Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Cenu ITAPA vyhrali tí, ktorí nás zbavili byrokracie

BRATISLAVA 12. novembra – Daňové priznania on-line, prehľadnejšie sociálne dávky a výpisy z rôznych registrov na vlastnej pošte. To sú tri služby občanom, ktoré eliminujú byrokraciu, šetria čas i peniaze a zároveň najviac oslovili porotu sútaže o Cenu ITAPA.

„Cenou ITAPA chceme zviditeľniť projekty, ktoré treba poznať a aktívne ich využívať. Verejnosť by mala spoznať tých, ktorí za nimi stoja,” vysvetľuje riaditeľ ITAPA Michal Ivantyšyn. Súťažilo sa v dvoch kategóriách:

Nové služby
Porotu najviac presvedčil projekt Portálu Finančnej správy, ktorý pre túto verejnú inštitúciu vypracovala spoločnosť DITEC. Portál umožňuje registráciu daňových subjektov, podávanie daňových priznaní a plnenie ostatných povinností. To všetko on-line bez potreby ďalšieho papierového styku.

Druhé miesto v kategórii „Nové služby” si odniesla Slovenská pošta za sprístupnenie Integrovaných obslužných miest na 300 pobočkách. Najmä občania zo vzdialených obcí ocenia, že už nemusia zdĺhavo cestovať, ale poskytované služby vybavia priamo na najbližšej pošte. Ide o výpis z obchodného registra, výpis odpis z registra trestov a výpis z listu vlastníctva. Projekt sa zaviedol za spolupráce so spoločnosťou Plaut.

Tretím oceneným projektom je Register účtovných závierok, ktorý sa sprístupnil vďaka súčinnosti Ministerstva financií so spoločnosťou PosAm. Vzniklo tak centrálne miesto na ukladanie a zverejňovanie účtovných závierok, aby účtovné jednotky nepredkladali účtovné závierky viacerým štátnym orgánom. Slovensko sa spustením registra stalo druhou krajinou na svete po Veľkej Británii, ktorá z finančných dát firiem urobila Open Data Set.

V kategórii „Nové služby” sa posudzovali projekty, vďaka ktorým môže verejná správa poskytovať občanom a podnikateľom nové, jednoduchšie a rýchlejšie služby.

Zlepšovanie procesov
Najviac bodov pridelili porotcovia projektu elektronických služieb Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Projekt zaviedol jednotnú elektronickú komunikáciu v rezorte Ministerstva práce a zásadne zrýchlil čas vybavovania a celkovo zefektívnil procesy pri vyplácaní sociálnych dávok. Na riešení sa podieľala spoločnosť DWC Slovakia.

Druhé miesto si za spojenie mapového systému so stavebným úradom získalo Kysucké Nové Mesto v spolupráci so spoločnosťami VITA software a Softplan Slovakia.

Tretie miesto určili porotcovia registru zdravotníctva a humánnej farmácie z projektovej dielne Crystal Consulting. V registri občan po prvýkrát nájde komplexné informácie o všetkých miestach v kraji, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť.

V kategórii „Zlepšovanie procesov” súťažili projekty, ktoré dokázali systémovo a kriticky prehodnotiť fungovanie inštitúcií verejnej správy, vďaka čomu sa dosiahli výrazné urýchlenie a modernizácia procesov v rámci inštitúcie.

Novinka
Tohtoročnou novinkou v súťaži ITAPA bola Cena Rádia Slovensko, o ktorej rozhodli poslucháči verejnoprávneho rozhlasu. Najviac užitočnou službou pre bežných ľudí je, podľa nich, projekt Slovenskej pošty, ktorá občanom ponúka výpisy z niektorých registrov na počkanie.

Špeciálne ocenenie za občiansku angažovanosť získala pani Mariana Hurná, ktorá do sútaže o Cenu ITAPA dlhoročne posiela projekty, ktoré odstraňujú bariéry medzi občanom a štátom.

Viac informácií o víťazných projektoch sútaže o Cenu ITAPA sa dozviete na www.itapa.sk. Súťaž je výsledkom spolupráce s Fakultou informatiky a informačných technológií STU v Bratislave.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Ďalší ekologický krok BILLA: zákazníkom ponúka produkty vyrobené s ohľadom na lesy a oceány Bratislavčania žijúci v mestských častiach Ružinov a Staré Mesto majú tiež nárok na nižšiu cenu tepla

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.