Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

BSK: V kraji pribudla ďalšia plaváreň

BRATISLAVA 7. septembra 2017 – Študenti, ale aj verejnosť môžu využívať všetky možnosti zrekonštruovanej plavárne na Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu Na pántoch 9 v Bratislave, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Práce na rekonštrukcii bazéna trvali päť mesiacov a boli ukončené 31. júla 2017.

„Škola prešla od svojho založenia mnohými zmenami ako napríklad zmena sídla, nový názov, vytváranie nových učebných a študijných odborov. Jej silnou stránkou je dobré materiálno-technické vybavenie, ako aj úspešnosť žiakov v odborných medzinárodných súťažiach – EURÓPA 2017, Európsky týždeň odborných zručností, Týždeň poľskej kuchyne. Škola reprezentuje Bratislavský samosprávny kraj na mnohých významných domácich aj zahraničných gastronomických podujatiach. Teraz jej pribudol aj kvalitný školský bazén, ktorý župa zrekonštruovala. Verím, že bude dobre slúžiť tak žiakom školy ako aj verejnosti, “ vyzdvihol prínos školy pre kraj bratislavský župan Pavol Frešo.

Rekonštrukcia bazénu na SOŠ hotelových služieb a obchodu sa začala 27. februára 2017 a zahŕňala opravu bazénovej haly, bazénového telesa, šatní ako aj technologickej časti. Konkrétne práce pozostávali z búrania obkladov a dlažieb v hale, demontáže kovových stien presklenia a okien, zhotovenia poterov a tepelných izolácii podláh, hydroizolácie podláh, podlahového vykurovania, obkladov a dlažieb, malieb a náterov, montáže presklených stien a okien. Rovnako aj na bazénovom telese boli zbúrané obklady a dlažby, zhotovené potery a omietky, hydroizolácia podláh a stien, dané nové obklady a dlažby a odvodňovacie žľaby. Búranie obkladov a dlažieb, demontáž kovových stien presklenia a okien, nové potery a tepelné izolácie podláh, hydroizolácie podláh a stien, nové obklady, dlažby, maľby a nátery boli uskutočnené aj v šatniach. Ďalej sa realizovala aj výmena dvier a zárubní, zariaďovacích zariadení / WC, umývadla, sprchy/ ako aj rozvodov kanalizácie a vody. Kompletne bola vymenená technologická časť bazéna a odskúšané vzduchotechnické zariadenie. Práce boli ukončené a bazén bol odovzdaný do užívania 31. júla 2017. Celkové náklady na rekonštrukciu sa vyšplhali na 381 353,53 € s DPH.

„Keď sa chce, tak sa dá a dnes vidíte výsledok. Ten je taký, že tu máte funkčný bazén. Má 5 plaveckých dráh, bude slúžiť nielen žiakom školy, ale aj športovým klubom. Vyhradené hodiny pre plávanie bude mať aj verejnosť a rovnako bude slúžiť aj plaveckým kurzom,“vyjadril sa podpredseda BSK Igor Bendík.

Župná poslankyňa Anna Zemanová doplnila, že „bazén bude fungovať pod centrom voľného času, ktoré je súčasťou školy, a v spolupráci s plaveckým klubom, tak, aby bol vyťažený. Aby sa nestalo to čo viedlo pred rokmi k jeho zatvoreniu, že bol nefinancovateľný z vlastných zdrojov. Som presvedčená, že toto nebude ten prípad. Som presvedčená, že za prijateľné vstupné bude plaváreň prístupná či už pre plavecké kluby, ale najmä pre verejnosť. Práve široká verejnosť z okolia bažila po plavárni, kam by mohla opäť chodiť, Vajnoráci, Račania, ale aj Chorvátsky Grob, Pezinok. Neďaleko v Rači je Domov sociálnych služieb a je zámer, aby bol bazén prístupný aj seniorom.“

Otvorenie novej školskej plavárne bolo zároveň spojené s oslavami 40. výročia založenia školy. Záujemcovia mohli osobne navštíviť jednotlivé strediská školy, nazrieť do odborných učební či záujmových útvarov CVČ. SOŠ hotelových služieb a obchodu má bohatú tradíciu vo výchove a vzdelávaní žiakov v študijných a učebných odboroch zameraných na oblasti obchodu, služieb v oblasti spoločného stravovania, hotelových služieb a cestovného ruchu. Základom vzdelávania na škole je kvalitná odborná príprava, získavanie zručností v renomovaných hoteloch, reštauráciách, cestovných kanceláriách a obchodných reťazcoch. Rovnako sa kladie dôraz na kvalitnú jazykovú prípravu, rozšírené vzdelávanie v spoločensko-vednej oblasti, ako aj bohaté možnosti športového a kultúrneho vyžitia. Súčasťou školy je školský internát poskytujúci ubytovanie mimobratislavským žiakom. Ako jediná stredná škola v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja škola prevádzkuje Centrum voľného času, ktoré poskytuje žiakom stredných a základných škôl z okolia bohaté možnosti rozvoja svojho nadania.

„Vízia školy je, aby sa stala vyhľadávanou školou gastronómie, hotelierstva, cestovného ruchu spojením kvalifikovaných pracovníkov, modernými vyučovacími metódami. V odborných učebniach chceme dosiahnuť, aby sa naši žiaci uplatnili na trhu práce v spoločnej Európe. Hovorí sa, že bohatstvo každej spoločnosti spočíva v bohatstve a množstve šikovných rúk, a našou víziou je, aby čo najviac šikovných a zručných rúk opúšťalo brány tejto školy,“ povedala riaditeľka SOŠ HSaO Mária Katreniaková.

Bratislavský samosprávny kraj zároveň 4. septembra ukončil rekonštrukčné práce školského bazénu na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Bratislave, kde bola vymenená a doplnená bazénová technológia. Vymenené boli filtre, čerpadlá a rozvody. V súčasnosti je v skúšobnej prevádzke a od 11. septembra 2017 bude daný do užívania. Okrem žiakov v ňom dostane priestor na plávanie aj verejnosť. Rekonštrukcia bazéna stále cca 110 384 eur.

Obnovy sa v najbližších mesiacoch dočká aj bazén na SOŠ Stavebnej a geodetickej na Drieňovej ulici. V druhej polovici septembra bude podpísaná zmluva so zhotoviteľom rekonštrukčných prác a termín ukončenia všetkých prác vrátane zateplenia objektu bazéna je apríl 2018. Predpokladaná suma opravy je 1 089 600 eur. Rekonštrukčné práce budú zahŕňať opravu bazénovej haly, bazénového telesa, šatní, technologickej časti, vybudovanie novej elektroinštalácie, zateplenie objektu bazéna, opravy strechy nad objektom bazéna, zhotovenie novej vzduchotechniky a opravu vonkajšej kanalizácie.

K téme

Ako si mám nájsť lekára? Union ponúka praktický prehľad, ktorý poistencom pomôže s hľadaním špecialistov i obvodných lekárov Cena ITAPA 2023 opäť hľadá najlepšie projekty. Príďte na ITAPA prezentovať svoj zaujímavý projekt alebo riešenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.