Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júla 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako ochrániť vaše spotrebiče pred búrkou?

BRATISLAVA 16. júla – Domácu elektroniku a domáce spotrebiče ohrozujú časté letné búrky, ktoré dokážu spôsobiť elektrické prepätie. Spotrebičov v domácnosti pribúda, a rovnako rastie počet zariadení, ktoré treba ochrániť pred prípadným prepätím.

Počet elektronických zariadení v domácnostiach neustále rastie a s ním aj riziko poruchovosti vyvolanej elektrickým prepätím. „Spotrebitelia však potenciálne poškodenie elektrozariadení prehliadajú. Maximálne pri búrke vytiahnu spotrebič zo zásuvky. Nie zriedkavo si do starého domu so starou elektroinštaláciou kúpia drahý elektrospotrebič, ktorý vystavujú riziku poškodenia prepätím,“ konštatuje Peter Dzurko, špecialista Schneider Electric. V období búrok sa riziko prepätia zvyšuje a aj keď ide len o milisekundy, dokáže zariadenie čiastočne alebo úplne vyradiť z prevádzky. Prepätie dokáže, napríklad, úplne zničiť nielen dáta v počítači, ale aj samotný počítač.

„Búrky sú u nás najčastejšie od mája do septembra. Do roka máme približne 20 – 30 búrkových dní. Niekedy sa aj počas jedného dňa vyskytne niekoľko búrok v rade za sebou,“ upozorňuje klimatológ Pavel Šťastný zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. „Ťažisko búrok je v mesiacoch jún – august. Vyskytujú sa aj zimné búrky, ktoré nemajú až tak vyvinuté mraky ako letné, avšak mechanizmus elektrických výbojov pri nich takisto prebieha.“ Zlou správou je, že poisťovne škody spôsobené prepätím nie vždy nahradia. Naopak dobrou je, že pred elektrickým prepätím existuje účinná prevencia. Okrem bleskozvodu a správneho uzemnenia budovy je tu niekoľko ďalších spôsobov, ako pred bleskom chrániť elektronické zariadenia.

Keď sa blíži búrka …
Najjednoduchším aj keď trochu staromódnym riešením je vytiahnuť spotrebiče zo zásuvky. To isté sa odporúča preventívne vykonať aj pred odchodom na dovolenku. Ak nie ste ochotní podstupovať podobný rituál pred každou prichádzajúcou búrkou, je lepšie zaobstarať si ochranu proti elektrickému prepätiu.

Na domáce spotrebiče poslúži jednozásuvková ochrana prepätia. Pred stratou dát z počítača, poškodením monitoru, tlačiarne alebo domáceho kina sa bude hodiť prepäťová ochrana s viacerými zásuvkami. Uistite sa, že chránené máte všetky dostupné cesty, vrátane elektrického kábla, telefónneho alebo dátového vedenia a koaxiálneho kábla. V domácnosti môžete mať aj zariadenie napájané prostredníctvom UPS, ktoré zabezpečuje neprerušené napájanie aj počas výpadku elektrickej energie.

„Avšak komplexnú ochranu je dôležité myslieť už pri projekte domu. Adekvátna ochrana je plošná, teda na každom prvku elektroinštalácie, od rozvádzača po zásuvku. Vybudovanie takejto ochrany patrí do rúk špecialistu, ktorý na základe objednávky klienta navrhne a zrealizuje vhodné riešenie,“ odporúča Peter Dzurko.

Komplexná ochrana pred prepätím je dôležitou aj pri rekonštrukcii. Po vzájomnej dohode vlastníkov sa môže dodatočne vyriešiť aj v starších bytových domoch.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Počet ľudí s nadrozmerným nosom na Slovensku náhle prudko narástol Predstavujeme región Liptov: V lete sú najviac v obľube vodné parky, Liptovská Mara či cyklotrasy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.