Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Bude spoločný trh s plynom s Českom, Poľskom a Maďarskom?

BRATISLAVA 11. novembra – 8. ročník Stredoeurópskej energetickej konferencie (CEEC) sa uskutoční v Bratislave (DoubleTree by Hilton) v dňoch 23.-25. novembra 2014. Konferencia sa stala prestížnou medzinárodnou platformou pre pravidelnú diskusiu vedúcich predstaviteľov energetického sektora o kľúčových otázkach energetickej politiky a energetickej bezpečnosti krajín strednej Európy v kontexte rozvoja energetickej politiky EÚ. Ambíciou konferencie je prispieť k hľadaniu lepších riešení pre energetickú politiku EÚ a krajín strednej Európy. Jednou z kľúčových otázok, ktorým sa bude 8. ročník konferencie venovať je: Čo je Energetická únia a prečo ju EÚ potrebuje?

Odpovedá: Ján Klepáč, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu

Kedy budeme mať spoločný trh s plynom s Českom, Poľskom a Maďarskom?

Spotreba zemného plynu v krajinách V4 predstavuje objem vyše 40 miliárd m v ostatných rokoch. To by už mohlo predstavovať celkom slušný trh, napriek tomu pretečie ešte veľa vody Dunajom, kým sa stane skutočnosťou. Najvážnejším problémom je nedostatočné prepojenie plynovodných sietí krajín V4, s výnimkou ČR a SR. Spojenie SR – Maďarsko bude síce sprevádzkované od 1.1.2015, ale dostačujúce poľsko-české a slovensko-poľské prepojenie prichádza do úvahy až v roku 2018. Bez fyzického prepojenia národných plynárenských sústav je ťažké prepájať národné trhy s plynom. Európska komisia síce stanovila ambiciózny cieľ vytvoriť spoločný vnútorný európsky trh s plynom a elektrickou energiou do konca roku 2014, ale to nik nebral vážne, zostáva dúfať, že novozvolená komisia si bude klásť reálnejšie ciele. Európski regulátori predstavili tzv. Gas Target Model, ako východisko pre jednotný trh s plynom. Jeho rozpracovanie na podmienky Vyšehradskej štvorky uskutočnil tím prof. Ascariho. Zo šty
roch možností by sa najrýchlejšie dala aplikovať obchodná zóna medzi ČR, SR a Rakúskom, ktorá by v prvej etape viedla k vytvoreniu VO trhu s plynom a vytvoreniu jedného virtuálneho obchodného bodu pre celý región. Je pochopiteľné, že obchodná zóna zahŕňa štáty, ktoré majú dlhoročné prepojenie svojich prepravných sietí.

Ďalším problémom je harmonizácia pravidiel trhu, štáty V4 majú rôzne stupne liberalizácie trhu s plynom, rôzne tarifné štruktúry a regulátorské režimy. Práve preto v decembri 2013 podpísali ministri krajín V4 v Bruseli Memorandum o porozumení, ktorého cieľom bolo vytvorenie regionálnej platformy – Fóra V4 pre integráciu trhu s plynom, ktoré poskytne politickú podporu pre koordináciu ministerstiev, národných regulačných orgánov a prevádzkovateľov prepravných sietí zúčastnených krajín pri implementácii spoločných sieťových pravidiel ako základného predpokladu vytvorenia regionálneho trhu s plynom. Verím, že počas slovenského predsedníctva V4 sa v tomto smere posunieme ďalej k čomu určite prispeje aj konferencia CEEC 2014.
S pozdravom

Ak chcete vedieť viac, navštívte www.ceec.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Bebbo – mobilná aplikácia UNICEF pre rodičov detí od 0 do 6 rokov 4 tipy: bezpečnosť v televízore s pripojením na internet

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.