Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. januára 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Malé guľôčky pre dlhšie vzdialenosti

BRATISLAVA 30. januára – Spoločnosť BASF privítala do rodiny penových hmôt novinku, ktorá vznikla na základe kombinácie technologických skúseností firmy s časticovou penou a termoplastickými polyuretánmi. BASF uvádza na trh nový odľahčený termoplastický polyuretán (E-TPU) pod názvom InfinergyTM, ktorý urobil zásadný prevrat v bežeckej obuvi značky adidas.

Behanie sa stalo vášňou a spôsobom, ako sa udržať fit pre čoraz väčší počet ľudí. Behať je možné takmer kdekoľvek. Všetko, čo k tomu človek potrebuje, je pohodlné oblečenie a bežecká obuv. Tá je prioritou číslo jeden. Ročne minú bežci takmer 15 miliárd eur na svoje vybavenie. Dokonca i občasní bežci hľadajú odľahčenú podrážku, ktorá poskytne optimálnu absorpciu nárazov a zdokonalí komfort pri behaní.

Svetový unikát
Koncern BASF ako prvý predstavil celosvetovo unikátny termoplastický polyuretán. InfinergyTM je vyrobený z expandovaného termoplastického polyuretánu, v skratke označovaný ako E-TPU. „E-TPU vzniká napenením počiatočného materiálu – TPU granúl. Po predčistení tlakom a teplom sa jednotlivé granule o veľkosti až 5 milimetrov nafúknu ako popcorn,“ vysvetľuje technológiu výroby materiálový a procesný vývojár BASF, Dr. Uwe Keppeler. Počas tohto procesu sa objem granúl zväčší až desaťnásobne a vzniknú oválne penové guľôčky s malými uzavretými plynovými bublinami vo vnútri. „Uzatvorené vzduchové bunky zaisťujú, aby tieto ľahké penové guľôčky boli veľmi elastické a poskytovali požadovaný efekt spätného odrazu. Jednotlivé guľôčky si je možné predstaviť ako malé futbalové lopty. Čím viac vzduchu obsahujú, tým lepšie skáču a odrážajú sa späť,“ dodáva Dr. Frank Prissok, výskumný vedecký pracovník BASF.

InfinergyTM nestráca svoju vynikajúcu odolnosť ani pri vytrvalom zaťažení. Testy preukázali, že ani 40 000 opakovaní dynamického zaťaženia v piatich cykloch za sekundu a konštantnom tlaku 250 kPa materiál nepoškodí. Dynamická a mechanická analýza taktiež ukázala, že pena InfinergyTM zostáva mäkká a pružná i pri extrémnych teplotách prekračujúcich – 20°C až + 40°C.

Vďaka svojím jedinečným vlastnostiam ponúka InfinergyTM široké spektrum využitia všade tam, kde zákazníci požadujú kombináciu nízkej hmotnosti, vynikajúcich mechanických vlastností a dobrej trvanlivosti v širokom rozsahu teplôt, či už v oblasti športu alebo pre technické adaptácie v logistike.

2 500 penových guľôčok v každej topánke
Prvým väčším produktom, ktorý využíva unikátne vlastnosti peny s uzatvorenými bunkami častíc, je Energy Boost, bežecká obuv od značky adidas, ktorú výrobca športového oblečenia vyvinul v úzkej spolupráci so spoločnosťou BASF. V minulosti sa bežci museli uspokojiť s ťažkými, aj keď kvalitnými podrážkami topánok. Vďaka materiálu od spoločnosti BASF sa kvalita bežeckej obuvi posunula o značný krok vpred.

Za svoje vynikajúce prevádzkové vlastnosti vďačia nové bežecké topánky predovšetkým jemnosti a zároveň vysokej pružnosti v medzi podrážke. Tá je vyrobená práve z novej časticovej peny InfinergyTM, ktorá úplne absorbuje tvrdosť dopadu a poskytuje dokonalé odpruženie, ktoré doteraz žiadna bežecká obuv neponúkla. Aj pri veľmi nízkych, alebo vysokých teplotách si topánky uchovávajú svoje unikátne vlastnosti a bunková štruktúra materiálu zostáva i po stovkách ubehnutých kilometrov neporušená. Elasticita jednotlivých Infinergy korálikov tak znamená doslova revolúciu vo využití energie každého bežca.

Technológia BOOSTTM si získava stále väčšiu obľubu nielen u profesionálnych, ale aj u rekreačných bežcoch. Praktické skúšky tejto obuvi už absolvovali aj poprední svetoví športovci (napríklad maratónsky rekordér Patrick Makau), ktorí boli ich jedinečnými vlastnosťami nadšení. Kvality materiálu si všimol i odborný časopis a Energy Boost boli dokonca svetovým bežeckým časopisom Runner World ohodnotené ako najlepšia novinka na trhu.

Viac informácií
Chcete vedieť viac? Ďalšie texty a fotografie nájdete na www.infinergy.basf.com.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

MAN automatizuje výrobnú logistiku pomocou 12 robotov Magazino SOTO AURES Holdings rozširuje vedenie, spoločným generálnym riaditeľom skupiny sa stal Petr Vaněček

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.