Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

DATALAN dodáva najnovšie mobilné technológie pre Slovalco

BRATISLAVA 26. júna – Spoločnosť Slovalco, dlhoročný slovenský výrobca hliníka, zavádza priamo do výroby moderné mobilné technológie. Od mája využíva aplikácie, ktorých úlohou je podpora riadenia vo výrobe a kontrola dodržiavania pracovných postupov. Mobilné aplikácie vyvinula a implementovala spoločnosť DATALAN.

V Slovalcu sa len za posledný rok vyrobilo v elektrolýze 160 662 ton tekutého kovu. „Náročná a objemovo rozsiahla výroba si vyžaduje špeciálne výrobné procesy a presné dodržiavanie pracovných postupov. Trvalou snahou IT je podporovať výrobu, preto sme požiadali nášho partnera DATALAN o vytvorenie mobilných aplikácií, zameraných na zefektívnenie týchto postupov,“ vysvetlil Maroš Babinec, systémový inžinier IT v spoločnosti Slovalco. Do prevádzky boli uvedené dve nezávislé aplikácie ELPOS a WOC, ktoré sú nadstavbou nad existujúcimi riešeniami. Aplikácia ELPOS slúži na riadenie elektrolýznych pecí priamo vo výrobe a aplikácia WOC – Walk, Observe & Communicate, súvisí s internými procesmi na kontrolu. Obe spája spoločný cieľ – vyššia efektivita výroby, úspora času a zníženie nákladov a prácnosti. Dôležitým kritériom bolo aj zvýšenie presnosti a bezpečnosti. Zaujímavosťou je, že pri ich vývoji sa použili najmodernejšie technológie RIA (Rich Internet Application). Optimalizované sú pre použitie na tabletoch s operačným systémom iOS. Ako uviedol Norbert Lacko, riaditeľ divízie SMB softvér zo spoločnosti DATALAN: „Mobilné aplikácie pre Slovalco sú názornou ukážkou, že mobilita nie je len módny buzzword, ale môže mať reálne prínosy v podnikovom prostredí.

Mobilná aplikácia ELPOS komunikuje s riadiacim systémom a prostredníctvom tabletu umožňuje riadiť výrobu „na mieste činu“ – v elektrolýznej hale. Operátori majú k dispozícii prehľadné grafy monitorujúce prevádzkové parametre jednotlivých pecí a ich históriu, majú možnosť priamo na mieste nastavovať riadiace parametre a ďalšie funkcionality. „Veď ak by sme vďaka aplikácii dokázali zvýšiť efektivitu výroby hliníka iba o desatinu percenta, môžeme ročne vyrobiť o vyše sto ton hliníka viac,“ konštatuje Maroš Babinec. Aplikácia WOC zas slúži na kontrolu dodržiavania postupov, eliminuje zastarané papierové kontroly – kontrolné on-line checklisty majú pracovníci k dispozícii prostredníctvom tabletu, každý vo svojom pracovnom zozname a zistenia z kontroly zaznamenávajú priamo na mieste.

Pozitívna odozva neprichádza len od priamych používateľov, ktorí už nemusia merané parametre pecí prácne prepisovať, ale aj od následných spracovateľov. „V minulosti sme čakali na parametre meraných pecí aj dve hodiny. Dnes ich vidíme okamžite po odmeraní a tak naše technologické zásahy sú omnoho rýchlejšie a efektívnejšie,“ s potešením uviedol technológ Roman Krupa.

Úlohou spoločnosti DATALAN bol nielen samotný vývoj aplikácii, ale v prípade ELPOS-u sa museli realizovať aj úpravy pôvodného informačného systému, ktorý sa nastavil tak, aby bol schopný komunikovať s mobilnou platformou. Riešenie vznikalo v synergickom procese viacerých vývojárskych tímov a prepájali sa viaceré technológie a informačné systémy. Následne po implementácii aplikácií DATALAN vybudoval aj wi-fi pokrytie v rámci celej elektrolýznej haly.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Firmy od technológií očakávajú efektivitu, zákazník pozitívnu skúsenosť Viac ako tretina detí na Slovensku by ocenila vzdelávanie v oblasti technológií

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.