Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Duálne vzdelávanie – reálna šanca získať prácu

ZLATÉ MORAVCE 21. novembra 2016 – Konferenciu s názvom Duálne vzdelávanie – reálna šanca získať prácu pripravil Nitriansky samosprávny kraj v rámci Týždňa vedy a techniky vo štvrtok 10. novembra v priestoroch Strednej odbornej školy polytechnickej v Zlatých Moravciach.

Na programe konferencie bolo vyhodnotenie budovania systému duálneho vzdelávania na Slovensku. Počas nej vystúpili zamestnávatelia, riaditelia aj žiaci stredných škôl.

Ako zdôraznil predseda NSK Milan Belica, nesúlad medzi potrebou trhu práce a ponukou absolventov stredných škôl na Slovensku sa týka aj tohto kraja. súčasný stav priniesol akútnu potrebu riešenia, a to komplexne, za účasti zamestnávateľov, orgánov a inštitúcií, zabezpečujúcich výchovu a vzdelávanie.

Ako odznelo na konferencii, pre nedostatočný záujem o niektoré odbory a profesie sa stáva hrozba zaniknutia výučby niektorých odborov – mäsiara, pekára, obuvníka, čalúnnika, lakovníka, tesára, strechára, murára, klampiara, kominára, obrábača kovov, nástrojára, farmára v agrosektore – čoraz reálnejšia. Chýbajú kvalifikovaní pracovníci nielen v technických odboroch, ale aj v obuvníckom priemysle, v logistike, službách aj obchode. Záujem o štúdium na stredných odborných školách upadá pre imidž malej atraktivity a domnienky slabého uplatnenia a ohodnotenia v budúcnosti.

Stav, kedy tretina študentov vysokých škôl študuje odbory, ktoré trh práce nepotrebuje, a až polovica všetkých absolventov sa vo svojom odbore neuplatní, je zlý a treba ho zmeniť.

Jedným z riešení je implementácia systému duálneho vzdelávania v stredných odborných školách (SOŠ), ktorá je v SOŠ v Nitrianskom samosprávnom kraji medzi hlavnými cieľmi, stanovenými v koncepcii rozvoja stredného školstva do roku 2020.

K dnešnému dňu uzatvorilo v NSK zmluvy o duálnom vzdelávaní už 41 zamestnávateľov s 10 SOŠ. V systéme duálneho vzdelávania sa v školskom roku 2016/2017 vzdeláva 270 žiakov.

Podujatie bolo súčasťou multižánrového projektu, ktorým NSK, mesto Nitra a Nitrianska komunitná nadácia úspešne reagovali na dotačnú výzvu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súvislosti s propagáciou priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ priamo v slovenských regiónoch.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Trúfalé slogany štartujú novú kampaň na duálne vzdelávanie dm Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.