Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. mája 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Jarná ITAPA sa bude venovať elektronickému monitoringu osôb

BRATISLAVA 15. mája – Mária (32) vedela, že raz to príde. Pípnutie v mobilnom zariadení a na displeji hlásenie: Kontrolovaná osoba v zakázanej zóne. Pre ženu, ktorú roky týral jej druh Jozef (38), to bolo varovanie. Agresor je nablízku! Musela sa rozhodnúť: ujsť alebo privolať pomoc?

Téma elektronickej služby monitoringu osôb bude jednou z najväčších lákadiel Jarnej konferencie ITAPA 2015, ktorá sa uskutoční 21. mája 2015 o 8.30 h v bratislavskom hoteli Bôrik. Pôvodne mali elektronické náramky slúžiť na monitorovanie odsúdených, ktorí si odpykávajú trest v „domácom väzení“, no neskôr sa ich využitie rozšírilo aj na civilnú oblasť. Elektronické zariadenia, ktoré sa upevňujú na členok monitorovaných osôb, sú teraz nádejou pre týrané ženy a obete domáceho násilia. „Náramky“ však môžu prispieť aj k zvýšeniu bezpečnosti v oblasti tzv. diváckeho násilia na športových podujatiach a aplikovať sa dajú aj ako alkoholtester „na diaľku“.

Keď je (?) občan pánom
Od spustenia programu o informatizácii spoločnosti (OPIS) sa na Slovensku realizuje viac ako 70 projektov, vďaka ktorým občania môžu alebo budú môcť priamo zo svojho domova, efektívne, rýchlo, bez nadbytočnej byrokracie a stresu vybaviť viaceré úradné záležitosti. Dlhoočakávanú elektronickú komunikáciu s úradmi už občania začali využívať – za rok 2014 bolo podaných vyše 200-tisíc elektronických podaní, a len za prvé štyri mesiace tohto roka bolo cez Ústredný portál verejnej správy podaných viac než 70-tis. elektronických podaní. Podľa informácií z Úradu vlády SR štát už teraz prijíma približne 15 miliónov podaní ročne a minimálne také množstvo odpovedí aj posiela späť žiadateľom. Pri sume 1,40 eur za jednu úradnú zásielku do 50 g štát údajne ušetrí za rok na poštovnom minimálne 15-20 mil. eur, nehovoriac o ďalších úsporách na administratíve.

„Hlavnou úlohou Riadiaceho orgánu OPIS vo finálnom roku 2015 je v maximálnej miere skoordinovať proces ukončovania OPIS projektov a ich finančné vysporiadanie,“ povedal riaditeľ RO OPIS Peter Kostolný. Zákony platia aj pre štátne inštitúcie, podľa Zákona o eGovernmente majú povinnosť začať elektronicky komunikovať aj vykonávať verejnú moc najneskôr do 1. novembra 2016. Až vtedy bude občan, ktorý sa rozhodne využiť elektronickú komunikáciu s úradmi, ozajstným pánom, a to nielen svojho času. Aj tejto téme, vrátane predstavenia novozrealizovaných projektov, sa bude venovať Jarná konferencia ITAPA 2015.

Čo je ITAPA
ITAPA je už 14 rokov značkou, ktorá zastrešuje oblasť eGovernmentu a digitalizácie spoločnosti. Na jej pôde sa nielen prezentujú jednotlivé projekty a názory, ale ITAPA sa roky snaží vytvárať aj platformu pre ľudí z verejného a privátneho sektora, kde môžu viesť konštruktívny dialóg vedúci ku konkrétnym riešeniam.

Viac na http://www.itapa.sk/

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

V medzinárodnej súťaži uvedie Art Film Fest deväť silných svetových filmov Ak Plán obnovy vyjde, tak za desaťročie môžeme dobehnúť západnú Európu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.