Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Gymnazisti z Levíc vytvorili najlepšiu Reťazovú reakciu

BRATISLAVA 16. decembra – Vzdelávací portál Chemgeneration.com vyzval začiatkom školského roka žiakov stredných škôl a osemročných gymnázií z celého Slovenska, aby sa zapojili do jednej z najzaujímavejších vedeckých súťaží zvanej Reťazová reakcia. Po mesiaci a pol usilovnej práce poslalo 21 tímov zo 16 škôl videá svojich zariadení poháňaných sériou fyzikálnych a chemických reakcií. Celkovo 105 žiakov a 21 učiteľov z 15 miest Slovenska bojovalo o priazeň odbornej poroty i širokej verejnosti, ktoré sa vzácne zhodli na víťazovi v oboch súťažných kategóriách. Víťazom súťaže sa stal tím “Gavaci“ z Gymnázia A. Vrábla z Levíc.

Prírodovedná súťaž Reťazová reakcia bola založená na zvedavosti a kreativite žiakov a ich schopnostiach riešiť problémy. Cieľom súťažných tímov bolo vytvoriť unikátne, samočinné fyzikálno-chemické zariadenie a natočiť ho na video. Tím, ktorého stroj bol kreatívny, efektívny, precízny a teoreticky správne prezentovaný, uspel. Pri plnení tejto úlohy mohli žiaci využiť rôzne pomôcky, ako aj svoje doterajšie vedomosti získané v škole. Toto kreatívne experimentovanie malo mladým ľuďom priblížiť vedu a predstaviť jej úlohu, ktorú zohráva v našom každodennom živote a zároveň v udržateľnom rozvoji našej budúcnosti.

„Už viac ako tri roky sa intenzívne venujeme edukačným projektom, ktoré propagujú prírodné vedy. Tohtoročná Reťazová reakcia sa stretla s veľmi dobrou odozvou od škôl, pedagógov i samotných žiakov. Vďaka tejto súťaži sme boli svedkami vysoko kreatívnych riešení a záujmu mladých ľudí o hravé experimentovanie,“ povedala Edita Hippová, konateľka spoločnosti BASF Slovensko spol. s r.o..

Súťaž, ktorá sa konala celkovo v 9 krajinách strednej Európy, organizovala spoločnosť BASF spolu s lokálnymi partnermi. Na Slovensku to bolo možné vďaka podpore Slovenskej chemickej spoločnosti, Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR, Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied a Združeniu učiteľov chémie. Zástupcovia partnerov projektu boli zároveň aj členmi odbornej poroty, ktorí hodnotili zaslané videá a stroje po kreatívnej, odbornej, ale i environmentálnej stránke.

Najlepšia Reťazová reakcia pochádza z Levíc
Tímy súťažili v dvoch kategóriách – cena odbornej poroty a cena širokej verejnosti v on-line hlasovaní na web stránke Chemgeneration.com.

Na základe hodnotenia odbornej poroty získal stroj od tímu „Gavaci“ z levického Gymnázia A. Vrábla pod vedením pani učiteľky Vieroslavy Potočárovej najviac bodov a v súťaži získal prvé miesto. Tím “Veľmi veľké demolačné kladivo”, pod vedením pani učiteľky Emílie Korčekovej z pezinského gymnázia, sa umiestnil na druhom mieste a žiaci Cirkevnej strednej školy sv. Cyrila a Metoda z Humenného s tímom “CRAZY SCIENCE“ na čele s pani učiteľkou Ivanou Bučekovou sa umiestnili na treťom mieste.

„Účasť žiakov v súťaži Reťazová reakcia bola výbornou príležitosťou spojiť teóriu s praxou a navyše aj so zábavou. Bola to vlastne pár týždňová hra. Vedieť sa hrať je vlastnosť, ktorú by sme si mali uchovať v každom veku. To, že nám víťazstvo prinieslo hodnotné ceny a pre školu finančnú sumu na nákup edukačných pomôcok, je len bonusom,” povedala Vieroslava Potočárová, učiteľka chémie na Gymnáziu A. Vrábla v Leviciach a vedúca víťazného tímu “Gavaci”.

Výsledky on-line hlasovania verejnosti a všetky reťazové reakcie je možné vidieť na webovej stránke Chemgeneration.com. Počas 14 dní verejného hlasovania bolo zaznamenaných celkovo 14 636 hlasov, z toho 3 631 získal tím “Gavaci“, len o 28 menej hlasov získal “Dangerous team“ z kežmarského gymnázia a na treťom mieste sa umiestnil tím “Gympel Vranov“ s 1 389 hlasmi.

Víťazný tím nezískal len ceny pre seba (tablety a MP4 prehrávače), ale nezanedbateľnou čiastkou pomohol taktiež svojej škole, ktorá získala účelovo viazanú finančnú odmenu 2 000,- eur.

Videogaléria súťažných strojov založených na reťazových reakciách:
http://www.chemgeneration.com/sk/chainreaction/videogaléria-a-víťazi.html

Viac informácií o súťaži:
http://www.chemgeneration.com/sk/chainreaction/

Fotografie a videá pokusov:
http://chemgeneration.com/sk/chainreaction/fyzikalne-a-chemicke-pokusy.html

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

ŠKODA pomáha Teach for Slovakia: Vyše 170 000 kilometrov pre lepšie vzdelanie Tri nové vozidlá určené na terénne sociálne služby bude Slovenský Červený kríž využívať vďaka podpore Kauflandu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.