Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. apríla 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

GLOBSEC: Vyšehrad nás robí silnejších, povedal Lajčák

BRATISLAVA 19. apríla – Vo štvrtok 18. apríla 2013 krátko po 13 hodine Rastislav Káčer, prezident a predseda správnej rady Slovenskej atlantickej komisie oficiálne otvoril medzinárodnú konferenciu GLOBSEC 2013 a privítal prestížnych a všetkých ctených hostí. Obzvlášť poďakoval poľskému ministrovi zahraničných vecí Radoslawovi Sikorkemu a jeho slovenskému kolegovi Miroslavovi Lajčákovi, pod ktorých záštitou sa koná. Po príhovore premiéra Roberta Fica, minister Lajčák, nazývajúc sa veteránom na GLOBSECu, ocenil Slovenskú atlantickú komisiu za mimoriadne vysokú úroveň tohto fóra a súčasne ako jednu z najrelevantnejších a najprofesionálnejších mimovládnych organizácií v regióne. Podčiarkujúc dôležitosť V4 povedal: “ Vyšehrad robí silnejším každého z nás jednotlivo a aj ako skupinu.”

Minister Sikorski, ktorý si na včerajšom pohrebe uctil spomienku na Margaret Thatcherovú, pripomenul rozhodujúce momenty v histórii krajín strednej Európy, keď sloboda sama o sebe bola dramatickou otázkou, tak ako aj piliere svetovej bezpečnosti. Na adresu V4 takisto spomenul: “Takže sme rastúcou akciou na inak deprimovanom trhu. Čo na nás kladie mimoriadnu zodpovednosť”.

Spojenie Vyšehradskej 4 považujú za mimoriadne dôležité všetci jeho zahraniční ministri. V rámci EÚ, kde sa ponúka príležitosť podporovať navzájom svoje stanoviská. Hoci okrem Poľska, ostatné krajiny V4 znížili rozpočet na obranu, posilnené partnerstvo je ešte potrebnejšie v mnohých oblastiach, energetickej, pri predstavení spoločnej bojovej skupiny, v programoch zameraných na podporu balkánskych krajín a pod. Symbolicky je V4 hlasom, ktorý hovorí za tento európsky región a je výsledkom dôvery medzi štyrmi krajinami, ktoré spája.

Minister zahraničných vecí Karel Schwarenberg však pripomína aj potrebu blízkej spolupráce medzi Spojenými štátmi a Európou, kladúc si otázku kde by boli USA bez Európy a Európa bez USA.

Ďalší VIP hosť spomedzi zahraničných ministrov Vyšehradskej štvorky, János Martonyi, ktorý je súčasne s Karelom Schwarzenbergom najstabilnejším hosťom GLOBSECu uviedol, že : “V4 bolo ad hoc reakciou na veľmi konkrétnu situáciu a na úsilie vstupu do NATO. Čelili sme otázke ´kto sme?´. Sme všetci stredná Európa a stredná Európa a V4 sú založené na špecifickej historickej a duchovnej identite, ktorú dnes voláme strednou Európou”.

Je naozaj silným momentom vidieť všetkých vyšehradských ministrov na jednom pódiu, ako predstavujú spoločnú deklaráciu “Pre efektívnejšiu a silnejšiu spoločnú bezpečnosť” a pozorovať dôveru medzi nimi. Taký pohľad dáva dôveru v silnejšiu V4 a v silnejšiu Európu.

Najočakávanejším hosťom prvého dňa GLOBSECu 2013 však bol Zbigniew Brzeziski, bývalý poradca prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť, ktorý ponúkol obsiahlu globálnu predstavu o nadchádzajúcich desaťročiach. 21. storočie považuje za turbulentnejšie, než storočie 20., plné celosvetových výziev, ohrození a predovšetkým vízií.

FÓRUM O GLOBÁLNEJ BEZPEČNOSTI V BRATISLAVE (GLOBSEC)
GLOBSEC, ktorý vznikol v roku 2005 na podnet Slovenskej atlantickej komisie, je každoročne popredným podujatím o globálnych výzvach strednej Európy. Zúčastňuje sa ho vyše 650 osobností bezpečnostnej a zahraničnej politiky viac ako 60 štátov, vďaka čomu sa GLOBSEC radí medzi celosvetovo päť najdôležitejších podujatí svojho druhu. Jeho poslaním je dostať strednú Európu do zorného poľa významných európskych a severoamerických hlavných miest a vysielať stredoeurópsku perspektívu do transatlantickej diskusie. Bližšie informácie nájdete na www.globsec.org

SLOVAK ATLANTIC COMMISSION (SAC)
Slovenská atlantická komisia (SAC) je nezávislou nestrannou mimovládnou organizáciou, ktorá už po dve desaťročia dáva strednej Európe silný hlas v zahraničnopolitickej diskusii. SAC presadzuje prehĺbenie regionálnej, európskej a transatlantickej spolupráce vychádzajúc zo základných hodnôt, predovšetkým demokracie, slobody jednotlivca a právneho štátu. Bližšie informácie nájdete na stránke www.ata-sac.org. Slovenská atlantická komisia nedávno založila svoj nový think-tank Central European Policy Institute (CEPI).

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Zdravotnícki experti sa stretli s cieľom poraziť rakovinu Boj s novou „pandémiou“ zdravotníckych dezinformácií by mal byť našou prioritou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.