Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2015 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Chcem stavať. Ale z čoho?

BRATISLAVA 2. septembra – Pri plánovaní stavby rodinného domu vzniká otázka: „Aký materiál bude pre mňa ideálny?“ Každý z nich má svoje špecifiká, svoje výhody a nevýhody. Nie je možné jednoznačne určiť, ktorý materiál je na stavbu domu najlepší. Skôr si treba položiť otázku: „Čo očakávam od svojho domu a od samotnej výstavby?“

Tehla

Patrí medzi osvedčené a najstaršie stavebné materiály, no do dnešných čias urobila výrazný pokrok. Pri výbere tehly sa treba rozhodovať predovšetkým na základe technických a tepelnoizolačných vlastností jednotlivých tehál, nielen na základe ich ceny.

Výhody tehly pri výstavbe:

1. Presná výstavba – vďaka presne brúseným tehlám, ktoré sa spájajú tenkovrstvovými maltami alebo špeciálnou murovacou penou, môžu byť múry domu vytiahnuté aj za jeden víkend.
2. Komplexnosť systému – niektorí výrobcovia tehál dnes už poskytujú komplexný stavebný systém, vrátane komínov, stropov či prekladov. Jednotlivé diely do seba zapadajú, zlepšujú sa tepelnoizolačné parametre stavby.
3. Cena vzhľadom na parametre – tehla s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu má vynikajúci pomer ceny k technickým vlastnostiam.
4. Svojpomocná výstavba: hrubú stavbu tehlového domu, aj nízkoenergetického alebo pasívneho, je možné zvládnuť svojpomocne.

Výhody tehly počas bývania:

1. Nízke náklady na bývanie – predovšetkým najmodernejšie tehly, ktoré sú plnené izoláciou (napr. polystyrénom), výrazne znižujú náklady na kúrenie.
2. Zdravé bývanie – tehla je prírodný a zdravotne nezávadný materiál. Kvalitné tehly dokážu v každom ročnom období udržiavať stabilnú vnútornú klímu. V zime nepúšťajú teplo von a v lete zaistia v dome príjemný chlad.
3. Stavba bez zatepľovania – ak je na novostavbu použitá kvalitná tehla, nie je potrebné ju zatepľovať. Zachová si tak dlhšiu životnosť fasády a minimalizuje sa riziko vzniku plesní v dome.

Nevýhody tehly:
v

• vyššia hmotnosť jednotlivých tehál
• potrebný väčší priestor na skladovanie materiálu

Pórobetón

V stavebníctve sa používa od 30. rokov 20. storočia. Zloženie tvárnic sa určuje podľa farby: biele sú predovšetkým z kremičitého piesku, sivé sa skladajú hlavne z elektrárenského popolčeka.

Výhody pri výstavbe:

1. Jednoduchá manipulácia – najmä vďaka ich nižšej objemovej hmotnosti a tvaru, ktorý uľahčuje prácu.
2. Presnosť výstavby – medzi tvárnicami sú medzery v rozmedzí 1-3 mm, preto je možné stavať pomocou tenkovrstvovej malty.

Výhody pri bývaní:

1. pórobetón výborne prepúšťa vlhkosť, preto dom „dýcha“, a tým znižuje riziko vzniku plesní.
2. vhodný je aj pre nízkoenergetický výstavbu, preto dokáže svojim majiteľom výrazne ušetriť

Nevýhody pórobetónu:

• vysoká nasiakavosť materiálu: pórobetón ľahko absorbuje vodu, existuje riziko, že tvárnice zmenia svoj tvar, čo môže mať vplyv na vznik tepelných mostov a zníženie tepelného odporu.
• Nízka tepelnoakumulačná schopnosť – keď sa v zime prestane kúriť, steny rýchlo vychladnú. V lete, naopak, nedokážu udržovať príjemnú klímu.

Drevostavby

Drevo je tradičný stavebný materiál, dnes sa však do popredia dostávajú hlavne drevostavby sendvičovej konštrukcie (drevená kostra stavby, drevené panely vyplnené izoláciou). Aké sú vlastnosti týchto systémov?

Výhody pri výstavbe:

1. rýchlosť výstavby – drevodom je stavaný z prefabrikátov, preto je stavba veľmi rýchla a jednoduchá.
2. suchý proces výstavby – stavba môže byť realizovaná aj mimo hlavnej stavebnej sezóny. Takisto sa minimalizuje riziko deformácie stavebnej konštrukcie pod vplyvnom vlhkosti.
3. skladový priestor – veľkou výhodou sú aj nízke nároky staveniska na priestor, pretože pri drevodomoch prebieha výstavba priamo z auta, ktoré materiál doviezlo.

Výhody počas bývania:

1. nízke náklady na energie: drevodomy sa dnes stavajú v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde, čo zaručuje nízke náklady kúrenie
2. okamžité bývanie – vďaka suchej výstavbe je možné, aby sa majiteľ drevostavby hneď po jej dokončení nasťahoval

Nevýhody:

• nízka tepelná akumulácia – drevostavba nedokáže efektívne akumulovať teplo
• nižšia odolnosť voči živelným pohromám – predovšetkým voči víchriciam
• nie je možná výstavba svojpomocne

Štiepkocement
Základom sú štiepkocementové dosky alebo tvarovky, do ktorých sa leje betón. Aké sú vlastnosti stavieb postavených týmto spôsobom?

Výhody počas výstavby:

1. nízka náročnosť na priestor – štiepkocementové dosky, resp. tvárnice, je možné uložiť na relatívne malom priestore
2. rýchlosť výstavby – po položení dosiek alebo tvárnic sa medzi ne leje betón. V prípade, ak je výstavba riešená pomocnou betónovej pumpy, hrubá stavba môže byť hotová za 1 týždeň

Výhody počas bývania:

1. tepelná akumulácia – betón má výborné tepelnoakumulačné vlastnosti. Preto počas zimy dokážu steny aj po vypnutí kúrenia dlho sálať teplo do miestnosti a v lete, udržiavať klímu v miestnostiach príjemne chladivú
2. nízke náklady na bývanie – vďaka izolácii, ktorá je vložená priamo medzi štiepkocementové dosky, dosahujú budovy postavené v tomto systéme výborné tepelnoizolačné parametre
3. statika – betónové jadro zaručuje vynikajúcu statiku bodov aj v prípade, ak sú postavené na nestabilnejších podložia, prípadne v oblastiach, ktoré sú vystavané častejším povodniam.

Nevýhody:

• relatívne náročné zásahy do muriva v prípade, ak vznikne potreba na úpravu múrov (pretože ide o monolitické betónové jadro).

Každý z predstavených materiálov má svoje výhody aj nevýhody. Pri výbere je preto dôležité zvážiť vaše preferencie. Ak staviate dom svojpomocne, určite si treba naštudovať množstvo informácií, aby do budúcna nevznikli problémy, napr. v konštrukcii. V prípade, ak vám dom stavia stavebná firma, vyberte si takú, ktorá môže ponúknuť kvalitné referencie.

Držíme vám palce pri budúcej stavbe.

K téme

Vaša cesta za hranice seba samého. Nespútaná duša Odhaľte tajné fungovanie mozgu a dostaňte ho do formy!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.