Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Banícka nadácia pomáha v regióne

BRATISLAVA 26. januára – Hornonitrianske bane Prievidza ako jeden najväčších podnikateľských subjektov na hornej Nitre a v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť a dlhodobo finančne podporuje rôzne oblasti života regiónu. Snaží sa prispievať najmä k rozvoju kultúrneho a športového zázemia, ale aj pomáhať tým, ktorí sú na pomoc iných najviac odkázaní.

Robí tak už od roku 2004, kedy bola založená Nadácia Bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu. Prostriedky na činnosť získava vďaka dobrosrdečnosti darcov, ktorí sa jej rozhodli venovať 2% zo zaplatenej dane.

V uplynulom roku vyhovela nadácia celkovo 73 žiadateľom, ktorým rozdelila 27 100 eur.

Na podporu zdravotnej starostlivosti venovala 7000 eur pre 18 žiadateľov. Prostriedky boli určené na úhradu nákladnej liečebnej starostlivosti, na nákup liekov a zdravotníckych pomôcok, na zabezpečenie terapie, rehabilitácie pre najzraniteľnejšie skupiny občanov – pre deti a seniorov.

S požiadavkou na podporu v oblasti vzdelávania oslovilo nadáciu 9 žiadateľov, ktorým bol poskytnutý príspevok v celkovej výške 9 000 eur. Finančné prostriedky boli využité na nákup školským pomôcok a úhradu nákladov spojených so štúdiom pre osirelé dieťa a deti zo sociálne slabších rodín.

Nadácia zabezpečila uhlie pre vykurovanie základnej školy v Čavoji. Uhradila náklady na autobusovú dopravu do školy v prírode pre 87 detí zo základnej školy v Prievidzi a na kurz environmentálnej výchovy pre 87 žiakov základnej školy v Novákoch. Pre občianske združenie PS Care zamerané na pomoc sociálne slabým rodinám poskytla a uhradila náklady na prevádzkovanie priestorov, ktoré slúžia na vzdelávanie, finančné a psychologické poradenstvo ľudom v hmotnej núdzi.

Príspevok 5 900 eur bol určený na podporu kultúry. Nadácia podporila 19 kultúrnych podujatí. Medzi najvýznamnejšie patrili zimné slávnosti detí, multižánrový umelecko-zábavný festival Priwidya fest, festival dychových hudieb v Lehote pod Vtáčnikom, súťaž detskej piesne Jesienka, sochárske sympózium ľudovej plastiky v prievidzskom lesoparku, stretnutie hudobných skupín Hudobnícky drevosklad, realizácia podujatia Rozprávky na Bojnickom zámku, celoslovenská prehliadka spevákov a kapiel Novácky talent, fotografická súťaž Horná Nitra mojimi očami a kultúrno-spoločenské podujatie Guláš Fest vo Fačkovskom sedle.

K tradične podporovaným akciám patrili koncert Na krídlach anjelov pre zdravotne a mentálne postihnuté deti z ústavov, duchovná časť osláv Dňa baníkov – Banícka omša v piaristickom kostole Najsvätejšej Trojice v Prievidzi a cesta rozprávkovým lesom v Handlovej.

Pri príležitosti 660 rokov od prvej písomnej zmienky o Necpaloch banícka nadácia prispela na organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí súvisiacich s jubileom. Podporila aj cyklus kultúrnych podujatí venovaný 770. výročiu obce Sebedražie a vydanie publikácie o obci Seč k 740. výročiu prvej písomnej zmienky o obci.

Na podporu športových aktivít a klubov Nadácia Bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu poskytla 27 žiadateľom príspevok v celkovej výške 10 200 eur.

Prioritne smerovala prostriedky na aktívne využitie voľného času detí a mládeže. Podporovala najmä mládežnícke športové družstvá. Prispela na činnosť futbalového klubu Veľká Lehôtka, futbalistov z FK Iskra Nováky, mládežníckych družstiev FC Baník HN Prievidza a Handlová, mladých hokejistov z prievidzského hokejového klubu, hádzanárskeho klubu Bojnice, realizáciu športových aktivít oddielu juda TJ Sokol Prievidza a stolnotenisového klubu Prievidza.

Dievčatám z tanečnej skupiny Rebels umeleckej školy Xoana finančný príspevok nadácie umožnil účasť na majstrovstvách sveta v umeleckom tanci.

Finančne podporila organizovanie viacerých podujatí. Patrili medzi ne: basketbalový turnaj kadetov Dodo Cup, akademické majstrovstvá Slovenska v slalome Veľká cena Barbory, celoslovenská súťaž vo fitnes detí v Kanianke, futbalový turnaj mládeže – Memoriál Miroslava Ištoka, súťaž v rýchlostnej kanoistike – Novácka päťstovka, turistický pochod Uhoľná stopa pri príležitosti 75. výročia začiatku ťažby v bani Nováky, pohár Federácie v karate v Prievidzi, organizovanie hry Plameň pre mládežnícke dobrovoľné hasičské zbory a medzinárodné preteky v modernej gymnastike Princess cup.
Finančne sa podieľala na vyhlásení najúspešnejších športovcov regiónu, udeľovaní Ceny krištáľového páva a Ceny fair play, ktoré organizoval Olympijský klub Prievidza.

Podporila aj športové aktivity zamestnanca a umožnila mu účasť na projekte Karpatským oblúkom na bicykli – 2700 km Od Dunaja k Dunaju.

Tradične podporuje aj mladé športové talenty z regiónu. Príspevok nadácie umožnil 18-ročnej študentke z Čavoja štartovať na medzinárodnej olympiáde v motoristickom športe – enduro. 14-ročný Handlovčan, ktorý patrí k špičke v športovom lezení, sa s podporou nadácie zúčastnil majstrovstiev sveta a mladý športový modelár z Prievidze európskeho šampionátu v raketovom modelárstve. Nadácia financovala aj rozvoj športových aktivít nadaného športovca z Novák, reprezentanta v zjazde na bicykli a účasť 16-ročnej karatistky z Diviackej Novej Vsi na medzinárodných turnajoch.
Nadácia Bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu pokračuje vo svojich aktivitách aj v roku 2016. V rámci finančných možností, v súlade s určenými prioritami a stratégiou humanitárnej a sponzorskej činnosti, chce pomáhať predovšetkým v regióne svojho pôsobenia. V jej názve sú definované priority a základné ciele smerovania pomoci. Za prvoradé považuje prispievať sociálne a zdravotne postihnutým občanom regiónu na úhradu liečebných nákladov a skvalitňovať podmienky zdravotnej starostlivosti v regióne. V oblasti vzdelávania, kultúry a športu sa aj naďalej bude orientovať predovšetkým na deti a mládež, na aktívne využitie ich voľného času a na rozvíjanie mladých talentov.

Adriana Siváková, tlačová hovorkyňa
25. 1. 2016

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Hornonitrianske bane počas pamätného dňa vzdajú poctu všetkým obetiam banských nešťastí Životu v tme sa dá predísť preventívnou prehliadkou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.