Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Budeme mať dosť plynu pre nás i pre Ukrajinu?

BRATISLAVA 12. novembra – 8. ročník Stredoeurópskej energetickej konferencie (CEEC) sa uskutoční v Bratislave (DoubleTree by Hilton) v dňoch 23.-25. novembra 2014. Konferencia sa stala prestížnou medzinárodnou platformou pre pravidelnú diskusiu vedúcich predstaviteľov energetického sektora o kľúčových otázkach energetickej politiky a energetickej bezpečnosti krajín strednej Európy v kontexte rozvoja energetickej politiky EÚ. Ambíciou konferencie je prispieť k hľadaniu lepších riešení pre energetickú politiku EÚ a krajín strednej Európy. Jednou z kľúčových otázok, ktorým sa bude 8. ročník konferencie venovať je: Budeme mať dosť plynu pre nás i pre Ukrajinu?

Odpovedá Karel Hirman, energetický analytik, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku

„Nedávno uzatvorená dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom o podmienkach dodávok plynu počas nadchádzajúcej zimy vytvára reálne predpoklady aj na plynulý tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny do Európy, vrátane Slovenska. Uzavretie tejto dohody by nebolo možné bez priamej sprostredkovateľskej úlohy Európskej komisie, ktorá sa stáva aj garantom pre obe strany. Veľmi silným pozitívnym signálom jej plnenia bola úhrada prvej splátky dlhu za minulé dodávky zo strany Ukrajiny presne v dohodnutej výške a termíne.

Naopak, negatívny dopad aj na túto dohodu a na dodávky plynu z Ruska do Európy už v blízkej budúcnosti, môže mať opätovný nárast napätia a bojov na východnej Ukrajine. K uzatvoreniu „zimnej plynovej dohody“ nesporne prispelo aj otvorenie reverzných dodávok plynu cez slovenský prepravný systém z trhu EÚ smerom do Ukrajiny, ktoré od začiatku septembra dosahujú mesačne zhruba 800 mil. kubických metrov. Európski obchodníci s plynom, vrátane nórskych producentov, našli v ukrajinskom Naftohaze nového partnera, z čoho profituje na poplatkoch za prepravu aj Eustream.

Dodávky z EÚ svedčia o tom, že na európskom trhu je pred zimou istý prebytok plynu, pričom pre Naftohaz je cena spotového európskeho plynu výhodnejšia ako cena podľa dlhodobého kontraktu s Gazpromom.

Pre Eustream a Slovensko je rusko-ukrajinská dohoda veľmi dôležitá nielen kvôli plynulosti dodávok v zložitom zimnom období. Plynulá preprava ruského plynu cez Ukrajinu vytvára nevyhnutné predpoklady na udržanie strategického významu ukrajinsko-slovenského tranzitného koridoru pre európskych zákazníkov Gazpromu. Vzhľadom na vyše 4O-ročnú históriu prepravy sibírskeho plynu cez tento koridor, a jeho technickú kapacitu dosahujúcu takmer 100 mld kubických metrov ročne je paradoxné, že jeho spoľahlivosť cez túto zimu nakoniec bude závisieť od dodávky necelých päť miliárd kubíkov z Ruska pre Ukrajinu.“

Ak chcete vedieť viac, navštívte www.ceec.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

20 rokov Lidla na Slovensku! Z neznámeho diskontu sa stala trhová jednotka Poisťovňa KOOPERATIVA hlási rekord – škody sú najvyššie za celú dekádu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.