Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Chcete mať v bazéne kryštálovo čistú vodu?

BRATISLAVA 21. mája – Pri prevádzke a dezinfekcii bazénovej vody je podstatných niekoľko hľadísk, ktoré navzájom spolu súvisia. Ide hlavne o hľadisko zdravotnej bezpečnosti kúpajúcich sa, a to ako z pohľadu mikrobiologickej bezpečnosti, tak chemickej nezávadnosti vody, ďalej o hľadisko technicko – technologické, a v neposlednom rade hľadisko ekonomické.

V poslednom desaťročí sa vo významnejšej miere odborníkmi odporúča dezinfekcia vody na báze oxidu chloričitého – ClO2, nazývaného tiež chlórdioxid. Zrejme preto, že ide zrejme celosvetovo o najprogresívnejšiu metódu dezinfekcie vody vôbec.

Chlórdioxid je nebezpečný, výbušný plyn, avšak nemeckým odborníkom sa pred 20 rokmi podarilo vyvinúť chlór dioxid v tekutej forme. Predáva sa takmer v 70 krajinách sveta pod obchodným názvom DUOZON 100 L. Jeho výroba je patentovo chránená. DUOZON 100 L sa predáva najbežnejšie v kanistroch o hmotnosti 25 kg, je ľahko manipulovateľný, prepravovateľný a úplne bezpečný. V používaných koncentráciách je zdraviu a životnému prostrediu neškodný.

Aplikáciou DUOZON 100 L dokáže prevádzkovateľ, či užívateľ bazéna zabezpečiť všetky vyššie uvedené hľadiská.

Chemické hľadisko – pri aplikácii DUOZON 100 L nevznikajú žiadne vedľajšie, zdraviu škodlivé a zapáchajúce chemické zlúčeniny (monochlóramín, dichlóramín, trichlóramín, trihalogénmetany apod.), ako je to pri bežne používanom chlóre a ktoré spôsobujú zápaly očných spojiviek, sliznice dýchacích ciest, svrbenie pokožky, rôzne podráždenia intímnych častí tela najmä u žien apod.. Stručne povedané, nevzniká zdraviu škodlivý viazaný chlór, keď DUOZON 100 L oxidáciou – mokrým horením štiepi vo vode amoniak, moč, močovinu a iné aminozlúčeniny, na bežne sa vyskytujúce látky, ako oxid uhličitý, dusík a vodu. Vznik viazaného chlóru je takto plne eliminovaný. Pri aplikácii DUOZON 100 L je voda kryštálovo čistá, nezapácha a zdravotne je absolútne nezávadná, neexistuje riziko ohrozenia zdravia kúpajúcich sa. Mnohé vyspelé krajiny sveta hľadajú a prechádzajú na iné formy dezinfekcie vody, ako je zdraviu škodlivý chlór, najčastejšie práve na oxid chloričitý. Chlór, ako pôvodca, alebo spoluúčastník mnohých civilizačných a iných nebezpečných chorôb, (astma, rakovina apod.), sa postupne stáva minulosťou.

Mikrobiologické hľadisko ● oxid chloričitý (DUOZON 100 L) je voči baktériám, vírusom, riasam atď., 3 – 5 krát účinnejší ako chlór, (zo stanoviska ÚVZ SR „ … tam kde končí chlór, nastupuje oxid chloričitý…“) ● ako jediný preparát tohto druhu na svete eliminuje aj životu nebezpečnú baktériu Legionella pneumophila, spôsobujúcu smrteľnú tzv. legionársku nemoc – DUOZON 100 L likviduje biofilm, ktorý sa tvorí na stenách potrubí, vo filtroch, na stenách bazénov, ktorý je „domovom a liahňou“ baktérií, ide o jedinečnú a ničím nenahraditeľnú vlastnosť DUOZON 100 L ● DUOZON 100 L pôsobí dlhodobo a celoplošne, teda v „mŕtvych“ bodoch bazéna nevzniká riziko sekundárnej možnosti rozmnožovania sa rôznych mikroorganizmov, ako je to napr. pri rôznych „bodových“ technológiách dezinfekcie vody – ozon, UV žiarenie, ionizácia, apod..

Technicko – technologické a iné hľadisko ● DUOZON 100 L obsahuje tiež látky, ktoré zabraňujú, resp. eliminujú vápnik – vznik vodného kameňa, čím šetrí všetky technologické prvky systému bazénovej technológie a tým aj náklady spojené s ich údržbou či generálnymi opravami ● aplikácia DUOZON 100 L je možná plne automatizovane, alebo tiež manuálne, stačí v prepočítanom množstve naliať DUOZON 100 L mechanicky buď priamo do bazéna, alebo do vyrovnávacej nádrže, prípadne priamo do filtra, pokiaľ je nutná jeho absolútna dezinfekcia ● DUOZON 100 L je možné veľmi dobre aplikovať aj v kombinácii s plynným alebo tekutým chlórom ● DUOZON 100 L sa všeobecne vo svete využíva širokospektrálne na dezinfekciu akejkoľvek vody – pitná voda, teplá úžitková voda, odpadová voda, voda v priemysle, poľnohospodárstve, v chladiarenských vežiach atómových elektrární, vo vodných svetoch, hotelových a nemocničných komplexoch, atď., ako aj na priestorovú plošnú dezinfekciu.

Ekonomické hľadisko ● spotreba DUOZON 100 L je 7 – 15 x nižšia, ako je spotreba bežne používaného tekutého chlóru, čo znamená nižšiu prácnosť a s tým spojenú úsporu nákladov – mzdy, manipulácia, doprava, skladovanie …, ● pri používaní DUOZON 100 L nie je potrebná „denná“ čiastočná výmena vody v bazéne, (nakoľko pri aplikácii DUOZON 100 L nevzniká viazaný chlór), čím dochádza k enormným úsporám nákladov potrebných na vodu a energiu potrebnú na jej ohrev, ● celkové prevádzkové náklady pri používaní DUOZON 100 L sú o cca 10 – 20 % nižšie, iné nevyčísliteľné a ťažko vyčísliteľné úspory či výnosy ● chemikálie na vločkovanie – úspory do 50% ● chemikálie na čistenie bazéna a na riasy – úspory do 60 % ● chemikálie na čistenie naplavenín a usadenín na filtroch – úspory do 50 % ● úspory súvisiace s prevádzkou – nižšie náklady na manipuláciu, skladovanie ● úspory súvisiace s opravami, údržbou, životnosťou technologických zariadení ● úspory mzdových nákladov ● zvýšenie tržieb z dôvodu komfortu a spokojnosti zákazníkov ● eliminácia prípadných strát z odstavenia prevádzky z hygienických dôvodov, či poruchy na zariadeniach – náklady na kompletné vydezinfikovanie bazéna s jeho vypustením, výmenou pieskov, prípadne celých filtrov atď., a s tým súvisiace straty na výnosoch, tržbách, imidži a spätnom získaní klientely.

Pokiaľ ide o dezinfekciu teplej úžitkovej vody, táto sa vyžaduje z dôvodu, že pri sprchovaní existuje riziko nádychu baktérie Legionella pneumophila vo vodnej triešti. Podľa dostupných informácií, každý hotel vyššej kategórie, pokiaľ chce byť uvedený v katalógoch medzinárodných cestovných kancelárií, sa musí preukázať certifikátom, že je voči baktériám, hlavne Legionella pneumophila, zabezpečený. Predpokladá sa, že je len otázkou času, kedy to v zmysle legislatívy a európskych noriem bude povinnosťou aj na Slovensku.

PKR SLOVAKIA a.s., výhradný distribútor DUOZON 100 L na Slovensku, sa problematikou dezinfekcie vody zaoberá už siedmy rok. Za ten čas získala praktické poznatky a skúsenosti takmer z celého Slovenska a pomohla mnohým bazénom, vodným svetom či kúpeľom v oblasti zabezpečenia požadovaného mikrobiologického stavu dezinfikovanej vody.

V oblasti dezinfekcie vody zaujíma PKR SLOVAKIA a.s. na Slovensku osobité postavenie. Spoločnosť nie je totižto zmluvne viazaná na určitý druh chemikálií, ktorá je „predpísaná“ k určitej „bazenárskej“ značke. Preto je nestranná, čo jej umožňuje objektívne pristupovať k dezinfekcii akejkoľvek vody. Aj pričinením spoločnosti PKR SLOVAKIA a.s.,, opierajúc sa o príslušné európske normy v zhode s „Direktívou biocidálnych produktov Európskej únie“, sa podarilo cestou Úradu verejného zdravotníctva SR, presadiť zmenu Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, v zmysle ktorej už nie je na Slovensku povinnosťou dezinfikovať bazénovú vodu chlórom. Išlo o historicky významnú a prelomovú vyhlášku, ktorá nadobudla účinnosť 15. marca 2008 pod číslom 72/2008 Z. z.

Spoločnosť PKR SLOVAKIA a.s. sa taktiež zaoberá dezinfekciu teplej úžitkovej vody v ubytovacích zariadeniach, pričom v spojitosti s tým dokáže racionalizáciou TVOS (Technický Vodný Obslužný Systém) zabezpečiť úsporu nákladov spojených s výrobou a spotrebou teplej úžitkovej vody minimálne o 15 %.

Bližšie informácie o produkte DUOZON 100 L, racionalizácii TVOS apod., je možné získať na webovej stránke www.duozon.sk.

Ing. Augustín Richtárech
predseda predstavenstva
PKR SLOVAKIA a.s.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Leto plné športu s televízormi Samsung s rozlíšením 8K Objavte inovatívnu investičnú platformu CSInvesting

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.