Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

BSK: Nový školský rok s takmer 3700 župnými prvákmi

BRATISLAVA 5. septembra 2017 – Po skončení letných prázdnin sa dnes opäť študentmi zaplnili školské lavice a triedy. Do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja nastúpilo od 4. septembra 2017 takmer 3 700 prvákov. Tri triedy s prvákmi pribudli aj na SOŠ chemickej v bratislavskom Vlčom hrdle. O študentov sa postará vďaka Memorandu o spolupráci aj Slovnaft.

„Župné školy majú vysokú úroveň a aj záujem zo strany študentov o odborné vzdelávanie postupne narastá. Je to skvelý výsledok spolupráce župy, škôl, zamestnávateľov, ale aj toho, že v kraji je z čoho vyberať. Dokonca je tu Duálna akadémia, či osem centier odborného vzdelávania a prípravy, ktoré fungujú pri školách BSK,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Pred prázdninami, 26. júna 2017, podpísali zástupcovia SOŠ chemickej vo Vlčom hrdle, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, a zástupcovia spoločnosti Slovnaft a.s. Memorandum o spolupráci. Memorandum zabezpečuje študentom ubytovanie v ubytovacom zariadení spoločnosti pre 56 študentov a žiaci študijného odboru chemik operátor majú zadarmo aj cestovné a stravu. Jedným z benefitov pre študentov je aj príležitosť pracovať v rafinérii po dobu 12 mesiacov s možnosťou predĺženia zmluvy.

„Bratislavský samosprávny kraj aj od školského roku 2017/18 pokračuje v nastavenom trende v podpore rozvoja odborného vzdelávania v spolupráci so zamestnávateľmi a samozrejme zatraktívnenia najmä povolaní, ktoré sú nedostatkové na trhu práce. Jedným z takýchto prípadov je aj podpora strednej odbornej školy chemickej vo Vlčom hrdle, kde od tohto školského roku začína bežať naplno spolupráca potvrdená aj Memorandom medzi školou a Slovnaftom o podpore, jednak vybavenia študentov cez rôzne formy, či už podpora pri ubytovaní, štipendijných programov, materiálno-technického vybavenia s tým, že perspektívne najlepší študenti majú možnosť uplatniť sa priamo u zamestnávateľa v praxi. Pokračujeme v tomto trende z minulých rokov. Tento model, ktorý sme si nastavili v minulosti naozaj chceme aj dodržať a môžeme to považovať za štandard pri podpore odborného vzdelávania v rámci Bratislavského samosprávneho kraja,“ vyjadril sa Roman Csabay, riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu BSK.

Stredná odborná škola chemická vo Vlčom hrdle má dlhoročnú tradíciu vo výchove odborníkov v chemickom sektore. Škola má moderné vybavenie a pravidelne investuje do modernizácie a jej žiaci sa pravidelne zúčastňujú medzinárodných súťaží.

„Otvorenie tohto školského roka je pre mňa, ako aj pre celý kolektív pedagógov veľkou slávnosťou, pretože po dlhých rokoch sa nám podarilo otvoriť až tri triedy v počte 70 žiakov prvého ročníka. Tento úspech sa podaril aj vďaka spolupráci so spoločnosťou Slovnaft, s ktorou intenzívne spolupracujeme na tom, že nábor počas celého školského roka ide nielen v Bratislavskom kraji, ale aj mimo neho. Zaznamenať takýto úspech je pre nás veľkou cťou, nadšením a motiváciou do ďalšej práce,“ dodala riaditeľka bratislavskej SOŠ chemickej vo Vlčom hrdle Silvia Loffayová.

V školskom roku 2017/18 sa na župných školách začnú vyučovať nové študijné odbory:
– 7902 J 01 gymnázium – matematika v osemročnom štúdiu na Gymnáziu, Grösslingová 18, Bratislava (experimentálne overovanie)
– 2561 M informačné a sieťové technológie do siete na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej, Hálova 16, Bratislava
– 8290 M masmediálna tvorba na Strednej umeleckej škole scénického výtvarníctva, Sklenárova 7, Bratislava
– 3968 M logistika na Spojenej škole s vyučovacím jazykom maďarským, Lichnerova 71, Senec
– 7670 M pedagogický asistent na Strednej odbornej škole pedagogickej, Bullova 2, Bratislava

Zmluvy o duálnom vzdelávaní podpísalo pre tento školský rok 35 zamestnávateľov s 9 strednými odbornými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK, ktorí ponúkali 355 miest pre žiakov. Reálne sa do systému duálneho vzdelávania v školskom roku 2016/17 zapojilo 23 zamestnávateľov a 171 žiakov. Najväčší počet žiakov v duálnom vzdelávaní je v SSOŠ automobilovej – Duálna akadémia.

Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom 56 stredných škôl, z toho 14 gymnázií a 35 stredných odborných škôl, 3 spojených škôl, 2 konzervatórií, 2 jazykových škôl. Od septembra nastúpi na 8-ročné gymnáziá 456, na SOŠ a 4- a 5-ročné gymnáziá 3226 študentov. Spolu tak do školských lavíc nastúpi 3682 prvákov.

K téme

Ako si mám nájsť lekára? Union ponúka praktický prehľad, ktorý poistencom pomôže s hľadaním špecialistov i obvodných lekárov Cena ITAPA 2023 opäť hľadá najlepšie projekty. Príďte na ITAPA prezentovať svoj zaujímavý projekt alebo riešenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.