Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Fond GSK podporil projekty pre seniorov

BRATISLAVA 3. júla – Ak sme mladí, zvyčajne sa nedokážeme vžiť do kože seniorov. Vyšší vek so sebou prináša pocit neistoty, zraniteľnosti a obavy o svoje fyzické či duševné zdravie. Veľa starších ľudí pritom túži žiť aktívne a tráviť svoj život prácou, koníčkami či pomocou iným. Aj preto sa Fond GSK v rámci Jarnej výzvy 2014 rozhodol prerozdeliť viac ako 13 tisíc  medzi 14 projektov, ktoré podporujú aktívny život seniorov.

Tri roky venované seniorom

Fond GSK už 11 rokov prerozdeľuje finančné prostriedky na podporu rôznych verejnoprospešných aktivít. Od roku 2011 sa zameriava na pomoc seniorom a ich aktívne starnutie, ktoré zahŕňa spoločenskú integráciu, pocit užitočnosti, docenenia a hlavne radosť z dobre vykonanej práce.

Výsledky Jarnej výzvy Fondu GSK 2014

Príležitosť získať grant v Jarnej výzve Fondu GSK 2014 využilo až 51 organizácií z rôznych slovenských regiónov. Podmienkou pre udelenie grantu bola inovatívnosť, dlhodobá udržateľnosť a hlavne merateľnosť dopadu na začlenenie seniorov do spoločnosti. Podľa odbornej komisie spĺňa tieto podmienky až 14 projektov, ktorým sa Fond GSK rozhodol prerozdeliť 13 089,6 .

Terapia hrou

Víťazné projekty sa vo veľkej miere zamerali na prácu s terapeutickými hračkami, ktoré preukázateľne zlepšujú sociálne správanie a zdravotný stav seniorov. Terapeutické hračky udržiavajú motorické funkcie, zlepšujú pamäť i sústredenie a pomáhajú pri vytváraní citových väzieb. Medzi takéto projekty patria z predložených napríklad projekt Centra sociálnych služieb Fantázia (Horný Vadičov), DD a DSS Klas n.o. (Vrbové), DSS a zariadenia pre seniorov v Martine či Zariadenia pre seniorov a DSS PARK v Čadci. Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku sa okrem vytvárania zaujímavého prostredia pre seniorov zameriava aj na terapie zmyslové či hudobné.

Mladí duchom pre pomoc Kalvárii

O tom, že seniori môžu priložiť ruku k zachovaniu kultúrnej pamiatky svedčí aj Kalvársky fond z Banskej Štiavnice. Ich projekt má za úlohu odborné zaškolenie seniorov, ktorí budú poskytovať informácie návštevníkom kalvárie a informačného centra. Seniorom tak dajú príležitosť aktívne využívať svoj voľný čas, možnosť udržať si sociálny kontakt a spolupodieľať sa na obnovení chodu Kalvárie.

Dôchodca záchranca

V Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi si uvedomili, že pri akejkoľvek nehode môže práve dôchodca zachrániť život inému človeku, napríklad vnúčaťu, ktoré stráži. Bohužiaľ pri kurzoch prvej pomoci sa na túto vekovú skupinu akosi zabúda. Preto im Fond GSK udelil grant pre zriadenie špeciálneho kurzu, kde sa naučia podať prvú pomoc, zavolať záchranku a riešiť rôzne druhy poranení.

Folklór pre radosť

Fond GSK pomohol splniť sen aj seniorom z obce Lekárovce, ktorí túžili vydať CD folklórnej skupiny Pajtaški, ktorú si sami založili. V obci, z ktorej mladí ľudia odchádzajú do väčších miest, vytvorili príležitosť pre spoločné aktivity a šírenie dobrej nálady.

Podporovaním seniorov podporujeme aj seba

Téma aktívneho starnutia sa týka väčšiny z nás, našich blízkych a milých. „Fond GSK projekty pre seniorov oceňuje opakovane a plánuje ich podporovať aj naďalej. Najbližšou príležitosťou na získanie grantu z Fondu GSK bude Jesenná výzva Fondu GSK 2014. Projektom už teraz držíme palce a tešíme sa na ich nové postrehy, nápady a nadšenie pre prácu so staršími ľuďmi,“ zdôrazňuje MUDr. Pavol Trnovec, Corporate Affairs Director GSK Slovensko.

Zoznam všetkých ocenených projektov nájdete na webe: www.fondgsk.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

365.bank prináša digitálne diela Vladimíra Havrillu vo forme NFT na svoje pobočky Spoločnosť Spaceti získala nové finančné prostriedky na urýchlenie európskeho a amerického rastu a expanziu na Blízky východ

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.