Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Dom chráni vás, vy chráňte dom

BRATISLAVA 12. novembra (WBN/PR) – Môj dom, môj hrad. S týmto výrokom sa stotožňujú mnohí z nás. Inklinujeme k vlastníctvu bytu alebo rodinného domu. Má to nielen historické pozadie a nerozvinutý trh s nájomným bývaním, ale do značnej miery je to pozitívnym vzťahom k vlastnému životnému priestoru, k vlastnému bývaniu, ktoré si radi zveľaďujeme, a zároveň tým dávame okolitému svetu najavo náš vkus, naše hodnoty. Prioritná pre väčšinu Slovákov je rodina, rodinné zázemie, domov v pravom slova zmysle. A k tomu je potrebná (v našich zemepisných šírkach určite) aj vlastná strecha nad hlavou. Zabezpečiť si svoje prvé či vysnívané bývanie je finančne (a niekedy aj časovo) náročnejšia úloha. Pravdepodobne patrí k tým väčším, s ktorými sa v živote stretávame. Preto aj naša radosť, keď sa nám to podarí, je zaslúžená. Občas nám ju však môže prekaziť sila a nevyspytateľnosť prírody, alebo „obyčajní“ vandali či zlodeji, a žiaľ, občas aj naša vlastná neopatrnosť, zábudlivosť či nepozornosť.

V prípade menších škodových udalostí, ktoré sa týkajú našej nehnuteľnosti alebo domácnosti, sa s tým dokážeme vyrovnať ľahšie, preniesť sa cez to, aj keď to „zabolí“. No, ak prídeme o domov, ktorí sme si tak starostlivo budovali, koľkokrát zvládneme začínať od nuly? A zvládneme to bez (finančnej) pomoci? Asi nie…

Chráňte, čo si ceníte – poistenie bývania
Je múdre a úspornejšie uzavrieť si poistenie než znášať riziká na vlastný účet. Nie je však poistka ako poistka. Dôležitý je rozsah krytých rizík. V prípade Komplexného poistenia bývania je dostatočne široký, a preto si už žiadne z rizík nemusíte pripoisťovať. Zahŕňa poistenie nehnuteľnosti, teda samotného bytu alebo rodinného domu (aj vo výstavbe), poistenie domácnosti (vecí, ktoré tvoria zariadenie bytu a slúžia k osobnej potrebe), aj poistenie zodpovednosti za škodu (spôsobenú tretej osobe v súvislosti s nehnuteľnosťou, ktorú vlastníte). Poistenie kryje aj riziká ako živelná udalosť (požiar, úder blesku, pád stromov, atď.), krádež vlámaním alebo lúpežným prepadnutím, skrat, vnútorný a vonkajší vandalizmus. Nikdy neviete, čo vás môže postretnúť. Vďaka poisteniu sa však so vzniknutou situáciou a prípadnou škodou vyrovnáte ľahšie. Vlastný domov, jedna z najväčších životných investícií, stojí za to, aby ste si ho aj poistili.

Komplexné poistenie bytu alebo domu
Jednou zmluvou vyriešite úplné poistenia bytu či domu, celého majetku domácnosti a zodpovednosti za škodu príslušníkov domácnosti. Uzavretím komplexného poistenia bývania získate vstupnú zľava až 25 % pri dojednaní zmluvy, široké poistné krytie už v základe poistenia, a k tomu zdarma poistenie zodpovednosti za škodu.
Ak by ste sa opýtali niekoho, komu vyhorel byt, kto nechtiac vytopil susedov alebo mu rodinný dom zničila povodeň, koľko ho to stálo, určite by ste sa nad poistením bývania vážne zamysleli. Ak ho ešte nemáte. Zvlášť za takýchto výhodných podmienok:
· zľava až 40 % na poistenie rodinného domu vo výstavbe
· rovnaké podmienky pre každého (Wüstenrot poisťovňa nerozlišuje sadzby podľa geografickej polohy)
· až 6 mesiacov máte hradené primerané náklady na prechodné ubytovanie, ak sa v dôsledku nešťastia stal váš byt neobývateľný
· zdarma asistenčné služby pre prípad technickej havárie v domácnosti, zablokovania dverí a zámkov, neobývateľnej domácnosti
· zdarma poistenie zodpovednosti za prípadné škody, ktoré príslušníci domácnosti spôsobia tretím osobám.

To nevymyslíš
Väčšinou neuvažujeme nad tým, čo všetko by sa mohlo stať. Niekedy nastane taká súhra okolností, akú by sme ani nevymysleli a nešťastná udalosť je na svete. Stačí jeden zradný moment, nedá sa byť nonstop v strehu. Avšak v prípade, že urobíte preventívne opatrenia, napríklad v podobe uzavretia vhodného poistenia, budete môcť v noci pokojnejšie spávať. Budete mať istotu, že v potrebnej chvíli sa máte na koho obrátiť a bude vám mať kto pomôcť. Poistenie sa pritom vzťahuje taktiež na:
· byt / dom vo výstavbe
· domácnosť a zodpovednosť za škodu príslušníkov domácnosti
· garáž – aj takú, ktorá sa nachádza na inom mieste poistenia, ako bytový dom
· spoločné časti bytového domu
· príslušenstvo bytu umiestnené mimo bytu (pivnica, komora…)
· vonkajšie stavebné súčasti (alebo: hnuteľné veci umiestnené mimo ohradeného priestoru)
· rodinný dom hotový ale aj vo výstavbe alebo v rekonštrukcii
· vedľajšie stavby – garáže, dielne, kôlne, bazény, altánky, chodníky, ploty, oporné a ohradové múry
· vonkajšie stavebné súčasti (alebo: hnuteľné veci umiestnené mimo ohradeného priestoru)

Prírode nerozkážeš
V posledných rokoch mnohých majiteľov potrápila, obrala o majetok a priviedla k slzám povodňová vysoká hladina riek. Ak máte tú výhodu, že sa váš dom nenachádza v záplavovej oblasti, neznamená to, že máte vyhraté. Príroda občas vyčíňa aj v iných formách. Svoj byt alebo dom však budete mať pri uzavretí komplexného poistenia bývania v rámci širokého poisteného krytia rizík poistený aj pre prípad živelnej udalosti ako je požiar, výbuch, úder blesku, náraz alebo pád letiaceho telesa, víchrica, krupobitie, zosuv pôdy, zrútenie skál, lavín, pád stromov, stožiarov, ťarcha snehu alebo námrazy, náraz vozidla, dym, nadzvuková vlna, zemetrasenie, povodeň alebo záplava, voda unikajúca z vodovodných zariadení, súvislá vodná plocha, ktorá vznikla na zemskom povrchu v okolí poistenej nehnuteľnosti v dôsledku zvýšenia hladiny spodnej vody. Áno, to všetko sa stáva a môže sa prihodiť aj vám. Áno, pre každú z týchto situácií ste poistený uzavretím 1 komplexného poistenia bývania. A je toho ešte viac. Pomocnú „ruku” vám poisťovňa podá aj vtedy, ak sa stane váš byt / dom terčom vlámania alebo lúpežného prepadnutia či vnútorného vandalizmu. No tiež v prípade, ak vy spôsobíte vašim nehnuteľným majetkom škodu niekomu inému, napríklad aj počas stavby vášho rodinného domu.

Samozrejme, riziká sa vzťahujú nielen na rodinné domy, ale aj bytové domy, ktoré je taktiež možné poistiť. Poistné krytie je možné rozšíriť aj o zodpovednosť za škodu z vlastníctva bytu a nebytových priestorov. Wüstenrot poisťovňa vám bytový dom poistí vo výstavbe, po kolaudácii, v rekonštrukcii, ako aj v poslednom roku dostavby, vrátane vedľajších stavieb, chodníkov, plotov a stavebného materiálu.

Bývanie je častá mediálna téma. Je to pochopiteľné, týka sa nás všetkých, finančne je to pomerne náročná záležitosť, a preto užitočné informácie od financovania bývania, cez realizáciu výstavby či kúpy až po zariadenie prídu vhod. Poistenie bývania sa však v celom tom procese akoby opomína. Pozornosť je zameraná spravidla na to, ako nehnuteľnosť získať. Niečo vlastniť, zvlášť, ak ide o nehnuteľný majetok, však znamená aj niesť zodpovednosť. Ako vlastník bytu alebo domu máte svoje práva aj povinnosti. Poistenie nehnuteľnosti, domácnosti a zodpovednosti za škodu predstavuje v porovnaní s celkovo investíciou do bývania zanedbateľný ročný náklad, avšak nenahraditeľnú pomoc vtedy, keď by ju váš domov mohol potrebovať. Váš dom vás chráni pre nepriazňou počasia i okolitého sveta a poskytuje vám útočisko. Zabezpečte ochranu – poistnú aj vy jemu. Koniec koncov, robíte to pre seba a svoju

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Maratón či výlet s partiou. Aké cestovné poistenie sa oplatí najviac? Slovenský olympijský dom v Paríži prezentuje čerstvo spustená webová stránka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.