Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Konferencia REM priniesla informácie z retailu a industriálu

BRATISLAVA 11. apríla – Minulý týždeň sa v priestoroch hotela Austria Trend Hotel uskutočnila v poradí už 10-tá odborná konferencia Real Estate Market určená predovšetkým zástupcom významných developerských a stavebných spoločností, predstaviteľom miest a obcí a ďalším odborníkom pôsobiacim na česko-slovenskom a medzinárodnom realitnom trhu.

Program konferencie bol rozdelený do štyroch hlavných diskusných panelov: Kancelárske priestory, Retail a industriál, Akvizícia pozemkov a projektov a Rezidenčný developmnet. Odborníci z rôznych oblastí diskutovali o súčasnej situácii a trendoch v oblasti výstavby a využitia kancelárskych priestorov, priemyselných budov a retailu, o objektoch využívaných ako nákupné centrá a iné ďalšie formy predaja.

Dva diametrálne odlišné svety
Diskusie z oblasti retailu a priemyslu dospeli k záveru, že situácia v tejto oblasti je diametrálne odlišná. Martin Polák z firmy Prologis, zdôraznil, že segment výstavby objektov pre obchodné reťazce a investorov z oblasti výroby a priemyslu predstavujú dva takmer nezlučiteľné odbory.

Erik Štefanovič, konateľ DELTA Projektconsult Slovenská republika skonštatoval: „Užívatelia z retailu zvyčajne presne vedia, čo chcú. Nestavajú prvý raz, majú svoje stavebné know-how. Zatiaľ čo investor z oblasti industriál, ktorý stavia po prvý raz, napríklad potrebuje pristavať novú administratívno-skladovaciu halu a rozšíriť tak svoje firemné priestory, zvyčajne nemá jasnú predstavu o novom objekte. Už pri samotnom plánovaní výrobnej haly dokážu investori veľmi podrobne nadefinovať výrobné procesy a svoje potreby, ktoré by mala nová hala spĺňať. Práve investori z oblasti priemyslu veľmi ocenia odborný vývoj a celé vedenie stavebného projektu vrátane garancií, ktoré sme schopní mu ponúknuť.“

Špekulatívna výstavba
Podľa Pavla Jiráska z Czech Property Investments je možné v oblasti skladových hál uvažovať o špekulatívnej výstavbe, avšak v oblasti obchodu je špekulatívna výstavba úplne vylúčená a vždy sa realizuje konkrétnemu klientovi priamo na mieru.

Erik Štefanovič zo spoločnosti DELTA, ktorá pôsobí aktívne na Slovensku, Rakúsku, Čechách a na Ukrajine doplnil, že v oblasti výstavby priemyselných hál sa stretáva so zmenou v myslení investorov, najmä u spomínaných výrobných hál. Investori chcú výrobné priestory tzv. “ built to suite.“ Nechcú sa pustiť do komplikovaného procesu výstavby a preferujú outsourcing formou spoľahlivého partnera vo forme totálneho dodávateľa. Najmä v Rakúsku a Nemecku sa tento trend stáva veľmi obľúbeným. Takému investorovi potom úplne odpadá starosť o stavbu. Totálny dodávateľ môže okrem vývoja, plánovania a kompletného stavebného manažmentu daného projektu budovu za investora aj niekoľko rokov prevádzkovať a zabezpečovať kompletnú údržbu. Termín totálneho dodávateľa je na česko-slovenskom trhu často zamieňaný s rolou generálneho dodávateľa, ktorý je pre investora skôr v postavení protihráča než spoluhráča.

Vývoj budov za posledných päť rokov
Diskutujúci zástupcovia zo spoločnosti Prologis, Penta Investments, DELTA Projektconsult Slovenská republika a CPI Group sa jednoznačne zhodli, že zo strany investorov nie je cítiť veľký dopyt po environmentálnych riešeniach pre budúce budovy. Erik Štefanovič zo spoločnosti DELTA záverom zhodnotil, že väčší dôraz sa kladie na bezpečnosť prevádzky budov ako na skutočné trvalo udržateľné projekty, ktoré sú zatiaľ vzácnosťou a predovšetkým otázkou dobrého imidžu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Dizajn štúdio ÚĽUV : Kresba v priestore. Výstava predstavuje diela tvorcov, ktorých spája hľadanie výtvarných polôh drôtu Pri príležitosti Svetového dňa vody otestujeme vašu vodu zo studní bezplatne

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.