Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júla 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

EU: Solárne firmy varujú pred rastom nezamestnanosti spôsobeným clami

BRATISLAVA 16. júla – Viac ako tridsať zástupcov európskych firiem pôsobiacich vo fotovoltickom priemysle pocestuje 17. júla 2013 do Bruselu, aby pred Európskou komisiou opätovne prezentovali negatívny dopad dovozných ciel na čínske solárne panely na počet nových objednávok a zamestnanosť v jednotlivých krajinách EÚ. Spoločnosti, ktoré združuje Aliancia za dostupnú solárnu energiu (AFASE), chcú na stretnutí so zástupcami Komisie vyvrátiť jej optimistické prognózy, že v období krízy európsky solárny priemysel dokáže vykompenzovať vzniknuté straty prostredníctvom vytvorenia ďalších trhov či vnútornou reštrukturalizáciou.

V súvislosti so zavedením dočasnej dovoznej prirážky na čínske solárne panely vo výške 11,8 % od 6. júna Dennis Gieselaar, generálny riaditeľ holandskej spoločnosti Oskomera a člen predstavenstva AFASE uviedol: „Komisia dospela k svojim záverom na základe vzorky tvorenej iba zo siedmich spoločností! Keďže drvivá väčšina výrobcov solárnej energie v EÚ má čistý zisk výrazne nižší ako spomínaných 10 %, nebude schopná absorbovať uvalené dovozné clo, a to ani pri jeho súčasnej výške 11,8 %. Komisia tiež nesprávne tvrdí, že výrobcovia môžu veľmi jednoducho presunúť svoju výrobu do iných sektorov, napríklad do výroby veternej energie. Sme profesionálne a špecializované odvetvie so školenými pracovníkmi a nedokážeme len tak, zo dňa na deň, prejsť na iný typ výroby.“

Jednou z prvých obetí dovozných ciel sa stala nemecká spoločnosť Gehrlicher Solar AG (GSAG), jedna z najstarších solárnych firiem v Európe, ktorá bola 9. júla nútená ísť do konkurzu. Hlavným dôvodom má byť „zavedenie celoeurópskych antidumpingových ciel na čínske panely a s tým súvisiace narušenie podmienok trhu v Európe“.

Pri tejto príležitosti Thorsten Preugschas, generálny riaditeľ spoločnosti Soventix GmbH a predseda AFASE uviedol: „Prichádzame do Bruselu, aby sme vyjadrili ostrý nesúhlas s pokračovaním týchto škodlivých ciel, ktoré vedú k zlému fungovaniu trhu a strate mnohých »zelených« pracovných miest po celej Európe. Od zavedenia ciel sme z dôvodu zvýšenia cien museli prepustiť niekoľko zamestnancov a taktiež došlo k výraznému poklesu dopytu. Môžem len dúfať, že osud spoločnosti Gehrlicher Solar prebudí Európsku komisiu a naše vzájomné stretnutie ju presvedčí, aby konala a nevyčkávala, zatiaľ čo naše odvetvie kolabuje.“

Pritom už na začiatku tohto roka švajčiarsky výskumný inštitút Prognos zverejnil nezávislú štúdiu, v ktorej zdôraznil, že zavedenie dovozných ciel v akejkoľvek výške automaticky povedie k zníženiu dopytu po solárnych paneloch a následne k prepúšťaniu. Ako sa v správe uvádza ďalej, ak dôjde k zavedeniu cla vo výške 60 %, počas najbližších troch rokov môže dôjsť k strate približne 242 000 pracovných miest.

EÚ, ktorá je najväčším solárnym trhom na svete, zaviedla od 6. júna dovoznú prirážku na čínske solárne panely a ich kľúčové komponenty vo výške 11,8 % a postupne ju chce do 6. augusta zvýšiť na 47,6 %, ak sa medzitým obe strany nedohodnú na prijateľnom riešení. Dôvodom sú podľa EÚ nelegálne dotácie, ktoré Čína poskytuje výrobcom solárnych panelov a tí potom svoje produkty predávajú v EÚ za neprimerane nízke ceny. Brusel tiež tvrdí, že čínske firmy sa dumpingovými cenami usilujú ovládnuť európsky trh. Peking tieto obvinenia odmieta. Čína opakovane varovala Úniu, že clo poškodí aj európskych spotrebiteľov a na odvetu začala preverovať možnosti uvalenia antidumpingových ciel na vína z EÚ.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

dm v tomto roku podporí dobrovoľnícke projekty svojich spolupracovníkov vyše 43 000 eurami Investície za takmer 700 miliónov eur a práca pre tisícky ľudí. BILLA hodnotí úspešný tridsiaty rok na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.