Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Dabigatranetexilát spĺňa prísľuby firmy Boehringer Ingelheim

BRATISLAVA 14. októbra – Spoločnosť Boehringer Ingelheim dnes informovala o nových medzníkoch v prípade perorálneho antikoagulancia dabigatranetexilátu, ktorý má celosvetovo vo všetkých schválených indikáciách za sebou už viac než dva milióny pacientorokov používania.(1) Spoločnosť navyše potvrdila realizáciu výskumu dabigatranetexilátu na nových populáciách pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ako aj významné plány zamerané na zhromažďovanie reálnych dôkazov u pacientov s nevalvulárnou fibriláciou predsiení (NVFP*). Tieto plány sú základom snáh o rozšírenie vedeckých poznatkov v predchádzaní mozgovej príhody a v intervenčnej kardiológii pri použití dabigatranetexilátu a dokazujú vedúce postavenie spoločnosti Boehringer Ingelheim a jej snahy v oblasti inovatívnych riešení pre pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Iniciovanie nového výskumu pomôže lepšie spoznať profil bezpečnosti a účinnosti dabigatranetexilátu, ktorý je najdlhšie skúmaným novým perorálnym antikoagulačným liekom (NOAK). Od jeho objavenia pred 20 rokmi bol hodnotený v rámci rozsiahleho klinického výskumu s názvom RE-VOLUTION®, ktorý zahŕňa 10 klinických skúšaní na viac než 40 000 pacientoch vo vyše 100 štátoch sveta.(2-12) Účinnosť a bezpečnosť dabigatranetexilátu pri znižovaní rizika mozgovej príhody a systémového embolizmu u pacientov s NVFP sa stanovila v kľúčovej štúdii RE-LY®, jednej z najväčších klinických štúdií zameraných na prevenciu mozgovej príhody, aká bola vykonaná na pacientoch s NVFP. (9,10) Do dnešného dňa sa dabigatranetexilát skúmal aj v nasledujúcich oblastiach:

• prevencia venózneho tromboembolizmu (VTE) u pacientov podstupujúcich elektívnu totálnu chirurgickú náhradu bedrového a kolenného kĺbu (2-5)
• akútna liečba hlbokej žilovej trombózy (HŽT) alebo pľúcnej embólie (PE) (6,7)
• prevencia rekurencie HŽT alebo PE(8)

Spoločnosť nedávno oznámila, že regulačným orgánom v USA a EÚ odovzdala žiadosti o posúdenie dabigatranetexilátu ako lieku na použitie u pacientov s HŽT a PE.

Aktuálny výskum dabigatranetexilátu
V súčasnosti prebieha 12 skúšaní dabigatraetexilátu, ktorých zadávateľom je spoločnosť Boehringer Ingelheim. Patria medzi ne aj štúdie, ktoré skúmajú dabigatraetexilátu u pacientov s poškodenou funkciou obličiek ako aj u pediatrických pacientov, a štúdie zaoberajúce sa stratégiami manažmentu pri príznakoch krvácania v gastrointestinálnom trakte. Skúšaná protilátka prechádza klinickým výskumom fázy I na účely reverzie antikoagulácie vyvolanej dabigatranetexilátom.(13)

Spoločnosť navyše zhromažďuje dôležité údaje o používaní dabigatraetexilátu v klinickej praxi pomocou prebiehajúcich dlhodobých výskumných programov a registrov. Program registra GLORIATM-AF sa má stať jedným z najväčších celosvetových registrov s cieľom pochopiť úlohu dlhodobého používania perorálnych antitrombotík v prevencii mozgových príhod súvisiacich s FP v reálnej klinickej praxi. V rámci programu registra GLORIATM-AF sa robí aktívny nábor v 35 štátoch, pričom plánom je zahrnúť až 56 000 pacientov z celého sveta.

Aktuálne skúsenosti s dabigatranetexilátom
Celosvetovo je dnes dabigatranetexilát schválený vo viac než 100 štátoch v prevencii mozgovej príhody a systémového embolizmu u pacientov s nevalvulárnou fibriláciou predsiení a v primárnej prevencii VTE po totálnej chirurgickej náhrade bedrového alebo kolenného kĺbu.(1,14) Vďaka rozsiahlym skúsenostiam s liekom po jeho uvedení na trh u viac než 2 miliónov pacientorokov je dabigatranetexilát na prvom mieste medzi novými perorálnymi antikoagulanciami. Odhaduje sa, že od svojho schválenia na použitie v prevencii CMP u pacientov s NVFP zabránil až 93 000 mozgovým príhodám v porovnaní s absenciou liečby.1 Na základe skúseností z programu klinických skúšaní, ako aj z reálnej klinickej praxe sa dabigatranetexilát stal najdlhšie a najrozsiahlejšie skúmaným perorálnym antikoagulačným liekom.(1)

Referencie:
1. Zaregistrované údaje spoločnosti Boehringer Ingelheim
2. Eriksson BI. et al. Dabigatran etexilate versus enoxaparin for prevention of venous thromboembolism after total hip replacement: a randomised, double-blind, non-inferiority trial. Lancet. 2007;370:949–56.
3. Eriksson BI. et al. Oral dabigatran versus enoxaparin for thromboprophylaxis after primary total hip arthroplasty (RE-NOVATE II*). A randomised, doubleblind, non-inferiority trial. Thromb Haemost. 2011;105(4):721-9.
4. Eriksson BI. et al. Oral dabigatran etexilate vs. subcutaneous enoxaparin for the prevention of venous thromboembolism after total knee replacement: the RE-MODEL randomized trial. J Thromb Haemost. 2007;5:2178–85.
5. Ginsberg JS. et al. Oral thrombin inhibitor dabigatran etexilate vs North American enoxaparin regimen for prevention of venous thromboembolism after knee arthroplasty surgery. J Arthoplasty. 2009;24(1)1–9.
6. Schulman S. et al. Dabigatran versus warfarin in the Treatment of Acute Venous Thromboembolism. N Engl J Med. 2009;361:2342–52.
7. Schulman S. et al. A Randomized Trial of Dabigatran Versus Warfarin in the Treatment of Acute Venous Thromboembolism (RE-COVER II). Oral presentation from Session 332: Antithrombotic Therapy 1. Presented on 12 December at the American Society of Hematology (ASH) Annual Meeting 2011.
8. Schulman S. et al. Extended Use of Dabigatran, Warfarin or Placebo in Venous Thromboembolism. N Engl J Med. 2013;368:709–18.
9. Connolly SJ. et al. Dabigatran versus warfarin in patients with atrial fibrillation. N Engl J Med. 2009;361:1139-51.
10. Connolly SJ. et al. Newly identified events in the RE-LY® trial. N Engl J Med. 2010;363:1875-6.
11. Connolly S. J. et al. The Long Term Multi-Center Extension of Dabigatran Treatment in Patients with Atrial Fibrillation (RELY-ABLE) study. Circulation. 2013;128:237-243.
12. Oldgren J. et al. Dabigatran vs. placebo in patients with acute coronary syndromes on dual antiplatelet therapy: a randomized, double-blind, phase II trial. Eur Heart J. 2011;32:2781-9.
13. van Ryn J. et al. Reversal of dabigatran clotting activity in the rat ex vivo by a specific and selective antibody fragment antidote: are there non-specific effects on warfarin, rivaroxaban and apixaban? Poster P4848 to be presented on 3 September 2013 at European Society of Cardiology Congress 2013 (31 August – 4 September, Amsterdam, The Netherlands)
14. Pradaxa Summary of Product Characteristics, 2013
15. Di Nisio M, et al. Direct thrombin inhibitors. N Engl J Med. 2005; 353:1028-40.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

FDA označila idarucizumab ako prelomovú liečbu Rozšírenie používania lieku dabigatranetexilát v Európe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.