Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. decembra 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Krížovka oslavuje storočie a prispôsobuje sa modernému svetu

BRATISLAVA 23. decembra – Podľa Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov bol autorom krížovky, tak ako ju poznáme dnes, Arthur Wynne. Tento pôvodom Angličan emigroval ako chlapec do USA. V New Yorku začal pracovať v denníku New York World, kde viedol zábavnú rubriku Fun, ktorá obsahovala rôzne kvízy, testy a žartovné hádanky. Na Vianoce šéfredaktor požiadal Arthura aby priniesol niečo nové. Ten vyhotovil novú hádanku zloženú zo slov vpísaných do obrazca a tak sa v čísle z 21. decembra 1913 objavila krížovka pod názvom Word-Cross. Jednoduchá zábava mala ohromný úspech, ihneď sa stala veľmi populárna a začala sa objavovať každý týždeň. Onedlho si začali Wynneov nápad požičiavať aj iné noviny, pričom postupne sa krížovka dostala na stránky všetkých významnejších novín a časopisov. Krížovka zakrátko obletela celý svet. Dlhé roky sa objavovala a dodnes sa objavuje na stránkach slovenských novín a časopisov, existujú knihy a magazíny s krížovkami, nadšenci tohto „duševného cvičenia“ zakladajú rozličné združenia a zúčastňujú sa na krížovkárskych súťažiach.

Dnes však na vylúštenie krížovky nepotrebujete papier a pero, prípadne ceruzku. Po 100 rokoch svojej existencie sa aj krížovka prispôsobila modernému svetu a tak ju v rozličných podobách môžete lúštiť vo svojom smartfóne. Aplikáciu Krížovky s úspechom ponúka aj slovenská spoločnosť QBSW a.s. „Naša aplikácia obsahuje slovenské krížovky a v prípade záujmu si je možné stiahnuť aj české. Medzi používateľmi tzv. smartfónov je veľmi populárna. Kedykoľvek a kdekoľvek, kde majú so sebou svoj mobil či iPad, si môžu precvičiť myseľ. Tak ako pri klasickej papierovej krížovke, dopĺňajú podľa legendy správne slová do jednotlivých riadkov a stĺpcov, až kým nenájdu tajničku. A potom sa môžu pustiť do novej krížovky“, vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Martin Hrnko.

Mobilná aplikácia Krížovky od spoločnosti QBSW, a.s.
U nás má lúštenie krížoviek, ale aj ich autorstvo dlhú tradíciu. Prvý Zväz krížovkárov na Slovensku vznikol už v roku 1946. „Možno to prekvapí, možno nie, ale medzi nami sa točí veľmi široká pospolitosť: robotníci i akademici, mládež i dôchodcovia, profesionáli i amatéri. Spoločne poriadame mnohé súťažné stretnutia, kde si každý, kto len trochu prejaví záujem zalúštiť si, môže overiť svoje schopnosti a aj poradiť sa ako „ísť“ na to, či ono. Niekomu to ide lepšie, niekomu nie. V tomto odvetví ľudského bytia to ale nie je podstatné. Podstatné je, že si precvičíme svoju myseľ a neustále sa dozvedáme niečo nové,“ hovorí Ján Farkaš, predseda Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov.

Ak teda rozmýšľate nad tým, ako stráviť dlhé zimné večery, rozhodnite sa pre krížovku. Či už tú klasickú – papierovú, alebo modernú – elektronickú. Aplikácia Krížovky od spoločnosti QBSW, a.s. bude pri príležitosti 100. narodenín krížovky na platformách iOS a Android dostupná až do 6. 1. 2014 zadarmo.

Ďalšie informácie o aplikácii Krížovky môžete nájsť na: http://qbswapps.com/2012/12/17/krizovky/ alebo facebook.com/QBSW.MobilneAplikacie

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Legendárna Krížovka života. Aj na Slovensku Nadupaný špionážny triler, ktorý vás zrazí k zemi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.