávateľom, príprave na pracovný pohovor a pri kontaktovaní inštitúcií. Ďalšie služby centra zahŕňajú aj priamu podporu cudzincom na ďalšie vzdelávanie alebo rekvalifikačný kurz. Okrem toho MIC IOM realizuje pre cudzincov bezplatné kurzy slovenského jazyka a kurzy sociálnej a kultúrnej orientácie s informáciami o rôznych oblastiach života na Slovensku.

„Ak by sa ktokoľvek z nás rozhodol žiť v novej krajine, ak ovláda jazyk a vie sa dohovoriť s úradmi aj domácimi, vie sa orientovať v novej spoločnosti a a má možnosť doplniť si vzdelanie, ľahšie sa mu začína nový život, dokáže sa začleniť do spoločnosti a získať prácu. Takýto človek je prínosom pre svoju novú krajinu a my mu pomáhame, aby tento stav dosiahol,“ dopĺňa Zuzana Vatráľová.

Činnosť MIC sa opiera aj o dlhodobú spoluprácu so zástupcami združení a komunít cudzincov na Slovensku. Tí s podporou centra organizujú podujatia, ktorými predstavujú verejnosti kultúru svojej krajiny a zbližujú cudzincov s väčšinovou populáciou, podporujú život svojich komunít a pomáhajú svojim krajanom.

Pracovníci MIC IOM poskytujú poradenstvo v kancelárii na Grösslingovej 35 v Bratislave, prostredníctvom zvýhodnenej telefonickej informačnej linky 0850 211 478 a elektronickej pošty mic@iom.int. Komplexné informácie súvisiace s integráciou cudzincov na Slovensku sú pravidelne aktualizované na webovej stránke www.mic.iom.sk.

Činnosť centra pokračuje od od 1. januára 2016 v rámci projektu Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete v SR a humanitárnych transferov utečencov. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM vyvíja rôzne typy aktivít – poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Prešov a Žilina budú v apríli multiCOOLtúrne IBM a Semtech umožnia operátorom spustiť internet vecí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.