Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Fasády domov v trendových farbách

BRATISLAVA 5. novembra – Skúmaním trendov v oblasti farieb sa už dlhý čas zaoberá Willi Spanring, vedúci Baumit poradenského centra pre farby a fasády v rakúskom Wopfingu. Pri svojej každodennej práci vo farebnom poradenskom centre, pri analýze a realizácií prianí našich zákazníkov, zachytáva nové trendy veľmi rýchlo a pomerne rýchlo na ne môže aj reagovať. Akým smerom sa podľa neho bude uberať náš farebný svet na fasáde?

Trendy pre najbližšie roky
Krikľavé farby postupne nahrádzajú zemitejšie, tlmené odtiene hnedej a ostatných farieb prírody. Čoraz viac sa uplatňujú na fasáde odtiene sivej, ktoré umožňujú lepšie vyniknúť architektúre objektu. Stále väčšiu rolu zohrávajú kontrasty tmavých a svetlých tónov. Do popredia sa dostávajú extrémne tmavé až čierne odtiene. Architektúra s týmito farebnými danosťami lepšie splýva s okolitým prostredím ako tomu bolo v minulosti, keď sa používali svietiace, žiarivé farby. Ako akcenty sa naďalej používajú odtiene červenej, avšak vo veľmi koncentrovanej, temnej podobe. Na fasáde nachádzajú uplatnenie najrôznejšie materiály. Znovu ožívajú prvky dizajnu panelových fasád 70-tych rokov. Absolútnym trendom sú fasády z prírodného kameňa, avšak len na malých plochách, na upútanie pozornosti či zvýraznenie dostavby. Podstatná časť fasády sa naďalej realizuje v svetlých tónoch blízkych ľudskej pokožke, avšak v hrubšej štruktúre s väčšou zrnitosťou. Z oblasti interiérov čoraz viac prenikaj
ú na fasádu silno lesklé, trblietavé a metalické povrchy. Pri metalicky pôsobiacich fasádach sa dosahujú bronzové či bridlicové efekty rôznymi lazúrovacími či stierkovacími technikami.

Viac štruktúry na fasáde
Pre nasledujúce roky predpovedajú výskumníci v oblasti trendov výrazné smerovanie k prirodzenosti ako reakciu na čoraz komplikovanejší život a ekologickú neistotu. Podľa aktuálnych trendov sa zdá, že sa blíži koniec niekoľko rokov trvajúceho snaženia, ktoré smerovalo k ideálnej, takpovediac úplne hladkej fasáde bez akejkoľvek štruktúry a zrnitosti. Ľudia z praxe si môžu vydýchnuť. Už dávno totiž vedia, ako veľmi ťažké je dosiahnuť takýto ideál a ako nemilosrdne sa na zdanlivo dokonalej, vysnívane hladkej fasáde prejavia aj tie najmenšie nedokonalosti podkladu. Architekti, ktorí hľadajú nezvyčajné možnosti stvárnenia fasády, dnes koketujú s hrubými nahadzovanými štruktúrami fasádnych omietok, pričom nezriedka zachádzajú až do extrému. So zrnitosťou osem a viac milimetrov sa stáva každá fasáda expresívnym obalom, o to pôsobivejším, o čo jednoduchší je tvar budovy. Takéto povrchy akoby žili pod denným svetlom svojim vlastným životom, v priebehu dňa vždy iné, svojské, ale vždy
zaujímavé, masívne a akoby neotrasiteľne bezpečné. A presne pre toto zapadá „hrubé zrno“ ideálne do súčasného megatrendu v oblasti farieb a štruktúr.

Farby plné emócií
Zavedenie nového systému farieb Baumit Life na náš trh otvorilo novú éru fasádnych farieb. Baumit Life, momentálne najaktuálnejší a v Európe najväčší systém fasádnych farieb je rozmanitý, individuálny a príťažlivý ako život sám. Baumit Life tvorí 94 hlavných trendových odtieňov Style, z ktorých každý má 8 zosvetlení. Systém farieb dopĺňa 6 bielych tónov a 36 omietok MosaikTop na zvýraznenie detailov. Spolu je to neuveriteľných 888 tónov. Pri individuálnom stvárnení fasády a jej štruktúry, ktoré sa podľa aktuálnych trendov dostávajú stále viac do popredia, už nemusíte klásť medze svojej fantázii.

Ako vybrať správny odtieň
Množstvo farebných odtieňov otvára nekonečné možnosti farebného stvárnenia fasády, no výber konečného farebného riešenia môže byť náročnejší. Veľkú pomoc predstavujú rôzne nástroje a pomôcky či poradenské centrá. Aj na internete je veľa dobrých tipov a príkladov farebného stvárnenia fasád. Konečné rozhodnutie je však nakoniec na majiteľovi domu. Dobrou cestou, ako prísť k vysnívanému cieľu, je vylučovacia metóda. Aké farby si neviete predstaviť na svojej fasáde? Žltú, modrú, červenú či zelenú? Odpoveďou na tieto otázky, znížite počet farebných škál, ktoré prichádzajú do úvahy. V ďalšom kroku si pre prvotnú orientáciu vždy vyberajte najtmavší odtieň z uvažovanej farebnej škály, lebo na svetlejších odtieňoch sú farebné rozdiely horšie viditeľné. Po výbere odtieňa, ktorý vám vyhovuje, môžete začať zosvetľovať. Nakoniec príde rozhodovanie o farebnom členení fasády či štruktúre omietky.

Váš dom. Vaše farby. Váš Life.

www.baumitlife.com

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Cestujte za programom plným jedinečných kultúrnych a umeleckých zážitkov do metropoly východu Stredná odborná škola veterinárna v Nitre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.