Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Exekučná amnestia ešte viac uvoľní mravy chronických neplatičov

Bratislava, 26. október 2017 – Po legislatívnych zmenách v osobných bankrotoch a v exekúciách sa chystá tzv. exekučnú amnestiu. Odborníci upozorňujú, že sa tým u dlžníkov vzbudzuje pocit, že neplatiť sa oplatí.

„Zmeny nepriamo nabádajú isté skupiny občanov k nezodpovednému a často až k podvodnému správaniu sa. Ľudia získajú pocit, že štát ich pred veriteľmi vždy ochráni,“ upozorňuje Martin Musil, výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Justitia Slovakia s.r.o., ktorá ponúka služby v oblasti správy a manažmentu pohľadávok.

Osobný bankrot prešiel výraznými legislatívnymi zmenami. Zbankrotovať je dnes oveľa ľahšie ako v minulosti, čo sa prejavuje aj na číslach. V treťom kvartáli vyhlásilo úpadok 1940 dlžníkov. Zhruba taký istý počet insolvencií bolo vyhlásených za predchádzajúce tri roky spolu.

Ministerstvo spravodlivosti SR aktuálne chystá ďalší krok – takzvanú exekučnú amnestiu. V nej by mal štát odpustiť dlhy svojim dlžníkom. Odborníci pri nej upozorňujú na morálny hazard. Čoraz viac dlžníkov totiž začína argumentovať tým, že dlhy im budú odpustené a platiť ich nemá zmysel.

„Musíme ľuďom vysvetľovať, že exekučná amnestia sa dotkne len dlhov voči štátu. Po medializácií týchto, voči dlžníkom, ústretových opatrení vzniká medzi nimi pocit, že svoje dlhy nemusia uhrádzať,“ upozorňuje M. Musil. Exekučná amnestia preto podľa neho nie je správnym riešením. Myslí si, že by sa malo radšej počkať, kým sa naplno prejaví efekt nových pravidiel pri osobných bankrotoch.

„Je tu skutočne veľké množstvo ľudí, ktorí sa dostali do dlhovej pasce a treba im pomôcť, ale to treba urobiť dlhodobo, nie jednorazovo. Musíme ich naučiť, ako sa z problémov dostať svojpomocne, alebo najlepšie, ako sa do nich vôbec nedostať,“ vyzýva M. Musil.

Intrum Justitia Slovakia s.r.o.

Jeden z lídrov európskeho trhu finančných služieb v oblasti správy a manažmentu pohľadávok (CMS) pôsobí na Slovensku už 15 rokov. Vďaka bohatým skúsenostiam dokáže posilniť rast podnikateľských subjektov a ich aktivít. Ponúka precízne vymáhanie pohľadávok akéhokoľvek rozsahu od upomienkového servisu po mimosúdne vymáhanie, súdne vymáhanie, dlhodobú správu, medzinárodné vymáhanie až po odkup pohľadávok. Ďalšie informácie nájdete na www.intrum.sk.

K téme

Andrea Rimová a Sama v búrke Prehľad udalostí očakávaných v ekonomike v 45. týždni

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.