Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
99170_adobestock_412291509 676x372.jpeg
22. júna 2022 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Summit EÚ: Jedinečná príležitosť rozhodnúť o budúcom smerovaní Európskej únie

22.6.2022 – Lídri členských štátov EÚ sa 23. a 24. júna stretnú v Bruseli. Budú rokovať o ďalšom smerovaní EÚ. Aktuálne udalosti, aj v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine, predstavujú pre Európu zlomový moment. Spoločné hodnoty a práva Európskej únie, akými sú demokracia, či právny štát čelia novým výzvam, od ktorých závisí budúca podoba Únie. Mnohí europoslanci, organizácie, ako aj občianske iniciatívy preto apelujú na európskych lídrov, aby na summite EÚ rozhodli o zvolaní Európskeho konventu. Predstavoval by jedinečnú šancu aktualizovať kľúčové dokumenty o fungovaní EÚ, aby lepšie odzrkadľovali súčasné výzvy.

Občania EÚ diskutovali v rámci Konferencie o budúcnosti Európy o svojich predstavách a návrhoch, o tom, akú podobu by Európska únia mala nadobudnúť v budúcnosti. Európsky konvent by nadviazal na výsledky konferencie; zaoberal by sa pritom aj podnetmi od občanov EÚ. Mnohé z nich sa týkajú práve demokracie a ľudských práv.

Iniciatíva za nové základné ľudské práva

Jednou z iniciatív, ktorá sa usiluje o revíziu kľúčových zmlúv o fungovaní EÚ s cieľom rozšíriť základné ľudské práva garantované Úniou, je iniciatíva Everyone (Každý z nás). Poukazuje na skutočnosť, že Charta základných práv EÚ bola vypracovaná pred viac ako 20 rokmi. Svet sa však zásadne zmenil a jej súčasné znenie preto nedostatočne reflektuje aktuálne výzvy, ktorým čelí EÚ aj celý svet. Katalóg základných práv by sa preto mal aktualizovať o 6 nových základných ľudských práv, aby lepšie odzrkadlil súčasnú dobu. Tieto práva sa týkajú: životného prostredia, globalizácie, umelej inteligencie, informačného sebaurčenia, či pravdivosti výrokov. Do iniciatívy sa zapojilo už 14 krajín EÚ, medzi nimi aj Slovensko.

Teraz alebo nikdy: Summit EÚ predstavuje jedinečnú príležitosť

Európsky konvent predstavuje jedinečnú príležitosť aktualizovať kľúčové dokumenty o fungovaní EÚ, aby lepšie odzrkadľovali súčasné výzvy a zohľadňovali aj podnety od občanov EÚ. O tom, či sa Európsky konvent zvolá alebo nie môžu rozhodnúť lídri krajín EÚ už tento týždeň.

„Európska únia má jedinečnú príležitosť rozhodnúť o svojom budúcom smerovaní. Potrebujeme Úniu, ktorá bude počúvať svojich občanov. Občania si želajú Európu, ktorá je pripravená prevziať zodpovednosť za budúcnosť. Svedčí o tom aj viac ako 267 000 podpisov zozbieraných v rámci našej online petície“ hodnotí Bijan Moini, zástupca iniciatívy Everyone (Každý z nás).

Iniciatíva Everyone (Každý z nás)

Iniciatíva vznikla na základe publikácie s názvom „Everyone“ (Každý z nás), ktorú napísal popredný nemecký právnik a spisovateľ, Ferdinand von Schirach. Iniciatíva za nové základné ľudské práva spustila petíciu, v ktorej vyzýva na zvolanie Európskeho konventu. Podpísalo ju už viac ako 267 000 ľudí z celej Európy. Do iniciatívy sa zapojilo už 14 krajín EÚ: Bulharsko, Česko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Viac informácií o iniciatíve: www.everyone-initiative.eu

Informačný servis

K téme

Blíži sa finále ocenenia Schneider Electric Sustainability Impact Awards. Porotu zaujalo aj riešenie zo Slovenska Tri prvenstvá pre dm v súťaži Mastercard Obchodník roka 2022

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.