Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Ktoré značky nakupujú Slováci na internete?

BRATISLAVA 22. januára – Prečo nakupujeme v zahraničí? Pre Slovákov, podobne ako pre väčšinu obyvateľov strednej a východnej Európy, sú najpodstatnejšími faktormi cena a dostupnosť výrobkov. Okrem populárnych značiek ako Adidas alebo Casio tak medzi značkami nakupovanými v zahraničí môžeme nájsť taktiež selektívne značky, ktoré nie sú na slovenskom trhu dostupné. Závery vychádzajú z prieskumu spoločnosti PayPal „Brand Availibility in CEE“ (Dostupnosť značiek v strednej a východnej Európe), ktorý sa pýtal 12 tisíc používateľov služby PayPal na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a Maďarsku.

„Dva najvýraznejšie závery správy sú: rastúci počet nízkych zahraničných transakcií (30–70 €) a posilňujúca rola Ázie ako obľúbenej nákupnej destinácie,“ zhŕňa Damien Perillat, regionálny manažér spoločnosti PayPal pre strednú a východnú Európu.

Transakcie s nízkymi sumami boli doteraz charakteristické pre miestne trhy. Zmena v tomto ohľade naznačuje vzrastajúcu dôveru k online nákupom bez ohľadu na to, kde predajca sídli. Nákupy za malé sumy zároveň dokladajú zrelosť trhu. To okrem iného znamená, že používateľom Internetu vyhovuje a zdá sa im bezpečné vykonávať online menej dôležité, každodenné nákupy. Navyše nakupujú taktiež digitálny tovar – hudbu, elektronickú tlač alebo počítačové hry. Druhým trendom je rastúce postavenie ázijského trhu v oblasti online nákupov. Kultúrna a zemepisná vzdialenosť medzi strednou a východnou Európou a Áziou prestáva hrať rolu. Viac než polovica Slovákov (52,43 %) volí online nákupy v zahraničí najmä kvôli nižším cenám. To platí aj pre ďalšie krajiny z daného regiónu. Druhým najdôležitejším dôvodom pre voľbu zahraničných online obchodov je, že požadovaný tovar nie je na slovenskom trhu dostupný (31,2 %). K ďalším dôvodom, ktoré slovenskí spotrebitelia pre nákup v zahraničí uvádzajú, patrí, že na miestnom trhu nie sú produkty, o ktoré majú záujem, dostupné v najnovšej verzii (11 %), prípadne v niektorej konkrétnej verzii (9,73 %). Slovenský trh sa v tomto ohľade podobá českému, poľskému, maďarskému a rumunskému.

Selektívny tovar nakupujeme v Ázii

K najobľúbenejším značkám oblečenia, ktoré sa nakupujú online, patrí Levi’s, Adidas, Nike, Puma, Calvin Klein, Armani alebo Tommy Hilfiger. Slovenskí zákazníci kupujú oblečenie najčastejšie v krajinách Európskej únie (32 %), v USA (16 %) a v Ázii (13 %). Poľskí kupujúci nakupujú online taktiež alternatívne značky ako Billabong, Ben Sherman, DNKY, Fornarina, Guess, Miss Sixty, Moschino alebo Pepe Jeans.

Pokiaľ ide o elektroniku, medzi Slovákmi najoceňovanejšie značky sa radia Apple, Asus, Canon, HTV, Kingston a Samsung. Zákazníci ich najčastejšie nakupujú na miestnom trhu, v zahraničí potom v Ázii (30,5 %), v krajinách EÚ (22 %) a v USA (11 %). Keď však Slováci hľadajú lacnejšiu alternatívu značkových zariadení, mieria na ázijský trh. V regióne často nakupujú v zahraničí, najmä v rámci EÚ, slovenskí a rumunskí zákazníci, ale taktiež Maďari, naopak Poliaci prejavujú väčšiu vernosť svojmu miestnemu trhu.

Čo v zahraničí nakupujeme?

Najobľúbenejšou kategóriou okrem tej zhŕňajúcej iný tovar (53 %) je elektronika (41,28 %). Nasleduje oblečenie (29,87 %), digitálne produkty a softvér (28,39 %), ale taktiež hodinky a šperky (15,6 %) alebo parfumy a kozmetika – do 10 %.

Plné peňaženky a drobné nákupy

Podľa údajov správy o dostupnosti značiek sú najviac zastúpenými skupinami zákazníkov tí, ktorí utrácajú do 60 000 forintov a medzi 17–115 € (14 %), a ďalej tí, ktorí v zahraničí utratia vyše 200 €. V druhom vrchole grafu nájdeme používateľov, ktorí v zahraničí utrácajú viac než 200 € – 40 %. Ak porovnáme najvyššie útraty, zistíme, že podiel zákazníkov, ktorí pri online nákupoch zaplatia vyše 200 eur, je vyšší v Rumunsku a na Slovensku než v Českej republike (33 %), Maďarsku (26 %) a Poľsku (22%).

Čím vyššie vzdelanie, tým väčšia pravdepodobnosť nákupu v zahraničí

Takmer polovica účastníkov prieskumu (44 %) má magisterský titul. Väčšina respondentov žije v stredne veľkých či veľkých mestách. Viac než tretina opýtaných uskutoční online nákup v zahraničí aspoň dvakrát za štvrťrok (37 %). Jedna pätina (19,56 %) vykonáva medzinárodné transakcie najmenej raz mesačne, naproti tomu menej než raz do roka nakúpia iba 4 % respondentov.

O spoločnosti PayPal

PayPal predstavuje rýchlejšiu a bezpečnejšiu cestu ako platiť a vyberať platby online. Služba ľuďom umožňuje zasielať platby bez toho, aby zdieľali svoje finančné údaje, a flexibilne pri tom na rôznych trhoch využívať zostatok na svojom účte, bankové účty (ak sú dostupné), kreditné aj debetné karty. PayPal je spoločnosťou skupiny eBay (Nasdaq: EBAY), ktorá sprostredkováva globálne transakcie elektronického obchodovania. Využíva ju 117 miliónov majiteľov aktívnych účtov na 190 trhoch a v 25 menách po celom svete. PayPal má sídlo v kalifornskom San José, medzinárodná centrála spoločnosti sídli v Singapure. Ďalšie informácie o spoločnosti sú k dispozícii na adrese https://www.paypal.com.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Najstarší folklórny festival oslávi 70 rokov Faster Than a Train: Byť rýchlejší ako vlak a správať sa ekologicky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.