Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. októbra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

BASF predstavila termoplastové kompozitné materiály pre autá

BRATISLAVA 15. októbra – Na veľtrhu “Composites Europe” (Düsseldorf, 9-11/10/2012) spoločnosť BASF po prvýkrát predstavila svoje novinky založené na termoplastových kompozitných materiáloch vystužených kontinuálnymi vláknami pre automobilový priemysel. Na medzinárodnej AVK konferencii, ktorá predchádza veľtrhu “Composites Europe”, BASF prezentovala nový dizajn vláknových kompozitných materiálov pre skladané strešné modely.

Konštrukcia sedadla Opel Astra OPC: prvé sériové využitie termoplastových kompozitných materiálov vystužených kontinuálnymi vláknami obsahujúcimi Ultramid® od spoločnosti BASF.

Nové športové kupé Opel Astra OPC, ktoré malo svoju premiéru na tohtoročnom Ženevskom autosalóne, je vybavené konštrukciami sedadla vyrobenými z termoplastového laminátu vystuženého kontinuálnymi vláknami. Použité plasty sú polyamidové výrobky z radu BASF Ultramid®. Jedná sa o prvú konštrukciu sedadla, ktorá využíva túto technológiu v sériovej výrobe.

BASF vyvinula dve špeciality Ultramid pre konštrukciu sedadla Opel Astra OPC: nevystužený typ slúži ako materiál pre usadenie tkaniny zo sklenených vlákien, húževnatý typ Ultramid-u vystužený krátkymi sklenenými vláknami sa používa ako vstrekovací materiál pre výrobu nevyhnutných rebier a okrajov dielu klasickým vstrekovaním. Vďaka vysokej pevnosti laminátu môže byť hrúbka steny výrazne zmenšená, čo umožňuje značné zníženie hmotnosti sedadlovej škrupiny a to až o 45%.

Komponenty karosérie auta a konštrukčné diely pre sériovú výrobu: Štúdia konceptu strešného modulu RTM

V BASF založený tím pre riešenie ľahkej konštrukcie sa zároveň venuje výskumu potenciálu využitia troch systémov plastových matríc pre vystuženie kontinuálnymi vláknami, a to na báze epoxidovej živice, polyuretánu a polyamidu. K sériovej výrobe sa predovšetkým používa technológia RTM (resin transfer molding – pretlačovanie živice). Cieľom využitia sú plastové aplikácie na karosériách a podvozkoch.

Pod značkami Baxxodur® a Elastolit® ponúka BASF riešenia na báze epoxidovej živice a PUR systémov. Oba tieto termosetové materiály sa vyznačujú novým vytvrdzovacím mechanizmom, ktorý sa v priebehu niekoľkých minút priečne zosieťuje. Novo vyvíjané polyamidové systémy vychádzajú z kaprolaktámu s veľmi nízkou viskozitou (ich predchodcom je PA6) a k zdokonaleniu systému dochádza použitím nového aktivátora a katalyzátora. Tieto termoplastické zlúčeniny môžu byť následne formované, recyklované a zvárané. Okrem prídavných aplikácií v podobe dverí, nárazníkov a strešných modulov, sa potenciálna aplikácia zameriava predovšetkým na vysoko zaťažované konštrukčné diely automobilov.

Prvým ukážkovým komponentom založeným na materiáloch spoločnosti BASF pre proces RTM je koncept multisegmentového modulu vymeniteľnej strechy, pri ktorej sa polyuretánová pena vkladá medzi vrchné vrstvy spevnené uhlíkovými vláknami. Konštrukčná polyuretánová pena značky Elastolit® D, ktorá tvorí strednú vrstvu vkladanej zložky, funguje ako dištančná vložka nízkeho objemu medzi vrchnými vrstvami laminátu a zaručuje extrémne vysokú tvrdosť komponentu. Zároveň poskytuje dobré izolačné vlastnosti. Pri celkovej hmotnosti 2,9 kilogramov znižuje tento strešný diel, ktorý je založený na koncepte vkladaných kompozitných materiálov vystužených vláknami, hmotnosť o viac ako 35% v porovnaní s hliníkom a o viac ako 65% v porovnaní s oceľovou konštrukciou.

O spoločnosti BASF
Spoločnosť BASF – The Chemical Company je globálnym lídrom v oblasti chemického priemyslu. Spoločnosť má veľmi široké produktové portfólio zahŕňajúce chemikálie, plasty, stavebné materiály, poľnohospodárske produkty aj jemnú chémiu. Kombinujeme ekonomický úspech, sociálnu zodpovednosť a ochranu životného prostredia. Spoločnosť je spoľahlivým partnerom pre prakticky všetky priemyslové odvetvia a svojim partnerom ponúka produkty s vysokou pridanou hodnotou a inteligentné systémové riešenia, ktoré im umožňujú dosahovať stále väčšie úspechy. Naše produkty a systémové riešenia prispievajú k šetrnému hospodáreniu so zásobami, zaručujú zdravú výživu a pomáhajú zlepšovať kvalitu ľudského života. Náš prínos je zhrnutý do nášho korporátneho cieľa: Tvoríme chémiu pre trvalo udržateľnú budúcnosť. Spoločnosť BASF vyvíja nové technológie s potenciálom hľadania odpovedí na globálne problémy, ako sú zmeny klímy, potreba vyššej energetickej efektívnosti a vyššej mobility. BASF ku ko
ncu roka 2011 zamestnávala 111 000 ľudí a v roku 2011 vykázala tržby vo výške 73,5 miliárd eur. Akcie spoločnosti BASF sú obchodované na akciových trhoch vo Frankfurte (BAS), Londýne (BFA) a Zürichu (AN). Viac informácií o spoločnosti BASF nájdete na internete na adrese www.basf.com alebo na Social Media Newsroom na stránke newsroom.basf.com.

BASF v Slovenskej republike
Na Slovensku je spoločnosť BASF aktívna už niekoľko desaťročí. Prostredníctvom inteligentných riešení a vysoko kvalitných produktov pomáhame našim zákazníkom byť stále úspešnejšími. Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj na poli bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentným partnerom všetkých dôležitých odvetví slovenského hospodárstva, ku koncu roka 2011 mala spoločnosť BASF na Slovensku 182 zamestnancov a v roku 2011 dosiahla obrat vo výške 112 miliónov eur. Ďalšie informácie o spoločnosti BASF na Slovensku sú dostupné na stránke www.basf.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Veľká noc je aj o farbách, väčšina ojazdených áut má len jednu zo štyroch BASF dodáva laky pre inovatívny elektromobil

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.