Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
101732_6411a0afd95a0396878619 676x451.jpg
25. mája 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Anna Záborská: Podsúvať verejnosti tvrdenie, že ohrozujeme životy matiek, je neprípustné

25.5.2023 – Núdzové bývanie, utajený pôrod, možnosť poradiť sa a v pokoji porozmýšľať o nezvratnom rozhodnutí – podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva, sú kľúčové nástroje návrhu poslancov Kresťanskej únie (KÚ) o pomoci tehotným ženám. Je to v príkrom rozpore s tvrdeniami, že zákon má výrazným spôsobom obmedzovať interrupcie a dokonca ohrozovať ženy na životoch.
„Pomoc tehotným ženám v núdzi, ktoré o to stoja, by mala byť prioritou strán z každého názorového i hodnotového spektra. My sa však namiesto zosúladenia tých najlepších riešení boríme s nepravdami, ktoré útočia na emócie verejnosti a podporujú obavy z niečoho, čo ženám vôbec nehrozí,“ konštatuje A. Záborská, líderka KÚ.

48 hodín bez ohrozenia života

Súčasťou návrhu zákona, o ktorom by mal dnes podvečer parlament hlasovať, nie je zavedenie 48-hodinovej „čakacej“ lehoty, teda minimálneho času, až po ktorom je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva. To je v našej legislatíve roky. Rovnako ako to, že lehota sa nevzťahuje na prípad bezprostredného ohrozenia života matky. „Dva dni – od žiadosti o interrupciu aj zo zdravotných dôvodov – nie sú ničím, čo môže ženám ublížiť. Či už ide žena podstúpiť ukončenie tehotenstva alebo sa v pokoji ešte potrebuje poradiť, rozhodnúť – v oboch prípadoch ide o mentálne nastavenie, prípravu pre tú či onú situáciu, nie trýznenie či emocionálne týranie, ako zvyknú argumentovať oponenti návrhu,“ vysvetlila A. Záborská.

Informácie o možnostiach pomoci

Je potrebné zdôrazniť, že informácie o možnostiach pomoci, ktoré ženám lekári poskytnú, sú schválené Ministerstvom zdravotníctva SR (MZ SR), teda nie sú priamo od občianskych či cirkevných organizácií. Organizácie, na ktoré sa môžu matky obrátiť so žiadosťou o pomoc, musia byť registrované MZ SR a zverejnené na webe ministerstva. Tak je to aj teraz. Mimochodom, nie je tam žiadna cirkevná organizácia.

Rodič je zodpovedný za svoje dieťa

Potrat v šestnástich rokoch bez súhlasu rodičov? Navrhovatelia považujú za právo rodiča a absolútnu prirodzenosť, ak rodič má dať súhlas na potrat svojej neplnoletej dcére. „V našej legislatíve je to uzákonené od roku 2004 a doteraz to nikomu neprekážalo. Žiadnej mame alebo otcovi by nemalo byť ľahostajné, ako ich dieťa rozmýšľa o vzťahoch, partnerstve, intímnych otázkach, tehotenstve, rodičovstve… Komunikácia a výchova v tejto oblasti v rodine je kľúčová. Do plnoletosti dieťaťa rodičia za konanie svojho potomka nesú plnú zodpovednosť,“ podotýka Anna Záborská.

Dotazník ako podmienka pre vykonanie potratu?

Nie. Lož, ktorá s realitou nemá nič spoločné. Dotazník je dobrovoľný a vypĺňa sa aj dnes. Kto pozná proces, to dobre vie. Pointou návrhu je priblížiť dotazník 21. storočiu. Alebo si myslíme, že stav z roku 1986 je ten pravý? Zber podrobných dát je potrebný pre spracovanie relevantných štatistík, údajov, na základe ktorých je možné tvoriť zodpovedajúcu legislatívu, sociálnu a rodinnú politiku. „Často hovoríme o približovaní sa k modernému západu, tak čo keby sme sa približovali aj v tomto? Prečo nenasledovať príklad Francúzska, ktoré takéto údaje zbiera roky, pravidelne ich vyhodnocuje a zverejňuje a na základe faktov formuluje ďalšie politiky na pomoc ženám?“ – pýta sa Anna Záborská, predsedníčka Kresťanskej únie.

Informačný servis

K téme

Jesenná ITAPA: Čítačky budú čoskoro minulosťou. Slováci vybavia úradné veci na pár klikov cez mobily Legendárna Agatha Christie a 2 novinky, ktoré vás určite potešia

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.