Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2015 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Komu sa oplatí zostat, komu vstúpit alebo vystúpit z II. piliera?

BRATISLAVA 2. marca – Vláda sa rozhodla znovu otvoriť 2. pilier. Od 15.3. do 15.6.2015 sa Slováci môžu rozhodnúť, či vstúpiť, vystúpiť alebo zostať v dvojpilierovom dôchodkovom systéme. Nebude to jednoduché rozhodnutie, keďže neexistuje jednoznačná rada pre všetkých.

O vystúpení z 2. piliera môžu uvažovať ľudia, ktorí:
• majú pár rokov (napr. 1-5 rokov) do dôchodku
• majú nízke príjmy
• sú invalidní sú dlhodobo nezamestnaní
• pracujú a predpokladajú, že budú dlhodobo pracovať v zahraničí a tam budú poberať dôchodkové dávky
• veria, že štát sa vždy nejako „postará“
• nechcú riskovať, neveria finančným

O zotrvaní, alebo o vstupe do 2. piliera môžu uvažovať ľudia, ktorí:
• majú nadpriemerné príjmy (nad 800  v hrubom)
• sú na začiatku svojej kariéry, alebo im zostáva viac ako 10 rokov do dôchodku
• chcú využívať výhody dlhodobého investovania na finančných trhoch (investujú vo fondoch, kde sú zastúpené akcie)
• veria, že 1. pilier v súčasnom nastavení nebude dlhodobo udržateľný
• chcú využiť výhody možného dedenia nasporených peňazí

Vyššie uvedená kombinácia vymenovaných argumentov dokáže usmerniť rozhodnutie buď na ZA alebo PROTI zapojeniu do dvojpilierového systému dôchodkového zabezpečenia. Podľa produktového manažéra Broker Consulting Tomáša Kročiana však treba počítať s tým, že dôchodok je dlhodobá záležitosť a jeho súčasné parametre sa pravdepodobne časom budú meniť. Platí to najmä pre 1. pilier, z ktorého sú v súčasnosti vyplácané „nadštandardné“ dôchodky. Štát musí ich výplatu kryť prostriedkami zo štátneho rozpočtu. „Zaplatené sociálne odvody už dnes nepostačujú na výplatu dôchodkov z 1. piliera. Myslím si, že sa nemôžeme spoliehať na štát,“ varuje Kročian.

Všetky dôchodkové fondy 2. a dokonca i 3. piliera zaznamenali reálne zhodnotenie. Pri 0 % inflácii sa fondy nemuseli ani veľmi zapotiť. Ich výkonnosť sa pohybovala v rozpätí od 1 % až po viac ako 21 %. Drvivá väčšina sporiteľov však svoj majetok investovala v dlhopisových fondoch u ktorých sa výkonnosť v roku 2014 pohybovala od 1 % do 4 %. Najvyššie zhodnotenie priniesli indexové fondy. U nich bola výkonnosť od 1 % do 21 %. Najväčšie zisky si pripísali fondy zamerané na medzinárodné akcie. Celkový majetok sporiteľov v 2. pilieri dosiahol ku koncu minulého roka 6,4 mld.. Avšak len 1 % z tohto majetku sporiteľov bolo investovaných prostredníctvom indexových fondov.

Celkový majetok v doplnkovom dôchodkovom sporení dosiahol k 31.12.2014 hodnotu 1,47 mld. . Najviac peňazí bolo uložených v príspevkových fondoch vyváženej stratégie, t.j. s malým podielom rizikových cenných papierov. Najlepšie zhodnotenie priniesli príspevkové fondy zamerané na rast s väčším podielom akcií. Ich výkonnosť sa pohybovala od 2 % do 10 %. Naopak najmenšiu výkonnosť zaznamenali konzervatívne príspevkové fondy. Ich výkonnosť bola do 2 %.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Máte radi expedície? Máme pre vás tip na jednu špeciálnu – Expedíciu Medíkovo! Rok 2023 bol (doteraz) najlepší

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.