Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Banky musia urýchliť prípravu na nové pravidlá

Banky musia urýchliť prípravu na nové pravidlá výkazníctva a oceňovania aktív
Európsky parlament minulý mesiac prijal uznesenie o medzinárodných štandardoch finančného výkazníctva IFRS 9 a urobil tak ďalší krok v procese prijímania nových účtovných pravidiel zameraných na finančné inštitúcie v Európskej únii.

Medzinárodné účtové štandardy finančného výkazníctva známe pod skratkou IFRS 9 Finančné nástroje, vypracovala Rada pre medzinárodné účtové štandardy (IASB – International Accounting Standards Board) ešte v roku 2009. Pôvodne mali nové pravidlá platiť už od začiatku roku 2013, aktuálny plán pre zavedenie novej legislatívy je však stanovený na 1. januára 2018.

IFRS 9 nahrádza predošlé štandardy IAS 39, ktoré sa ukázali počas finančnej krízy v roku 2008 ako nedostatočné. Nové pravidlá finančného výkazníctva menia klasifikáciu a oceňovanie finančných aktív, čo v praxi znamená, že zvyšujú zložitosť a hĺbku finančného výkazníctva finančných inštitúcií.

Napríklad pre odhadnutie kreditných rizík a tvorbu opravných položiek budú potrebné detailnejšie dáta a nové dátové modely špecifické pre jednotlivé druhy aktív. Vyhovieť novým regulačným požiadavkám nebude jednoduché. Očakáva sa, že IFRS 9 zdvihne požiadavky na tvorbu rezerv, čo následne ovplyvní ziskovosť aj objem kapitálu finančných inštitúcií.

„Pre finančné spoločnosti je nevyhnutné začať sa na nové pravidlá pripravovať čo najskôr, aby sa vyhli sankciám, pokutám, alebo v najhoršom prípade obdobným ekonomickým problémom, aké vo finančnom svete začali v roku 2008,“ hovorí Richard Kraus, obchodný riaditeľ pre finančný sektor zo spoločnosti SAS, ktorá dodáva softvérové nástroje pre podporu prechodu na nové účtovné štandardy.

Zavádzanie IFRS 9 nemusí priniesť iba zmeny v účtovníctve a zvýšené nároky na tvorbu kapitálových rezerv. „Pri manažovaní veľkých objemov dát a čoraz zložitejšom modelovaní bude nevyhnutné, aby začali oddelenia pre riadenie rizík a pre riadenie financií viac spolupracovať,“ dodáva R. Kraus.

Softvérová a poradenská spoločnosť SAS preto prišla na trh s novým softvérovým riešením SAS Exptected Credit Loss, ktoré poskytuje robustné nástroje pre modelovanie aj reportovanie a umožňuje finančným inštitúciám nastaviť procesy naprieč viacerými oddeleniami.

Nový systém nielenže podporuje nové účtovné štandardy a pomáha splniť požiadavky regulátorov či audítorov, ale umožňuje tiež bankám robiť záťažové testovanie (takzvané stres testy). „Keďže štandardy sa priebežne vyvíjajú a menia, organizácie účtujúce podľa nových pravidiel budú časom musieť svoje metodiky výpočtov upravovať, preto potrebujú systém, ktorý im tieto zmeny uľahčí,“ upozorňuje R. Kraus.

Pre riešenie SAS Exptected Credit Loss sa už rozhodli viaceré popredné banky po celom svete, napríklad Bank of Montreal, Bancolombia, Standard Chartered alebo Swedbank.

O SPOLOČNOSTI SAS

SAS je lídrom v analytike. Prostredníctvom inovatívneho softvéru a služieb v oblasti analytiky, business intelligence a data managementu, SAS pomáha viac ako 75 000 spoločnostiam robiť lepšie rozhodnutia rýchlejšie. Už od roku 1976 dáva SAS svojim zákazníkom po celom svete THE POWER TO KNOW®.
Na Slovensku má SAS svoje zastúpenie od roku 1995 a špecializuje sa najmä na finančný sektor, telekomunikácie, energetiku a akademickú oblasť. Medzi najvýznamnejších klientov SAS-u na Slovensku patria: VÚB, a.s.; Slovenská Sporiteľňa, a.s.; Tatra banka, a.s.; Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia; OTP Banka Slovensko, a.s.; Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.; Kooperativa poisťovňa, a.s. VIG ; Union poisťovňa, a.s; Slovak Telekom, a.s., Štatistický úrad SR a iné. Viac informácií nájdete na: www.sas.com/slovakia.

SAS a všetky ďalšie názvy produktov a služieb SAS Institute Inc. Sú registrovanými ochrannými známkami SAS Institute Inc. v USA a ďalších krajinách. ® označuje registráciu v USA. Ďalšie značky a názvy produktov sú ochrannými známkami konkrétnych spoločností.© 2016

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

xa

K téme

HB Reavis je najväčší developer kancelárskych priestorov v EÚ! Tesco na Slovensku ďalej rastie: V petržalskej Galérii otvárajú ďalšie obchody

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.