Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

K prevádzke 3. bloku Elektrárne Nováky

6. decembra 2016 – Poslanci Strany sloboda a solidarita na svojom brífingu 5. decembra 2016 uviedli, že tretí blok uhoľnej elektrárne v Novákoch, ktorý patrí do portfólia Slovenských elektrární, je bez povolenia na prevádzku. Podľa ich vyjadrenia, blok, v ktorom sa spaľuje domáce hnedé uhlie z Hornonitrianskych baní Prievidza, nikdy neplnil nové emisné limity, nebola na ňom vykonaná žiadna úprava, k jeho opätovnému spusteniu nebolo žiadne konanie, ani neexistujú žiadne povolenia.

Spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza k týmto informáciám uvádza nasledovné stanovisko:

Počas roka 2016 dochádzalo v Elektrárni Nováky k častým a výrazným výpadkom zariadení na výrobu elektrickej energie na v súčasnosti prevádzkovaných blokoch B1 a B2, čo malo za následok neplnenie všeobecného hospodárskeho záujmu o výrobe elektrickej energie z domáceho uhlia. Hornonitrianskym baniam Prievidza to spôsobovalo vážne výrobné a technicko-ekonomické problémy.

Ku koncu októbra bol výpadok výroby elektrickej energie viac ako 10 % z plánovanej povinnej výroby v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu. Na základe tejto skutočnosti Hornonitrianske bane Prievidza požiadali Slovenské elektrárne o riešenie situácie. Z toho vyplynulo, vykonať prevádzkový pokus pre zriadenie náhradnej spaľovacej jednotky, ktorá by zabezpečila riešenie výpadkov a porúch výrobných zariadení Elektrárne Nováky, ktoré hlavne v zimnom období môžu spôsobiť hospodárske škody.

V súlade s platnou legislatívou bol pripravený projekt prevádzkového pokusu. Výsledkom budú podklady pre technicko-ekonomickú štúdiu vytvorenia náhradnej spaľovacej jednotky. Opatrenie sa vykonáva  pre budúcnosť, s cieľom optimalizovať investičné a prevádzkové náklady, aby náhradné zariadenie čo najmenej zaťažilo cenu elektriny a pritom plnilo platnú legislatívu.

Na prevádzkový pokus bolo vytipované a Hornonitrianskymi baňami Prievidza prenajaté pôvodné zariadenie – 3. blok ENO, ktoré bolo technicky upravené, aby spĺňalo platné emisné limity.

Prevádzkový pokus je časovo ohraničený od 7. novembra na cca 4 mesiace. Takýto krátkodobý pokus nepodlieha integrovanému povoleniu, postačuje oznámenie príslušným orgánom, čo bolo splnené.

Počas neho sa vykonávajú emisné merania a monitoring spalín akreditovaným laboratóriom.

V žiadnom prípade nedôjde k prekročeniu určeného objemu spotreby uhlia a výroby elektriny pre rok 2016 v elektrárni Nováky a ani k prekročeniu celkových emisných kvót.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Na tratiach východného Slovenska budú jazdiť elektrické jednotky za takmer 170 miliónov eur McDonald’s je na Slovensku už štvrťstoročie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.