Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. apríla 2018 PR správyŠportHokej od PRservis.skSITA Diskusia()

Diplomati neuspeli ani v druhom domácom finále. Hráči UMB si odviezli z Bratislavy matchball

Dva bojovné zápasy, zakaždým so smolným koncom pre Diplomatov. Tak by sa dal opísať doterajší priebeh finálovej série EUHL medzi bratislavskými Diplomats Pressburg a UMB Banskou Bystricou. Druhý duel muselo rozhodnúť až predĺženie, v ktorom sa opäť radovali Bystričania. Diplomati majú nôž na krku a v stredu musia výrazne zabojovať, aby sériu ešte zdramatizovali. Viac sa už dočítate v článku nižšie.

Diplomats Pressburg – UMB Banská Bystrica 3:4PP (2:0, 1:1, 0:2, 0:1)

Góly a asitencie: 14. Lipovský, 17. Šimonič (Lipovský), 39. Lipovský (Kalináč, Šimonič) – 24. Vydurek (Kamzík, Adamčík), 47. Kamzík, 60. Janák, 70. Tatár (Brnčal)

Vylúčenia: 12:8, navyše Demo 10 minút os., Tatár 10 minút os.

Počet striel: 37:30

Diplomats Pressburg: Neumann (Somoši) – Múčka, Rutkovský, Loydl, Demo, Brincko, Just, Michalička, Šimičák – Lipovský, Kalináč, Šimonič, Kraus, Mucha, Winkler, Zvara, Guryča, Hajský, Kojda, Holeš

UMB hockey team: Korytár (Juraštík) – Garay, Adamčík, Žáčik, Kandra, Kadlečík, Studený, Kasanický, Koch – Vydurek, Šeliga, Tatár, Kamzík, Primus, Sapár, Indrych, Leško, Kováčik, Brnčal, Mendel, Janák

Prvá tretina začala od úvodných minút pre domácich veľmi smolne, respektíve zle, pretože už v tretej minúte sa dostali Bystričania k dvojnásobnej početnej výhode. Na Neumanna lietal puk za pukom, ale domáci brankár s pomocou obrany dokázal odolať. V samotnom závere ideálnej príležitosti si nepostrážili Bystričani Lipovského v strednom pásme, ten ihneď za modrou čiarou napriahol a Korytár bol prekonaný, 1:0. Diplomati sa z úvodného tlaku otriasli a čím ďalej tým viac sa tlačili pred brankára hostí. Ten rovnako ako v prvom finálovom meraní síl, vytiahol viacero zázračných zákrokov. V najväčšej príležitosti sa ocitol aktívny Kalináč, jeho individuálny priniek zastavil v bránkovisku jeden z obrancov. Ani útočníci UMB nezaostávali a Neumann musel byť neustále v strehu, zamestnávala ho najmä prvá útočná formácia Bystričanov. Keď sa už zdalo, že sa skóre v prvej tretine meniť nebude, udreli opäť domáci, na začiatku 17 minúty sa v skrumáži v bránkovisku hostí najlepšie zorientoval Šimonič, 2:0. Scenár z prvého stretnutia sa tak opakoval a Diplomati si odniesli do šatne 2 gólový náskok.

Prostredná dvadsať-minútovka začala o čosi vlažnejšie, obe mužstvá veľmi pozorne bránili a nepúšťali strelcov do zásadnejších pozícií. Bratislavčania si dávali veľký pozor, aby sa im neprihodilo niečo podobné ako v prvom zápase, keď mali „temnú sedem-minútovku“. Často sa však dostávali na trestnú lavicu, čo napokon hostia potrestali. V 4 minúte znížil aktívny Vydurek. Bystričania zvýšili aktivitu, zlepšili pohyb a z každej pozície sa snažili ohroziť bránku domácich. Neumann však dokázal svoje mužstvo podržať a tak mohli Diplomati aj zaútočiť. Do dobrých príležitostí sa dostal aj obranca Rutkovský, ktorý veľmi nebezpečne pálil od modrej čiary. Korytár na jeho strely príliš dobre nevidel a tak mal čo robiť, aby ich vytlačil mimo priestoru troch žrdí. S blížiacim sa záverom druhej tretiny zavrela v obranom pásme Bystričanov prvá útočná formácia Diplomatov. Kalináč na seba naviazal dvoch protihráčov a skvelou prihrávkou našiel nekrytého Lipovského, ktorý strelou bez prípravy zaskočil Korytára, 3:1. Hráči UMB tak museli opäť doťahovať dvoj-gólové manko.

Posledná časť riadnej hracej doby, nebola poslednou časťou zápasu, ako ukázal neskorší priebeh. Ale pekne po poriadku , najskôr znížil kurióznym spôsobom Kamzík, keď tiesnený, navyše faulovaný prekonal Neumann tak, že mu utiekol puk z hokejky, priamo pomedzi chrániče domáceho brankára. Domáci zatiahli obrannú roletu a veľmi pozorne odrážali všetky snahy Bystričanov o vyrovnanie. Hostia stiahli brankára a v samotnom závere hrali v šestici vabank, len 36 sekúnd pred koncom vyrovnal Janák, ktorý v zápase odohral iba zopár minút. Ako ukázalo predĺženie stal sa hrdinom zápasu.

Predĺženie vo formáte 3 proti 3 na oboch stranách priniesol zaujímavé momenty od úvodných sekúnd. Podľa pravidiel EUHL sa hrá až kým nepadne takzvaný zlatý gól. Hráči oboch mužstiev po 9 odohratých minútach extra času ťahali nohy, bolo vidno extrémnu únavu, no stále bolo o čo hrať. V polovici 70 minúty prišla chyba domáceho Lipovského, ktorý po zákroku Brnčala o puk prišiel, zmocnil sa ho Tatár, ktorý z posledných síl zasunul puk za ležiaceho Neumanna. Na štadióne v Petržalke prepukla radosť hostí, ktorí si tak domov vezú z hlavného mesta matchball a sú  za posledné roky najbližšie k historickému titulu. Diplomati sa však rozhodne nemajú za čo hanbiť, oba zápasy priniesli drámu do posledných sekúnd. Navyše o svojej kvalite sa počas dlhej a náročnej sezóny presvedčili mnohokrát, takže séria ešte nie je zďaleka rozhodnutá. Najbližšie sa hrá v stredu v Banskej Bystrici, my budeme aspoň na diaľku fandiť Diplomatom a veríme, že ešte nepovedali posledné slovo. Zápas si budete môcť pozrieť prostredníctvom priameho prenosu TV Eso.