Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. októbra 2012 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Cezhraničné platby – ako ich zvládnuť s prehľadom?

BRATISLAVA 17. októbra – V prípade obchodovania so zahraničím je pre podnikateľa výhodné realizovať platby v rámci SEPA krajín a v mene EUR. Poplatky za takéto platby sú na úrovni poplatkov za prevody v rámci SR v mene EUR a príjemca má pripísané prostriedky na svoj účet v nasledujúci pracovný deň. Medzi SEPA krajiny patria krajiny EÚ, ďalej Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Dôležité je, aby platba do týchto krajín spĺňala základné parametre pre tzv. SEPA platbu: číslo príjemcu uvedené v tvare IBAN, BIC (SWIFT) kód banky príjemcu a kód spoplatnenia SHA (shared). Takto vyplnený prevodný príkaz umožňuje banke automatické spracovanie a bezodkladné odoslanie finančných prostriedkov partnerovi.

Ak potrebujete vykonať úhradu do iných krajín alebo v inej mene, napr. do USA alebo do Čiech v mene CZK, budú finančné prostriedky doručené vášmu partnerovi spravidla do 3 pracovných dní. Aj v tomto prípade môžete ušetriť na poplatkoch využitím internetbankingu, napr. v ČSOB sú poplatky za takýto prevod až o 20 % nižšie.

V prípade platby z účtu vedeného v ČSOB SR v prospech klienta ČSOB ČR je mimoriadnou výhodou to, že príjemcovi sú pripísané prostriedky ešte v daný pracovný deň a za rovnaký poplatok ako pri tuzemských platbách.

Prijímania úhrad zo zahraničia vo forme pripísania na váš účet sa nemusíte vôbec obávať, pretože poplatky ČSOB za pripísanie cezhraničnej platby na účet sú spoplatnené rovnako ako štandardná platba, nezávisle od meny transakcie a krajiny, z ktorej platba prichádza.

Cezhraničná platba mi pripadá veľmi zložitá, pretože neviem, ako správne zadať všetky údaje.

Zadanie cezhraničnej platby vyžaduje viac údajov, ale nemusí byť pre vás vôbec zložité. Medzi hlavné údaje, ktoré potrebujete, je názov a adresa príjemcu a číslo účtu v tvare IBAN (International Bank Account Number). IBAN má maximálne 34 znakov a vždy začína písmenami, ktoré označujú krajinu, v ktorej je účet príjemcu vedený. Napr. slovenské účty v IBAN tvare začínajú písmenami SK. Číslo v tvare IBAN by ste mali nájsť priamo vo faktúre, v opačnom prípade si ho vyžiadajte priamo od vášho obchodného partnera. Pokiaľ váš partner nemá sídlo na území SEPA krajín, číslo jeho účtu je uvedené v domácom formáte krajiny, kde sídli.

Ďalšou dôležitou položkou je názov a adresa banky príjemcu a BIC (SWIFT kód), ktoré jednoznačne identifikujú banku, do ktorej je platba smerovaná. Informáciu o banke a jej údajoch by ste mali mať uvedené vo faktúre od vášho dodávateľa.

Pri cezhraničnej platbe budete navyše uvádzať aj platobný titul – označenie účelu platby. Zoznamy platobných titulov poskytujú všetky banky. V prípade obchodného platobného styku budete využívať najmä platobné tituly z triedy s označením 0 „Platby za tovar a služby“.

Mám nového obchodného partnera zo zahraničia a pri prvom obchode mu úplne nedôverujem, vie mi banka ponúknuť riešenie?

Pri obchodovaní s novými partnermi alebo pri väčších objednávkach si môžete zabezpečiť úhradu za váš tovar formou dokumentárneho akreditívu. Zahraničná banka vášho odberateľa vystaví akreditív v prospech vašej banky. V tomto momente už úhrada platby za váš tovar nezávisí od vôle odberateľa uhradiť platbu. Úhrada sa zrealizuje v momente, keď predložíte požadované dokumenty vo vašej banke. Chránite sa tak aj pred neprevzatím tovaru pripraveného špeciálne na zákazku pre daného odberateľa.

Pre viac informácií navštívte stránku www.csob.sk .

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Udržateľná mobilita na Slovensku: Realita alebo ďaleká budúcnosť? Diskutovať o nej budú odborníci na Side evente Urbansummitu KAR bude pôsobiť v online predaji vozidiel pod značkou ADESA Europe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.