Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Europoslanci nepodporili zelenú dopravu

BRATISLAVA 13. septembra – Stredajšie hlasovanie europoslancov v Štrasburgu o znížení podielu primiešavania biopalív do benzínov a nafty nie je ideálnou správou pre výrobcov biopalív.

Podľa platnej smernice EÚ sa mal postupne do roku 2020 zvýšiť podiel biopalivovej zložky, primiešavanej do benzínu a nafty, na 10 %. Išlo o biopalivá prvej generácie vyrábané z energetických plodín, v našich pomeroch napr. z kukurice, repky olejnej či obilnín. Práve táto legislatíva viedla v uplynulých rokoch k investíciám do priemyslu s obnoviteľnou energiou vo výške 8 miliárd EUR v rámci EÚ a k vytvoreniu 70 000 pracovných miest. V stredu 11.9.2013 však europoslanci otočili a odhlasovali zmenu – zníženie podielu primiešavania z 10% na 6%.

„Išlo síce iba o prvé čítanie, keďže komisia môže ešte prísť s odlišným návrhom, berieme to teda len ako čiastočnú prehru, ale aj tak sme sklamaní. EP sa rozhodol obmedziť trh s konvenčnými biopalivami, ktorý vykazuje rast a prináša čisté a obnoviteľné palivá. Následkom môže byť zníženie počtu pracovných miest a čiastočný návrat ku fosílnym palivám, ktoré zaťažujú životné prostredie viac ako biopalivá. Zneistení sú aj mnohí environmentalisti. Dúfame, že v ďalšom legislatívnom procese bude rozhodovať zdravý rozum, fakty a nie sila lobistov a tendenčných názorových prúdov,“ komentoval situáciu Róbert Spišák, predseda Združenia pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB).

Dôležitosť biopalív prvej generácie potvrdili rozličné nezávislé štúdie, ktoré vyvrátili doterajšie tvrdenia a mýty týkajúce sa biopalív. Štúdia Svetovej banky z augusta 2013 potvrdila, že až za 2/3 nárastu cien potravín je zodpovedná ropa a nie biopalivá, ako tvrdia odporcovia. Nezávislá poradenská firma v oblasti energetiky Ecofys vo svojej štúdii z roku 2013 dokázala, že práve biopalivá sú tie, ktoré prispievajú k potravinovej bezpečnosti a stabilite cien. Na pestovanie plodín pre biopalivá sa využívajú len necelé 2% poľnohospodárskej pôdy EÚ, čiže nie je pravda ani to, že vytláčajú z polí potraviny. Len na Slovensku leží ladom cca 400 000 hektárov nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy, na ktorej môžu byť pestované potravinárske i energetické plodiny.

Zdroje na štúdie:
Štúdia Svetovej banky – http://www-wds.worldbank.org/servlet/WDSContentServer/WDSP/IB/2013/05/21/000158349_20130521131725/Rendered/PDF/WPS6455.pdf

Štúdia ECOFYS – http://www.ecofys.com/files/files/ecofys-2013-biofuels-and-food-security.pdf

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Summit EÚ: Jedinečná príležitosť rozhodnúť o budúcom smerovaní Európskej únie Europoslanci vyzývajú na opatrnosť pri regulácii digitálneho sektora

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.