Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako málo stačí, aby bol váš trávnik krásny

BRATISLAVA 21. septembra – Celú sezónu kosíte, zavlažujeme, hnojíte… A to je správne. S prichádzajúcou jeseňou vás však bude pažiť potrebovať ešte viac.Počas vegetačného obdobia sa v trávniku nahromadili buriny, zvyšky pokosenej trávy alebo machy. Spojili sa a vytvorili trávnu plsť, vrstvu, cez ktorú do pôdy, a teda k trávnym koreňom, horšie preniká voda, živiny alebo svetlo. Zelená plocha tak logicky umiera. Aby ste však trávnik zachránili, doprajte mu špeciálnu ozdravnú kúru v podobe vertikutácie. Vezmite si na pomoc vertikutátor, ktorý vás trávnej plsti dokonale zbaví.

Pri zbežnom pohľade sa vertikutátor takmer neodlišuje od bežných kosačiek na trávu. Keby ste však stroj nadvihli, okamžite by ste si všimli rozdielne umiestnenie nožov. Tie vertikutačné sú totiž vo vertikálnej polohe. Tenké nože sa dobre, ale šetrne, zarezávajú do trávnatej plochy a vyhrabávajú z nej plsť. Niektoré vertikutátory majú okrem nožov aj pružiny, ktoré dokonale vyčešú všetky

Spoznajte ten pravý
Vertikutátorov je celý rad. Vyberať môžete zo strojov rôznych kvalít, a to od bezmenných vertikutátorov ázijskej výroby až po kvalitné výrobky nemeckej značky Wolf-Garten. „Vertikutátory Wolf Garten sa vďaka 80-ročnej histórii značky zaraďujú medzi najkvalitnejšie stroje na trhu,“ hovorí Ondřej Biely zo spoločnosti Mountfield. Vertikutátory sú dvojaké – elektrické alebo benzínové. Na menšiu záhradku postačí niektorý z elektrických modelov. Na stredný a väčší pozemok je lepšie vziať stroj so spaľovacím motorom. Práca s ním je rýchlejšia, pretože má podstatne silnejší motor a väčší záber. Pri vyberaní vhodného stroja nezabudnite tiež zvážiť, či potrebujete zberný kôš. Ak ho považujete za zbytočnosť, pamätajte, že vzniknutý odpad budete musieť zhrabať klasickými hrabľami. A to zaberie dosť času, ktorý by ste mohli venovať príjemnejšej činnosti.

A čo ďalej
Po vašej prvej skúsenosti s vertikutáciou sa môžete naozaj vydesiť. Trávnik totiž vyzerá ešte horšie ako pred zákrokom. To je však úplne normálne. V trávniku zostalo len to dobré a zdravé. Vertikutáciou však starostlivosť o trávnik nekončí. Aby zelená plocha zosilnela, je potrebné ju dosiať. Ak nebude pršať, musíte ju potom aj zavlažovať, aby nové semienka dobre zakorenili. Potom už len stačí pridať hnojivo, a to špeciálne jesenné s vysokým obsahom draslíka. Práve tento prvok váš trávnik ochráni pred vymrznutím, plesňou alebo inou chorobou. Na jar uvidíte, že sa jesenná starostlivosť vyplatila, pretože budete mať najzelenší a najhustejší trávnik v celom okolí.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl Spoločnosť Siemens Healthineers Slovensko získala certifikát Great Place To Work

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.