Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Medzinárodný projekt podporí zdravie Rómov

BRATISLAVA 22. júna – GlaxoSmithKline v rámci svojich aktivít v oblasti spoločenskej zodpovednosti finančne podporí počas troch rokov projekt, ktorého cieľom je zlepšiť zdravie obyvateľov segregovaných rómskych osád. Projekt „Spoločne za lepšie zdravie“ sa realizuje na Slovensku v spolupráci s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) a mimovládnymi organizáciami v ďalších troch krajinách, ktoré dlhodobo pôsobia v oblasti podpory zdravia priamo v segregovaných rómskych komunitách prostredníctvom mediátorov zdravia.

Na Slovensku žije približne 130 tisíc ľudí v podmienkach, ktoré výrazne negatívne ovplyvňujú ich zdravotný stav. Ide najmä o obyvateľov segregovaných rómskych komunít, ktoré sa vyznačujú koncentrovanou chudobou a sociálnym vylúčením. Dôsledkom sociálnych, finančných a geografických bariér spolu s kultúrnymi tradíciami, je nepriaznivý zdravotný stav. Nízky štandard osobnej a komunálnej hygieny v prostredí segregovaných komunít je jedným z faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú zdravotný stav obyvateľov týchto lokalít. Nízka úroveň hygieny spôsobená absenciou infraštruktúry, kanalizácie a prístupu k pitnej vode má priamy vplyv na šírenie infekčných ochorení. Nízka vzdelanostná úroveň prehlbuje bariéry pri získavaní informácií o negatívnych dopadoch rôznych faktorov na zdravie a obyvatelia týchto lokalít majú preukázateľne horší prístup k zdravotnej starostlivosti..

Zhoršujúci sa zdravotný stav obyvateľov segregovaných komunít významne pomáhajú zlepšiť mediátori zdravia, ktorí pracujú priamo v prostredí osady a zohrávajú dôležitú úlohu v komunikácii medzi obyvateľmi osád a lekármi. V lokalitách, v ktorých mediátori zdravia pôsobia, sa zreteľne znižuje riziko infekčných ochorení, zlepšuje sa preventívna zdravotná starostlivosť a výrazne sa zvyšuje návštevnosť poradní pre matky s deťmi.

Dôležitou podmienkou, ktorá ovplyvňuje pozitívne výsledky práce zdravotných mediátorov je zapojenie obyvateľov komunít do tejto činnosti. Zvýšenie kvality poskytovaných služieb prostredníctvom mediátorov je zabezpečené pravidelnými vzdelávacími aktivitami realizovanými na základe vzdelávacieho programu akreditovaného MŠ SR, realizáciou odborných kurzov a prednášok (napr. prvá pomoc, infekčné ochorenia, a pod.). Napriek tomu, že sa v krajinách s vysokým podielom rómskej populácie jednoznačne potvrdzuje mimoriadny význam pozície mediátora zdravia, na Slovensku existuje viacero otvorených otázok, ktoré ich prácu ovplyvňujú a často aj obmedzujú. V Bulharsku sa pozícia mediátor zdravia stala súčasťou štátneho programu podpory zdravia Rómov s cieľom systematicky riešiť túto problematiku.

Medzinárodný projekt na zlepšenie zdravia rómskej komunity, ktorý spoločnosť GlaxoSmithKline podporuje od začiatku tohto roku bude prebiehať minimálne 3 roky a okrem Slovenska sa doňho zapojilo aj Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Projekt s názvom „Spoločne za lepšie zdravie“, sa realizuje v rómskych osadách, podporuje prácu mediátorov zdravia a tiež zvyšuje povedomie o prevencii a možnostiach zdravotnej starostlivosti v rómskej komunite. Jedným z dôležitých cieľov je snaha podporiť presadenie pozície mediátora zdravia do katalógu pracovných činností, čo je prvým krokom pre systematizáciu programu podpory zdravia pre cieľové skupiny. Na Slovensku projekt prebieha v 30 rómskych osadách v regiónoch Prešov, Poprad a Spišská Nová Ves a spoločnosť GSK Slovensko doňho vloží viac ako 90 000  v priebehu troch rokov.

Na Slovensku spolupracuje GSK s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá realizuje projekt zameraný na zlepšenie zdravia obyvateľov rómskych osád prostredníctvom mediátorov zdravia od roku 2003.

V rámci projektu sa v priebehu júna uskutočnia návštevy rómskych osád a stretnutia so zástupcami vo vybraných obciach.

Spoločnosť GlaxoSmithKline je jedna z najväčších farmaceutických spoločností na svete orientovaných na výskum a vývoj. Naším poslaním je napĺňať potreby ľudstva v oblasti zdravotníctva a umožniť tak ľuďom prežívať svoj život aktívnejšie, cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.

ACEC – Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu je mimovládna organizácia, poslaním ktorej je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor pre ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

MFF Art Film bude aj ďalších 10 rokov v Košiciach Spoločnosť Siemens Healthineers Slovensko získala certifikát Great Place To Work

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.