Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. apríla 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Lietadlom na solárny pohon okolo sveta

BRATISLAVA 10. apríla – Spoločnosť ABB podporí Bertranda Piccarda a André Borschberga v ich pokuse preletieť v roku 2015 celú zemeguľu lietadlom na solárny pohon. Solar Impulse bude prvým lietadlom na solárny pohon, ktoré bude na svojej „misii“ aj počas nočných hodín. Za touto myšlienkou stoja Švajčiari Bertrand Piccard a André Borschberg a ich odhodlanie ukázať svetu, že aj zdanlivo nemožné je možné s využitím ekologických technológií. Švajčiarsky tím predstavili svoje lietadlo poháňané len slnkom 9. apríla.

“Naše partnerstvo prináša spojenie dvoch švajčiarskych podnikov, ktoré radi posúvajú hranice technológie a inovujú svet,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “Sme presvedčení, že práve inovácie na poli obnoviteľných zdrojov môžu zvrátiť rastúci trend spotreby energií a jej dopad na životné prostredie.”

“Bolo mojím snom získať ABB ako technologického partnera pre Solar Impulse,” povedal iniciátor projektu Bertrand Piccard. “Máme spoločný cieľ, ako zlepšiť svet pomocou efektívnejšieho využívania energií a zachovávať prírodné zdroje.” Jeho myšlienku ďalej rozvíja spoluzakladateľ Solar Impulse Andre Borschberg A dopľňa “Aj my aj ABB by sme radi motivovali ľudí, aby sa správali ekologicky a využívali čistú energiu. Chystáme sa tiež aj na ďalšie spoločné projekty v tejto sfére, napríklad v oblasti výkonovej elektroniky.” Spoločnosť ABB je celosvetovo druhým najväčším dodávateľom solárnych invertorov a do svojho výskumu a vývoja ročne investuje viac ako 1,5 miliardy USD. Pre ABB pracuje zhruba 8 500 vedcov a technológov.

O Solar Impulse
Bertrand Piccard a André Borschberg sú pilotmi a celou hybnou silou projektu Solar Impulse, prvého lietadla, ktoré poletí bez paliva cez deň aj v noci. Toto revolučné lietadlo s trupom z karbónových vláken, rozpätím krídel Boeingu 747 (63.4 m) avšak váhou malého auta 1 600 kg je výsledkom 7-ročnej intenzívnej práce, simulácií a testov, na ktorých pracovalo zhruba 80 ľudí a 100 partnerov a poradcov. Také veľké a zároveň ľahké lietadlo doteraz nikto nezostrojil. Dokopy 12 000 solárnych buniek integrovaných do krídla lietadla zabezpečuje obnoviteľnú energiu pre 4 elektrické motory s výkonom 10 HP. Počas dňa solárne bunky dobijú 400-kg lítiové batérie, ktoré lietadlu umožnia let aj počas noci.

Spoločnosť ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 150 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má ABB zastúpenie v šiestich mestách Slovenska a zamestnáva spolu takmer 900 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku sú aj firmy Pucaro v Piešťanoch a Power-One v Dubnici nad Váhom. www.abb.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Po pandémii vystrelil záujem o súkromné aj obchodné lety nad úroveň roku 2019, uvádza Mastercard Economics Institute Nepremeškaj príležitosť a získaj cestovný lístok, ktorý ti otvorí dvere do celej Európy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.