Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86851_kalinac_1 676x451.jpg
29. januára 2018 PR správyŠportHokej od PRservis.skSITA Diskusia()

Martin Kalináč vymenil profesionálny hokej za univerzitný: EUHL ma prekvapuje svojou hrou

BRATISLAVA 29. januára 2018 – V ostatných sezónach brázdil ľady prvoligových tímov, dokonca okúsil i najvyššiu slovenskú súťaž, dnes so svojím mužstvom Diplomats Pressburg bojuje o Sekeráš Trophy. 25-ročný Martin Kalináč sa stal študentom vysokej školy ešte počas profesionálnej hokejovej kariéry, tento rok sa rozhodol aj pre univerzitný hokej. Európska univerzitná hokejová liga (EUHL) mu ponúka príležitosť hrať, študovať a tiež mať stále dostatok času pre svoju rodinu.

Juniorský vek sa v ľadovom hokeji často poníma ako ten zlomový, kedy sa hráč rozhoduje, či dá do popredia svoj obľúbený šport v nádeji, že sa mu bude môcť venovať profesionálne, alebo radšej pôjde študovať a prioritou číslo jeden sa tak stane vzdelanie. Martin Kalináč, odchovanec bratislavského Slovanu, vsadil na obe možnosti dokopy. Počas štúdia na Univerzite Komenského v Bratislave aktívne pôsobil nielen v prvoligových slovenských tímoch, ale okúsil i našu najvyššiu súťaž. Po niekoľkých rokov sa však rozhodol pre zmenu, profesionálny hokej vymenil za univerzitný, a síce za Európsku univerzitnú hokejovú ligu. „Rozhodol som sa tak najmä kvôli rodine a škole. V rodine zohralo úlohu to, že priateľka má momentálne našliapnuté k lepšej kariére ako ja, a v práci, v ktorej je zamestnaná, mali materskú dovolenku iba 9 mesiacov. Každý mesiac odchádza na 10 až 12 dní mimo Slovenska, o našu dcérku sa tak starám sám za pomoci rodiny – najmä maminy a brata. Druhá vec je škola. Minulý rok som písal bakalársku prácu a popri tom mal 5 veľmi ťažkých predmetov. Bolo to šialenstvo. Svoju dcéru som videl pol hodinu denne. Povedal som si, že to sa musí zmeniť,“ rozhovoril sa Kalináč na margo prestupu do EUHL, ktorá mu poskytuje viac času na osobný život než profesionálne ligy. „S dcérkou mám momentálne diametrálne odlišný vzťah ako minulý rok. Som najšťastnejší otec na svete,“ radostne pokračoval.

Pri výbere spomínanej ligy, resp. aj konkrétneho tímu – Diplomats Pressburg – zohrala dôležitú úlohu aj túžba opäť sa postaviť na ľad so svojimi bývalými spoluhráčmi. „Lákalo ma zahrať si s kamarátmi, s ktorými som vyrastal v žiackych kategóriách v Slovane. V tíme mám dokonca svojich dvoch najlepších kamarátov. Takto si to nesmierne užívam,“ vyslovil spokojný Kalináč. „Liga ma prekvapuje svojou hrou, hrá sa veľmi kontaktný hokej, veľa sa aj korčuľuje. Som spokojný ako s tímom, tak aj so súťažou. Máme výbornú partiu a dúfam, že vyhráme posledný zápas sezóny, aby sme sa mohli hokejom baviť čo najdlhšie,“ pousmial sa.

V EUHL momentálne pôsobí 13 tímov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Martin Kalináč je so svojimi 19 kanadskými bodmi, po 11 odohratých zápasoch, siedmy najproduktívnejší hráč v súťaži a pokračuje tak presne v tom štýle, ako ho fanúšikovia poznajú napríklad aj z prvej slovenskej ligy. Práve v nej sa neraz stal kráľom produktivity; vo svojej nezastaviteľnosti, zdá sa, smelo pokračuje. „Až taký nezastaviteľný nie som,“ rozosmial sa, „verím, že v nadstavbe a v playoff to bude z mojej strany ešte kvalitnejšie. Hlavné ale je, že sa darí tímu. Skončili sme tretí po základnej časti s rovnosťou bodov s druhým tímom,“ hrdo pochválil svoje mužstvo tvorené z bratislavských vysokoškolákov. Okrem boja na ľade je EUHL aj o „boji“ na akademickej pôde; každý hráč musí byť totiž študentom na vysokej škole. „Študujem vo štvrtom ročníku na Fakulte telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave trénerstvo ľadového hokeja. Chcel som sa stať trénerom a to sa mi momentálne aj darí, keďže pracujem v Slovane pri mládeži, v diagnosticko-tréningovom centre HDC a tiež pôsobím u Diplomatov ako asistent trénera,“ dodal na záver Kalináč, ktorý si tak aj vďaka EUHL plní jeden zo svojich snov.

K téme

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov MFF Art Film uvedie 36 titulov z rôznych kútov sveta Centrálny depozitár cenných papierov získal vyšší rating za bezpečnosť poskytovaných služieb

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hokej

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.