Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. augusta 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Bratislavský hrad hostí výstavu slovenských vyznamenaní

BRATISLAVA 19. augusta – SNM-Historické múzeum a Slovenská faleristická spoločnosť zorganizovali na Bratislavskom hrade prvú výstavu venovanú faleristike, teda viditeľne nosených vyznamenaní. Vystavované sú vybrané rady, dekorácie a odznaky Slovenskej republiky z rokov 1939 – 1945 a súčasnej Slovenskej republiky. Zberateľsky a historicky ide o jedny z najvzácnejších vystavených exemplárov vôbec.

Na výstave Slovenské vyznamenania sú predstavené civilné a vojenské rady, dekorácie a odznaky z rokov 1939 – 1945, ktoré sú doplnené vyznamenaniami súčasného obdobia. Celkovo sa vo vitrínach výstavy nachádza viac ako 200 kusov vyznamenaní, veľká väčšina sa nachádza len v súkromných zbierkach a je vystavovaná vôbec po prvýkrát.

Prvé slovenské vyznamenanie „Za hrdinstvo“ a medaila „Za obranu Slovenska v marci 1939“ vznikli hneď pár mesiacov po vzniku nového štátneho útvaru vplyvom vojnových udalosti proti Maďarsku a Poľsku. Štátne rady vznikli až v roku 1940 – „Rad kniežaťa Pribinu“ a „Rad Slovenského kríža“. Oba rady symbolizujú silné osobnosti slovenského národa, ako bol knieža Pribina a Andrej Hlinka a ktorých odkaz vo faleristike pretrváva dodnes. Najvyššia trieda u všetkých radov bola kolana – reťaz. Pri Rade Kniežaťa Pribinu a Rade Slovenského kríža bola reťaz vyhotovená zo 14 karátového zlata, no do dnešných dní nie je známy ani jeden kus.

Najvýznamnejším vojenským vyznamenaním bol Vojenný víťazný kríž, ktorého najvyšší stupeň bola tiež reťaz, ale v tomto prípade zo striebra, ktorá sa nachádza aj na výstave. Výrobcom všetkých vystavovaných vyznamenaní je Mincovňa Kremnica. Jedinou výnimkou sú kolany radov, ktoré spracovala a vyrobila firma Sandrik v Dolných Hámroch.

Výstavu Slovenské vyznamenia autorsky pripravil Pavol Marciš s odbornou spoluprácou Mareka Budaja. Od jej otvorenia 24. apríla 2013 do konca júla 2013 ju videlo 36 tisíc návštevníkov. Výstava SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade potrvá do 15. septembra 2013 a SFS pri tejto príležitosti vydala aj pamätnú knihu s názvom Slovenské vyznamenania a čestné odznaky 1938 – 1945.

O faleristike:
Faleristika je pomocná veda historická, ktorá sa zaoberá štúdiom viditeľne nosených vyznamenaní, skúma ich históriu, vývoj, ako aj ich vzájomné vzťahy. Samotný výraz je odvodený z gréčtiny, najčastejšie sa ale stretávame s jeho latinským tvarom phalerae, ktoré označovalo kruhové medaile nosené na pancieri rímskych vojakov získané za statočnosť v boji, či iné zásluhy. Momentálne existuje v Európe 12 spoločností venujúcich sa faleristike a na Slovensku vznikla podobná spoločnosť až v roku 2010 pod názvom Slovenská faleristická spoločnosť (SFS).

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Jubilejný 20. ročník súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2023 UNIQA prispela sumou 30 000 eur na vybudovanie detského psychiatrického stacionára v Martine

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.